přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. července 2022, 13:18

Další úspěšné dopoledne v Izraeli

Česká reprezentace pokračovala i v průběhu druhého soutěžního dopoledne na evropském dorosteneckém šampionátu v Jeruzalémě v trendu, který si nastavila během úvodního dne. Našim barvám se opět velmi dařilo a téměř všechny naše naděje postoupily do dalších kol.

Sedmibojařky zahájily druhý den v dálkařském sektoru. Adéla Tkáčová do něj vstupovala jako čtvrtá závodnice průběžného pořadí. Novým osobním rekordem 579 centimetrů si tuto pozici s přehledem udržela. Další osobák přidala v oštěpu, kde zapsala 43.88 a před závěrečnou osmistovkou nadále drží čtvrté místo. Na bronzovou Němku Piu Messingovou ztrácí téměř 100 bodů. Kateřina Salcmanová dolétla v dálce na 560 a přesto, že si v oštěpu hodila osobní rekord 35.75, klesla oproti prvnímu dni o dvě příčky na devátou pozici. Své suverénní vedení si drží Chorvatka Jana Košcaková před Maďarkou Saroltou Krisztovou.

Lurdes Gloria Manuel zaklekla do bloků prvního ze dvou semifinále na 400 metrů v páté dráze a zvolila stejnou taktiku jako v rozběhu. Po vlažnějším úvodu výrazně zrychlila v průběhu druhé zatáčky a na cílové rovince už si jen jistila vedoucí příčku. Časomíra v cíli jí ukázala 53.56, což byl nejlepší výkon z celého startovního pole a její druhý nejrychlejší kariérní čas. V boji o medaile tak bude startovat z výhodné dráhy.

Dvě želízka v ohni jsme měli v rozbězích chlapců na 2000 metrů překážek. Velmi vyzrálý taktický výkon předvedl Jan Škarban, když si v průběhu celého závodu hlídal čelní skupinku a v náběhu do posledního kola se posunul na druhou příčku, kterou udržel až do cíle, kterým proběhl v novém osobním rekordu 5:53.41. Rychlejší byl pouze Španěl Sergio Barrio za 5:53.15. Štěpán Kavan startoval v prvním běhu, který dokončil na šesté příčce za 6:03.36, což sice na přímý postup nestačilo, ale do finále se nakonec dostal jako poslední postupující časem.

Na obou dvoustovkách jsme měli po jednom zastoupení. Mezi dívkami se bojovalo rovnou o finále a poslední závodnicí, které se do něj podařilo postoupit byla Terezie Táborská, která doběhla ve svém rozběhu na čtvrtém místě v čase 24.37 (+2.6 m/s). Nejrychlejší rozběhový čas zaznamenala Britka Faith Akinbilejeová, která se výkonem 23.44 vyhoupla do čela letošních evropských tabulek. Mezi chlapci si Jan Šulc doběhl z druhého místa pro pohodlný přímý postup do semifinále v čase 21.86.

Další českou finálovou účast připíše na konto českého týmu tyčkařka Viktorie Ondrová. Kvalifikační limit byl sice nastaven na hodnotě 390 centimetrů. Nakonec však na postup do boje o medaile stačilo zdolat 380, což se naší reprezentantce podařilo druhým pokusem.

Naopak na svou první velkou mezinárodní akci nebude vzpomínat v dobrém kladivář Patrik Danilevič. Ten v úvodních dvou sériích zaznamenal křížky a krizový moment v třetích pokusech neunesl, když hodil pouze 45.13, což bylo od postupu hodně daleko a v celkovém hodnocení obsadí dvaadvacáté místo. Na finálovu účast přitom stačilo předvést 63.48, což jistě bylo v Patrikových silách.

Výsledky

Petr Jelínek

Vytisknout