přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. července 2023, 08:36

Doležálek 6., Bendová na dosah finále

Třetí dopolední program mistrovství Evropy do 23 let v Espoo byl na českou účast velmi bohatý. Kladivář Jan Doležálek obsadil ve finále šesté místo. Ester Bendové unikla finálová účast na čtvrtce překážek o jedno místo. Naopak stýplař Tomáš Habarta mezi nejlepšími chybět nebude.

Úspěšné vystoupení v evropském finále za sebou má kladivář Jan Doležálek. Soutěž zahájil na výbornou, když se parádně trefil hned do prvního pokusu, který letěl na 70.86, což bylo jen necelý metr za osobním rekordem a jedná se o jeho druhý nejlepší kariérní výkon. Díky tomuto hodu pak postoupil do elitní osmičky. Další centimetry už Honza nepřidal, nicméně konečné šesté místo je víc než solidním výsledkem. Králem finálového závodu byl Ukrajinec Mykhaylo Kokhan, jenž úspěšně obhájil titul za 77.21 před německou dvojicí Merlin Hummel (75.61) a Sören Klose (73.70).

Ester Bendová dokázala opanovat svůj včerejší rozběh na 400 metrů překážek, a tak měla pro semifinále opět výhodnou čtvrtou dráhu. Závodnicím tentokrát příliš nepřály větrné podmínky. Bendová se s tím ovšem poprala víc než statečně, když proběhla cílem jako pátá v čase 57.82, což je jen pět setin za jejím osobním rekordem. Na postup do finále to bohužel nestačilo. K tomu bylo potřeba běžet o 25 setin rychleji. Ester tak byla první nepostupující a obsadí celkové deváté místo, což se dá vzhledem k tomu, že je v této kategorii teprve prvním rokem považovat za velmi pěkný výsledek. Nejrychlejší semifinalistkou byla Rakušanka Lena Pressler za 56.48.

Stejně jako v kategorii žen jsme měli i v mužském stýplu dvě želízka v ohni. Tomáš Habarta si ve svém rozběhu počínal jako starý mazák. Po celou dobu si nenechal utéct čelo a hlídal dobrou výchozí pozici pro závěrečnou fázi závodu. Do posledního okruhu tak vbíhal ve velmi nadějném postavení, a i přes menší komplikaci nad jednou ze zbývajících překážek, si s přehledem doběhl pro finálový postup z druhého místa v čase 8:51.27.

Martin Kováčech nevstupoval do mistrovského klání úplně fit a bylo to znát. Přesto, že chtěl bojovat ze všech sil, velmi brzy ztratil kontakt za vedoucí pěticí, která si běžela pro přímý postup. V průběhu trati pak nabral ještě výraznější manko a výsledkem bylo osmé místo v rozběhu v čase 9:03.27, což bylo od postupu daleko. V konečném pořadí mu patří dvanáctá příčka.

František Doubek vstoupil do soutěže desetibojařů stovkou za 11.13, což znamenalo devatenáctý nejrychlejší čas. Bohužel ani v dálkařském sektoru nezaznamenal žádný posun, když dvakrát skočil 657 a ještě si o jednu příčku pohoršil. Naopak zaskvěl se hlavní favorit závodu Sander Skotheim, jenž dolétl na 770 centimetrů. V koulařském kruhu následně Doubek zapsal 13.33, což na jeho postavení po úvodních třech disciplínách nic nezměnilo. Ve vedení je norské duo Marcus Rooth a Sander Skotheim.

Naše mužská sestava na 4x100 metrů nastoupila ve složení Adam Raška, Ondřej Macík, Eduard Kubelík a Jan Václav Ondráček. Do cíle se bohužel čeští sprinteři nedostali. Osudnou byla druhá předávka mezi Macíkem a Kubelíkem a ve výsledcích tak svítila značka DNF. Nejrychlejší byli Nizozemci za 38.88.

Podobný osud bohužel postihl i štafetu dívek. Ani čtveřice Pavla Kvasničková, Natálie Kožuškaničová, Barbora Šplechtnová a Eva Kubíčková závod nedokončila a krizový okamžik přišel opět na druhé předávce. Tím pádem se ani naše sprinterky do finále nepodívají. Zde zaznamenaly nejhodnotnější čas 43.66 Britky.

Štafeta čtvrtkařek nám na minulém evropském šampionátu udělala radost ziskem zlaté medaile. Tentokrát samozřejmě nemohly být ambice našeho týmu zdaleka takové. Sestava Kateřina Šmilauerová, Lenka Čechová, Zuzana Cymbálová a Lucie Zavadilová skončila v prvním rozběhu šestá v čase 3:42.74, což bylo opravdu daleko za postupovými pozicemi. V celkovém hodnocení naleží našim čtvrtkařkám dvanácté místo.

Finále diskařů bylo dle očekávání One Man Show, o kterou se postaral Litevec Mykolas Alekna. Ten přímo deklasoval zbytek startovního pole a zvítězil v novém rekordu šampionátu 68.34. Dva roky starý zápis Slovince Kristjana Čeha posunul o 86 centimetrů a k seniorskému titulu kontinentálního mistra přidává i ten v kategorii do 23 let. Na stupně vítězů ho doprovodili Němec Marius Karges (62.56) a Španěl Yasiel Sotero (61.69).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: Soňa Maléterová

Vytisknout