přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. července 2023, 16:27

Suchá veze z Espoo sedmé místo

V rámci druhého finálového bloku na mistrovství Evropy do 23 let v Espoo hájilo české barvy trio reprezentantů. Linda Suchá obsadila ve finále trojskoku sedmé místo. Překážkář Štěpán Schubert se mohl radovat z postupu mezi osm nejlepších. Tereza Elena Šínová si ze stovky překážek odveze jedenáctou příčku.

Trojskokanky už téměř zahájily své kontinentální finále, když se na stadion spustil prudký déšť, který neustával ani po několika desítkách minut. Start odpoledního programu tak byl o hodinu odložen. Na výkon Lindy Suché to ale nemělo vůbec žádný vliv. Hned prvním pokusem totiž doskákala na 13.29, což byl velice vydařený vstup do soutěže, kterým si navíc zajistila umístění i v užším finále pro osm nejlepších. V dalších pokusech už se Linda nezlepšila, ovšem v evropském finále obsadila velmi lichotivé sedmé místo. Suverénní vítězkou se stala Španělka Maria Vicente, která dominovala tomuto klání letošním nejlepším evropským výkonem této kategorie 14.21. Stříbro si na krk pověsí Švédka Maja Askag za 13.76 a třetí skončila domácí Jessica Kahara (13.59).

Hodinu navíc si museli na své semifinále počkat také překážkáři a překážkářky. Štěpána Schuberta to ovšem vůbec nerozhodilo. Svěřenec Dany Jandové je na proměnlivé počasí z Jablonce nad Nisou zvyklý, a tak mu déšť nevadil, což se projevilo i na trati, když proběhl ve svém semifinále na 110 metrů překážek cílem na třetím přímo postupovém místě v čase 13.88 a zítra si zazávodí v evropském finále. Suverénně nejrychlejším semifinalistou byl Francouz Sasha Zhoya, jenž se blýskl novým rekordem šampionátu. Časem 13.22 vylepšil dvacet let staré maximum krajana Ladjiho Doucourého o jednu setinu.

V semifinále stovky překážek žen nás reprezentovala Tereza Elena Šínová. Ta bohužel na finálovou účast nedosáhla. Ač měla během závodu méně kolizí s překážkami, než tomu bylo v rozběhu, výsledný čas byl jen o setinu rychlejší a výkon 13.43 na finálovou osmičku nestačil. Tereza postoupila do semifinále jedenáctým časem a stejné umístění jí patří také v celkovém hodnocení mistrovství. Hned čtyři závodnice zaběhly už v semifinále pod 13 vteřin. Nejrychlejší byla Švýcarka Ditaji Kambundji za 12.83.

O jeden z vrcholů druhého finálového bloku se postrarala ve finále kladivářek domácí Silja Kosonen, která předvedla naprosto suverénní představení, které ozdobila novým historickým maximem šampionátu. Její nejdelší pokus měřil 73.71, čímž posunula rekordní zápis Francouzky Alexandry Tavernier z roku 2015 o 1.73 metru. Stříbrná Britka Charlotte Payne už sedmdesátku přehodit nedokázala (69.22). Třetí byla Němka Aileen Kuhn (68.30). 

Na mužské stovce padl rekord mistrovství už ve včerejším semifinále, kdy Brit Jeremiah Azu proběhl rovinku za 10.04. Dnešní podmínky chladného severského večera příliš k jeho dalšímu vylepšení nenahrávaly. Přesto se Azu opět prezentoval dalším kvalitním časem 10.05. Podpora větru byla sice při tomto běhu těsně nad povolenou hodnotou, když sprinterům foukalo do zad +2.1 m/s, ale ani to čerstvému šampionovi neubralo na radosti. Trošku za očekáváním zůstal Nizozemec Raphael Bouju, jenž v semifinále zaznamenal větrných 10.01. Ve finále mu nevyšel start a měl co dělat, aby vybojoval alespoň stříbro v čase 10.17. Jen setinu za ním se do cíle předkláněl Francouz Pablo Mateo (10.18). 

Ve finále závodu žen na 400 metrů bylo zajímavé sledovat, jak obstojí stříbrná olympijská medailistka na osmistovce a jedna z největších hvězd šampionátu Keely Hodgkinson v konfrontaci se čtvrtkařkami specialistkami a medailově nevyšla naprázdno, když si doběhla pro bronz v osobním rekordu 51.76. Strhující duel o vítězství svedly další Britka Yemi Mary John s Norkou Henriette Jaeger. Hlubší předklon měla nakonec první jmenovaná a získala titul mistryně Evropy v kariérním maximu 51.04. Stříbrná Jaeger zaběhla dokonce časem 51.06 národní rekord své domoviny.

Norsko se ale přeci jen nejcennějšího kovu na čtvrtce dočkalo. V mužském finále ho pro svou vlast zajistil Havard Ingvaldsen, jenž triumfoval v čase 45.13 před dotírajícím Švýcarem Lionelem Spitzem, který se radoval ze stříbra a nového osobáku 45.27. Bronz putuje do Maďarska zásluhou Attily Molnára (45.36).

Své vyvrcholení měla také dvoudenní soutěž sedmibojařek. Zde došlo na očekávaný duel dvou hlavních favoritek, a to finské juniorské mistryně světa Sagy Vanninen a Nizozemky Sofie Dokter. K radosti plného stadionu z něj vyšla vítězně domácí reprezentantka, jejíž vítězný součet činil 6317 bodů. Dokter jich poskládala 6256. Přes šestitisícovou hranici se dostala i bronzová Estonka Pippi Lotta Enok (6002).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: Soňa Maléterová

Vytisknout