přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. března 2018, 01:40

Medailisté z Birminghamu jsou doma

V pondělí večer přistálo na Letišti Václava Havla v Praze letadlo s českou atletickou výpravou, která nás reprezentovala na halovém světovém šampionátu v Birminghamu. Na palubě byli i zlatý Pavel Maslák a bronzový Tomáš Staněk.

Oba medailisté se přímo z přistávací plochy přesunuli na setkání s novináři, aby se podělili o své pocity těsně po příletu. Čtvrtkař Pavel Maslák vybojoval třetí zlatou medaili z HMS v řadě. Tentokrát mělo vše jiný průběh než na předešlých dvou šampionátech. Svěřenec Dalibora Kupky před halovým vrcholem neprožíval zrovna nejvyvedenější sezónu. V jejím průběhu se spíše trápil a v Birminghamu nepatřil k hlavním kandidátům na titul mistra světa. Mezi přihlášenými mu patřil devátý čas, když jeho sezónní maximum do té doby bylo 46.14 a v obou čtvrtkařských závodech, které absolvoval, našel přemožitele.

Také v Birminghamu se jeho úspěch nerodil snadno. Oproti minulým rokům se hodně nadřel již na postup z rozběhu, když seběhl na čtvrtém místě a na přímou postupovou pozici se probil až v cílové rovince. V následném semifinále seběhl jako druhý a v závěrečných metrech podstoupil dramatický souboj se Slovincem Janežičem a Trinidaďanem Lendorem. Na cílové šachovnici měl ovšem nejhlubší předklon a postoupil do finále z prvního místa, které mu zajistil příznivou dráhu pro boj o medaile. V tom byl naprosto suverénní Španěl Oscar Husillos. Máslák bojoval na seběhu o druhou pozici s Dominikáncem Santosem, který se před našeho reprezentanta nakonec dostal. Pavel pak udržel bronzovou pozici až do cíle, i když ještě musel odrážet útok Američana Cherryho. V první moment mu tedy jeho sezónní výkon 45.47 vynesl bronzovou medaili. Husillos jasně dominoval v novém evropském halovém rekordu 44.92 a druhý doběhl Santos. O několik minut později bylo vše jinak. Španěl i Dominikánec byli diskvalifikováni za vyšlápnutí z dráhy a Maslák se tak posunul na první pozici, což pro něj znamenalo zisk třetího titulu halového světového šampiona.

To koulař Tomáš Staněk vstupoval do mistrovské soutěže v úplně jiné pozici. Nebyl sice obhájcem, ale figuroval na čele letošních světových statistik výkonem 22.17 a v průběhu halové sezóny jasně dominoval, když vyhrál čtyři z pěti závodů, ve kterých startoval a stal se vítězem seriálu World Indoor Tour. Na posledním tréninku před odletem si však poranil záda, což ho limitovalo i v samotné mistrovské soutěži. Navíc všechny své soupeře zmrazil hned svým prvním pokusem Novozélanďan Thomas Walsh, jenž poslal své náčiní do vzdálenosti 22.31, čímž vylepšil kontinentální rekord Oceánie. Tomáš předvedl nejdelší pokus ve čtvrté sérii, kde jeho koule dopadla na 21.44, což ho zařadilo na bronzovou příčku za Němce Storla, který sice zaznamenal stejný výkon, ale před Staňka ho posunul lepší druhý hod. Náš reprezentant se již v závěrečných dvou pokusech nedokázal zlepšit a naopak se o svou medaili musel ještě strachovat, když ho v poslední sérii ohrozil Brazilec Darlan Romani, který výkonem 21.37 vylepšil jihoamerický rekord. Na Staňka to však těsně nestačilo a česká atletika se tak mohla těšit ze světového koulařského bronzu.

Petr Jelínek, foto: Iva Roháčková

Vytisknout