přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. srpna 2022, 12:52

Trio překážkářů do semifinále

Stoprocentní postupovou bilanci měla naše tři želízka v ohni rozběhů na 400 metrů překážek. Do semifinále prošli Vít Müller, Martin Tuček i Nikoleta Jíchová. Naopak diskař Marek Bárta skončil v kvalifikaci. Dorota Skřivanová je po dvou disciplínách sedmiboje patnáctá.

Tři české starty v rozbězích na 400 metrů překážek a tři semifinálové postupy. Taková je bilance českých překážkářských nadějí v rámci dopoledního programu na olympijském stadionu. Jako první se představil Vít Müller, jenž startoval hned úvodním rozběhu, ve kterém finišoval na čtvrtém místě v čase 49.86, a ten mu dával velkou naději na postup, což se také později potvrdilo.

Martin Tuček musel v závěrečném čtvrtém rozběhu tvrdě bojovat až do posledních metrů hned se třemi soupeři. Nakonec z toho bylo také čtvrté místo, když časem 50.09 příliš nezaostal ani za svým osobním rekordem. Pád do cíle se Martinovi vyplatil, jelikož díky tomu porazil Poláka Krzystofa Holuba o tři setiny, což ho právě posunulo do semifinále.

O poznání dominantnějším způsobem si řekla o semifinálovou účast Nikoleta Jíchová. Svěřenkyni Jindřicha Šimánka příliš nepřál los, když vyfasovala nevýhodnou první dráhu. Nikoleta však ukázala, že když je forma, tak si poradíte v každé situaci, jelikož si suverénním způsobem doběhla pro vítězství v rozběhu v čase 55.93, a také ona se může těšit na další kolo.

Odstartoval také sedmiboj žen s Dorotou Skřivanovou. Atletka připravující se pod vedením Martiny Blažkové zahájila svou premiéru na velkém mezinárodní akci pod otevřeným nebem solidní stovkou překážek za 13.92 (11 setin od osobáku). Ve výškařském sektoru pak zvládla nejlépe 177 centimetrů a následných 180 (na úrovni OR) jen těsně shodila. Po úvodních dvou disciplínách je průběžně patnáctá. V očekávaném vedení je Belgičanka Nafissatou Thiamová, která se blýskla zejména ve výškařském sektoru, kde zaznamenala úspěšným skokem na 198 centimetrech vícebojařské historické maximum evropských šampionátů. 

Diskařská kvalifikace bohužel vůbec nevyšla Marku Bártovi. Ten zahájil pokusem na 53.77. V druhé sérii pak přišlo zlepšení na 58.37 a v té závěrečné už další centimetry nepřidal, když zapsal 58.10. K postupu do finále bylo třeba hodit minimálně 61.80. Marek obsadí v celkovém hodnocení dvaadvacáté místo. 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout