přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. července 2023, 09:16

Macík do evropského finále

V průběhu dopoledního programu závěrečného dne mistrovství Evropy do 23 let se představilo trio českých reprezentantů. Ondřeji Macíkovi se podařilo na dvoustovce postoupit do odpoledního finále. Cesta Natálie Kožuškaničové skončila ve stejné disciplíně v semifinále. Desetibojař František Doubek musel po disku odstoupit.

Ondřej Macík se mohl včera radovat z hladkého postupu do semifinále. V něm ovšem prožil mnohem větší nervy. Odstartoval z osmé dráhy a nutno dodat, že dvoustovkařům větrné podmínky opravdu nepřály. V silném protivětru o hodnotě -3.2 m/s finišoval svěřenec Michala Nováka na čtvrtém místě ve shodném čase s Britem Jamesem Hansonem. Cílová fotografie ukázala, že byl Macík o jednu tisícinu rychlejší než jeho rival, což se ukázalo jako klíčové, jelikož to byl právě náš reprezentant, který se do odpoledního finále dostal jako úplně poslední a hned při své premiéře na velké mezinárodní akci zasáhne do boje o cenné kovy.

Natálii Kožuškaničové bohužel los pro semifinále příliš nepřál, když jí byla přisouzena první dráha. Také ona se musela poprat se silným proťákem -3.1 m/s. Její úsilí stačilo na sedmé místo v čase 24.51 a v celkovém hodnocení obsadí patnácté místo.

František Doubek se prvním dnem desetiboje protrápil a ten druhý pro něj bohužel taky nezačal dobře. Na stodesítce překážek ho na poslední bariéře postihl pád a byl následně podle nového pravidla diskvalifikován, když překážku srazil holení. Přesto, že přišel o jakoukoliv naději na nějaký výraznější posun v pořadí, do diskařského kruhu nastoupil. Jeho nejdelší pokus měřil 39.52. Po této disciplíně už byl Doubek ovšem nucen odstoupit. Při pádu na překážkách si poranil pravou ruku a odcestoval do nemocnice na rentgen. Soutěž v Espoo pro něj tak skončila. 

Finále čtvrtky překážek žen opanovala v letošním nejlepším evropském výkonu do 23 let 55.78 Norka Andrea Rooth. Pod 56 vteřin se dostaly i stříbrná Louise Maraval z Francie (55.83) a bronzová Rakušanka Lena Pressler (55.94). Mezi muži bral titul hlavní favorit Ismail Nezir z Turecka v čase 49.19. 

Výsledky

Petr Jelínek

Vytisknout