přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. července 2023, 09:15

Čtyři české postupy pátečního dopoledne

Do pátečního dopoledního programu na mistrovství Evropy do 23 let zasáhlo sedm českých nadějí. Čtyřem z nich se podařilo postoupit z kvalifikačních kol. Výškařka Denisa Pešová si zaskáče evropské finále. Překážkářské trio Ester Bendová, Štěpán Schubert a Tereza Elena Šínová uvidíme v semifinálových bězích. Naopak papírové předpoklady nenaplnili oštěpařka Petra Sičaková a trojskokan Jakub Kunt.

Hned dvě zástupkyně měla naše reprezentace v rozbězích na 400 metrů překážek. V tom třetím si vedla skvěle Ester Bendová. Svěřenkyně Miroslava Zahořáka odstartovala do závodu ze čtvrté dráhy, která většinou patří favoritkám a této role se zhostila na výbornou, když proběhla cílem jako první v čase 58.04 a nechala za sebou například i vedoucí ženu letošních evropských tabulek této kategorie Maďarku Janku Molnár, která byla až třetí za 58.61 a musela věřit v postup časem. Zuzaně Cymbálové už tolik závod nevyšel. Ve čtvrtém běhu finišovala jako pátá v čase 61.23, což je daleko za jejími možnostmi a v celkovém hodnocení obsadí 34. místo.

Kvalifikační limit výškařek pro jistou účast ve finále byl nastaven na 187 centimetrech, což by pro Denisu Pešovou znamenalo vylepšení osobního rekordu. Jak se ovšem ukázalo, tuto metu nebylo nutné ani zdaleka překonat. Směrem k boji o cenné kovy totiž stačilo výškařkám zdolat 181 centimetrů, což se podařilo celkem třinácti závodnicím včetně naší reprezentantky. Denisu navíc mohl těšit naprosto čistý zápis, jelikož všechny čtyři výšky, které absolvovala, skočila hned napoprvé.

Štěpán Schubert startoval v úvodním rozběhu na 110 metrů překážek a obsadil v něm třetí místo, přičemž přímo postupovali do semifinále pouze dva borci z každého běhu. Nicméně kvalitní čas 13.86 dával Štěpánovi velkou naději, že se do odpolední fáze mistrovského klání dostane. V součtu pěti rozběhů pak byl ze všech překážkářů, kteří nepostoupili přímo nejrychlejší. Z celého startovního pole mu patřila osmá příčka. Nejhodnotnější rozběhový výkon 13.63 zaznamenal Francouz Sasha Zhoya.

Rozběhový scénář Terezy Eleny Šínové na stovce překážek byl v podstatě totožný s tím Štěpánovým. Také ona usilovala o postup do semifinále v prvním rozběhu, kde doběhla též třetí, tedy mimo přímé postupové pozice. Podobně jako u Schuberta jí ovšem čas 13.44 bohatě stačil k postupu dál. Celkově pak měla jedenáctý čas. Nejrychlejší ženou rozběhů byla Italka Veronica Besana v novém osobáku 12.90.

Dalším dvěma českým nadějím se v kvalifikaci bohužel nezadařilo. Petra Sičaková vstupovala do soutěže oštěpařek jako jedna z favoritek. Tuto pozici ovšem nepotvrdila. Její nejdelší pokus z druhé série měřil 50.20, což znamenalo osmé místo v kvalifikační skupině a pramalé naděje na postup do finále. Naopak evropská šampionka z Mnichova Elina Tzengko poměrně výrazně přehodila 60 metrů (61.52) a bude tak mít možnost po juniorském a seniorském titulu mistryně Evropy usilovat o zlato i ve třiadvacítkách.

Zklamaný odcházel ze svého sektoru také trojskokan Jakub Kunt. Ten zapsal v úvodní sérii jediný měřený pokus, když doskákal na 14.19, což bylo daleko za jeho možnostmi. Následně pak přidal dva kříže a v celkovém zúčtování obsadí osmnácté místo. Kvalifikační kolo opanoval Francouz Simon Gore, jenž se jako jediný dostal přes 16 metrů (16.03). 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: Soňa Maléterová

Vytisknout