přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. července 2022, 20:16

Stoprocentní postupová bilance na ME

První den na mistrovství Evropy do 18 let v Jeruzalémě byl pro české barvy až nad očekávání úspěšný. Všichni naši atleti, kteří do svých soutěží nastoupili, dokázali postoupit do dalších kol. Sedmibojařka Adéla Tkáčová je průběžně čtvrtá.

Sedmibojařky za sebou mají první den a na průběžné čtvrté pozici přenocuje Adéla Tkáčová. Po dopoledních rychlých překážkách (14.18) a venkovním osobáku ve výšce (163) navázala dalším kariérním maximem v koulařském kruhu (11.56) a vše zakončila na své parádní dvoustovce, kde byla nejrychlejší ze všech za 24.29. Celkem posbírala v úvodních čtyřech disciplínách 3309 bodů a na bronzovou pozici Němky Pii Messingové ztrácí 42 bodů. Roli hlavní favoritky potvrzuje Chorvatka Jana Košcaková (3730 bodů) s velkým náskokem na průběžně stříbrnou Maďarku Saroltu Krisztovou (3399 bodů). Kateřina Salcmanová figuruje na sedmé příčce s mezisoučtem 3170 bodů. Radost jí udělal hlavně velký osobák v kouli, kde brala velmi dobrý bodový přísun za 14.06. Stovku překážek proběhla za 15.38. Do výšky skočila 160 a dvoustovku zvládla v čase 25.47.

Sprinteři na stodesítce překážek měli po většinu času nepovolenou podporu větru do zad. Jinak tomu nebylo ani při rozběhu Matyáše Zacha (+2.5 m/s). Možná i proto měl český rekordman problémy hned na první překážce, následně mu chvíli trvalo, než se dostal do správného rytmu, ale nakonec si doběhl pro pohodlný postup z druhého místa v čase 13.65. Vůbec nejrychlejšího rozběhového času dosáhl Fin Rasmus Vehmaa, jenž prolétl rovinku za 13.18, což by byla hodnota nového rekordu šampionátu. Při tomto běhu mu ovšem foukalo do zad +3.7 m/s, a tak bude jeho výkon veden jako větrný.

Také obě naše děvčata dokázala na krátkých překážkách projít do semifinále. Klára Zbožínková skončila ve svém rozběhu na čtvrté přímo postupové pozici v čase 13.74. Její běh byl stejně jako Zachův větrný. Naopak Viktorie Jánská měla regulérní podporu a do cíle se předklonila na třetí pozici za 13.80. Vítězná Britka Mia McIntoshová zaběhla letošní nejlepší evropský výkon této kategorie 13.22, což je čas, kterým se řadí na osmé místo historických kontinentálních tabulek.

Se svým kvalifikačním vystoupením mohl být spokojen také oštěpař Štěpán Šípek. Ten zahájil pokusem na 67.90, což byl solidní základ. V druhé sérii sice další centimetry nepřidal, ale v té závěrečné poslal své náčiní do vzdálenosti 71.46, čímž o šestačtyřicet centimetrů přehodil kvalifikační limit. Podařilo se mu to jako jedinému z jeho skupiny. V součtu obou skupin pak hodil dále pouze Maďar Máté Horváth, a to na 71.90.

Koulařce Martině Mazurové stačily k postupu do finále dva pokusy. Tím prvním sice zapsala křížek, ale v druhé sérii poslala svou kouli až na 16.66 a naprosto s přehledem pokořila limit pro účast v boji o medaile, který byl nastaven na hodnotě 15.90. Jak se později ukázalo, žádná z jejích soupeřek nepředvedla delší vrh, a tak se Martina stala vítězkou kvalifikace.

Stoprocentní postupovou bilanci českého týmu završily sprinterky na hladké stovce. Ester Parohová byla ve svém rozběhu třetí v čase 11.87. Tatiana Kaplanová těžila z povedeného startu a cílem proběhla jako druhá ve větrném výkonu 12.00. Už v rozbězích pak byl k vidění nový rekord šampionátu, o který se postarala Španělka Ainhoa Repárazová, když vylepšila časem 11.53 hodnotu čtyři roky starého zápisu Irky Patience Jumba Gualové o šest setin.

Výsledky

Petr Jelínek

Vytisknout