přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. července 2023, 11:59

Pešová čtvrtá ve finále výšky

Čtvrtým finálovým blokem vyvrcholil závěrečný den mistrovství Evropy do 23 let ve finském Espoo. Výškařka Denisa Pešová se čtvrtou příčkou postarala o nejlepší umístění české výpravy na tomto šampionátu. Stýplař Tomáš Habarta skončil pátý a dvoustovkař Ondřej Macík obsadil sedmou příčku.

O nejlepší umístění české výpravy na mistrovství Evropy do 23 let se postarala v jeho samotném závěru výškařka Denisa Pešová. Ač se jednalo o její první velké finále, vstoupila do něj bez přehnaného respektu a první tři hodnoty 175, 180 i 184 centimetrů překonala hned napoprvé. Další postupná hodnota 187 už by pro ni znamenala vylepšení kariérního maxima o jeden centimetr, a to také přišlo, když se přes tuto výšku přenesla úspěšně napotřetí, což jí v celkovém hodnocení vyneslo dělené čtvrté místo. Ani od medaile nebyla daleko. Bronzová Polka Wiktoria Miaso si tento cenný kov zajistila prvním úspěšným pokusem na 187. Z titulu se radovala Kypřanka Elena Kulichenko, která jako jediná zdolala 191 centimetrů. Spokojena mohla být i stříbrná Řekyně Dosi Panagiota, když svůj úspěch ozdobila novým osobákem 189 centimetrů.

Tomáš Habarta si ze svého rozběhu celkem s přehledem zajistil postup do finále a v něm zvolil osvědčenou taktiku, když zahájil své vystoupení ze zadních pozic. Postupem času se ovšem propracovával startovním polem a nechyběl v jeho podání už tradiční silný finiš v závěrečném okruhu, kdy se dostal hned před několik soupeřů. Cílem proběhl jako šestý v novém osobním rekordu 8:42.80. Kariérní maximum si zlepšil o 2.11 vteřiny. Navíc se po diskvalifikaci Španěla Pedra Garcíi ještě posunul na konečnou pátou pozici. Zvítězil další španělský reprezentant Alejandro Quijada v čase 8:28.91 před Portugalcem Etsonem Barrosem (8:32.08) a Francouzem Baptistem Guyonem (8:33.64).

Díky Ondřeji Macíkovi jsme měli finálové zastoupení i na dvoustovce. Svěřenec Michala Nováka si při své premiéře na velké mezinárodní akci vedl skvěle, když se mu podařilo postoupit mezi nejlepší a z druhé dráhy si dosprintoval pro sedmé místo v čase 21.35. V napínavém duelu o vítězství měl hlubší předklon Blessing Afrifah z Izraele (20.67), který o jedinou setinu porazil Nizozemce Raphaela Boujoua (20.68), jenž tak bral po stovce další stříbro. Bronz vybojoval Švýcar Timothé Mumenthaler za 20.85.

Soutěž desetibojařů se musela poslední tři disciplíny už obejít bez Františka Doubka a jasně jí dominovali norští favorité. Nicméně pořadí bylo trošku překvapivé. Díky velkému osobnímu rekordu 8608 bodů bral zlato Markus Rooth. Zároveň tímto součtem i vylepšil rekord šampionátu Niklase Kaula z roku 2019 o 36 bodů. Jeho krajan Sander Skotheim se musel spokojit se stříbrem za 8561 bodů. Třetí byl už s velkým odstupem Nizozemec Sven Roosen (8128 bodů).

Jeden z nejkvalitnějších výkonů celého šampionátu obstarala vítězka dálky Italka Larissa Iapichino, která ověnčila svůj mistrovský titul vyrovnáním letošního nejlepšího evropského výkonu Němky Malaiki Mihambo, když dolétla na 693 centimetrů. Už své druhé stříbro v Espoo si vyskákala Švédka Maja Askag (673). Třetí skončila Španělka Tessy Ebosele (663).

V oštěpařském sektoru kralovala Řekyně Elina Tzengko, když jako jediná přehodila šedesát metrů. Její vítězný výkon měl hodnotu 60.73 a po titulech juniorské i seniorské mistryně Evropy bere kontinentální zlato i v kategorii do 23 let.

Na zlato si brousil zuby také další medailista z Mnichova, a to norský tyčkař Pal Hagen Lillefosse. Ten se ovšem musel spokojit s bronzem za 561 centimetrů. Stříbro bral Francouz Robin Emig, jenž zdolal stejnou hodnotu, ale měl lepší zápis. Domácí publikum potěšil Fin Juho Alasaari, když zvítězil ve vyrovnaném národním rekordu do 23 let 571 centimetrů.

Všechny tři medailisty finále mužské půlky od sebe dělilo pouhých sedm setin. Nejrychlejší finiš měl Francouz Yanis Meziane (1:45.92) před Britem Ethanem Husseyem (1:45.95) a krajanem Paulem Anselminim (1:45.99).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: Soňa Maléterová

Vytisknout