přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. srpna 2022, 22:41

Skřivanová zatím třináctá

V rámci třetího finálového večera hájila naše barvy pouze vícebojařka Dorota Skřivanová, která přenocuje na průběžné třinácté příčce. Finská tyčkařka Wilma Murtaová vyrovnala rekord šampionátu.

Jedinou českou zástupkyní v průběhu třetího finálového večera na mistrovství Evropy v Mnichově byla sedmibojařka Dorota Skřivanová. Ta figurovala po úvodních dvou disciplínách na patnácté pozici. Své večerní působení zahájila v koulařském kruhu, kde se postupně zlepšovala až na 13.24, čímž zaostala jen 18 centimetrů za osobním rekordem a dostala se na čtrnácté místo. Dvoustovku pak proběhla za 24.45, což znamenalo další posun o jednu příčku směrem nahoru.

Dorota tím pádem přenocuje na třináctém místě se ziskem 3612 bodů. Závodu zatím vévodí Belgičanky. Na čele je Nafissatou Thiamová (4063 bodů) před Noor Vidtsovou (3849 bodů). Bronzovou příčku drží Nizozemka Anouk Vetterová (3824 bodů).

Překvapivou tyčkařskou mistryní Evropy se stala Finka Wilma Murtová. Nutno dodat, že titul si vyskákala naprosto zaslouženě. V průběhu soutěže hned třikrát posunula národní rekord až na 485 centimetrů. Dokonce tímto výkonem vyrovnala rekord mistrovství Řekyně Kateriny Stefanidiové z Berlína. Stříbro vybojovala právě velezkušená Stefanidiová. Vítězka posledních dvou evropských šampionátů získala už svou čtvrtou medaili z ME pod otevřeným nebem. Naopak z té první se radovala bronzová Slovinka Tina Šutejová, která zatím měla „pouze“ halové evropské stříbro. Obě závodnice zdolaly 475 cm. O lepším umístění Stefanídiové rozhodl čistší zápis.

Nizozemka Femke Bolová by stejně jako Nor Jakob Ingebrigtsen ráda zkompletovala v Mnichově zlatý double. V jejím případě se jedná o tratě 400 metrů s překážkami i bez. O něco složitější to měla mít na hladké čtvrtce. Ve finále ovšem ukázala, že v evropské konkurenci je nejlepší i na této distanci, když si s přehledem doběhla pro titul v čase 49.44, kterým vylepšila vlastní letošní nejlepší evropský výkon a také národní rekord. Pod padesát vteřin stlačila svůj čas i její největší vyzývatelka stříbrná Natalia Kaczmareková z Polska, když proběhla jeden okruh za 49.94. Na třetí místo se ve finiši vytáhla její reprezentační kolegyně Anna Kielbasinská za 50.29.

Ve finále mužské čtvrtky se stal úspěšným obhájcem titulu z Berlína Brit Matthew Hudson-Smith, jenž zopakoval čtyři roky starý úspěch v čase 44.53, kterým ztratil jedinou setinu na rekord šampionátu krajana Iwana Thomase z ME v Budapešti 1998. Vynikajícím závěrem si dosprintoval pro stříbro mladý Švýcar Ricky Petrucciani za 45.03. Dramatický duel o bronz vyhrál další zástupce britské čtvrtkařské školy Alex Haydock-Wilson (45.17). Čtvrtý Nizozemec Liemarvin Bonevacia se do cíle předklonil jen o osm tisícin později.

Strhující souboj nabídli ve finále stodesítky překážek obhájce titulu Francouz Pascal Martinot-Lagarde a bronzový muž světového šampionátu v Eugene Španěl Asier Martínez. V podání obou borců vynesl tento duel nový nejrychlejší evropský čas této sezóny 13.14. Pak už se muselo čekat, komu přisoudí cílová kamera prvenství. Šťastnější byl nakonec o jedinou tisícinu Martínez, jenž tak úspěšně korunoval svou zatím životní sezónu. Martinot-Lagarde bral stříbro a bronz má další Francouz Just Kwadu-Mathey za 13.33.

Trojskokanskému finále jasně vládl Portugalec Pedro Pablo Pichardo. Kubánský rodák hájí barvy reprezentace z Pyrenejského poloostrova od roku 2018 a od té doby už své nové domovině vybojoval tituly olympijského šampiona, mistra světa i halového mistra Evropy. Nyní přidal také kontinentální titul pod otevřeným nebem. Ten si zajistil trojskokem na 17.50 a zbytek startovního pole nechal daleko za sebou. Přes sedmnáct metrů se pak dostal už pouze stříbrný Ital Andrea Dallavalle, jenž se tak po čtvrtém místu na MS v Eugene dočkal velké medaile na mezinárodní akci mezi dospělými. Bronz si na rok pověsí Francouz Jean-Marc Pontvianne za 16.94.

Finále kladivářek bylo hodně otevřenou záležitostí, které nejlépe využila Rumunka Bianca Florentina Ghelberová, která zvítězila hodem na 72.72. Nejlepší polské kladivářky chyběly, ale zdatně je zastoupila stříbrná Ewa Rozanská, když si tento cenný kov zasloužila novým osobákem 72.12. Z bronzu se raduje Itálie zásluhou Sary Fantiniové (71.58).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout