přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. července 2023, 15:19

Brzyszkowská pátá v evropském finále

Koulařka Katrin Brzyszkowská vybojovala na mistrovství Evropy do 23 let páté místo a postarala se tak zatím o nejlepší umístění české výpravy v Espoo. Z finálových postupů se radovali kladivář Jan Doležálek, trojskokanka Linda Suchá a stýplařky Soňa Kouřilová s Annou Málkovou. Cesta Karolíny Maňasové skončila v semifinále.

Koulařce Katrin Brzyszkowské stačil k postupu z dopoledního finále jediný pokus, a tak do finálového klání vstupovala s velkými nadějemi. V úvodní sérii zapsala 15.94, čímž si celkem s přehledem zajistila užší finále pro osm nejlepších. Druhým pokusem pak ještě přidala další centimetry, když její náčiní dopadlo na 16.03. Následovaly tři křížky, přičemž hlavně ten z páté série ji mohl hodně mrzet. Koule letěla daleko, ale Katrin se bohužel neudržela v kruhu. Závěrečné pokusy už na jejím umístění nic nezměnily, a tak obsadila v celkovém hodnocení páté místo. Jasnou vítězkou se stala favorizovaná Nizozemka Alida van Daalen, která kralovala v letošním nejlepším evropském výkonu do 23 let 18.32. Ze stříbra se díky novému osobnímu rekordu 16.93 radovala vítězka kvalifikace Serena Vincent z Velké Británie. Bronz zůstává v pořádající zemi zásluhou Emilie Kangas (16.75).

Rozběhy žen na 3000 metrů překážek přinesly českým barvám dvojnásobnou postupovou radost. Do prvního rozběhu odstartovala Soňa Kouřilová a po taktické stránce zvládla závod na výbornou. Po celou dobu si s přehledem hlídala postupové pozice, a ještě přidala parádní poslední okruh. Odměnou jí nebyl pouze postup do evropského finále, ale také premiérové pokoření desetiminutové hranice. Kariérní maximum si posunula o více než osm vteřin na 9:56.25. Jak se později ukázalo, v součtu obou rozběhů byly rychlejší pouze Britka Elise Thorner (9:52.95) a Polka Agnieszka Chorzepa (9:54.14).

Anna Málková měla o něco dramatičtější cestu do finále. V první polovině závodu se držela takticky velmi dobře na druhé pozici. V momentě, kdy vycítila, že je tempo až příliš pomalé, ujala se dokonce na chvíli i vedení. Ovšem vzápětí se během jednoho okruhu propadla až na deváté nepostupové místo. O své účasti v sobotním boji o cenné kovy pak rozhodla až v cílové rovince, kde se dostala před tureckou soupeřku a doběhla osmá v čase 10:07.59.

Jan Doležálek zahájil kvalifikaci kladivářů pokusem dlouhým 66.63 a v druhé sérii pak jeho kladivo dopadlo na 63.60, což mu nedávalo žádnou jistotu směrem k finálovému postupu. Všechno své soustředění tak musel zaměřit na závěrečný pokus, který už mu vyšel o poznání lépe, když zapsal 69.30, čímž obsadil ve své kvalifikační skupině třetí místo a mohl tak s mnohem větším klidem sledovat počínání borců v té druhé. Zmiňovaný výkon mu ve výsledku stačil na finále celkem pohodlně. Nejdále hodil ukrajinský favorit Mykhaylo Kokhan (72.25).

Trojskokanka Linda Suchá prošla úspěšně kvalifikaci na evropském šampionátu do 23 let už před dvěma lety v Tallinnu. Tehdy jí ovšem účast ve finále znemožnil pozitivní covidový test. O to větší motivaci měla v kvalifikačním kole uspět i letos v Espoo a tato mise byla úspěšná. I přes silný protivítr o hodnotě -2.2 m/s dokázala doskákat na 13.02, a to byla dostatečná vzdálenost k tomu, aby se vešla mezi elitní dvanáctku. Kvalifikační limit pokořily ve složitých větrných podmínkách z celého startovního pole pouze Švédka Maja Askag (13.81) a Španělka Maria Vicente (13.60).

Karolíně Maňasové se podařilo na stovce postoupit z dopoledního rozběhu a pro semifinále jí byla nalosována první dráha. Oproti úvodnímu kolu tentokrát sprinterkám foukal vítr do zad. Naše reprezentantka bohužel na finálový postup nedosáhla, když se v druhém semifinále předklonila do cíle na sedmém místě v čase 11.53, což bylo od elitní osmičky poměrně daleko, konkrétně sedmnáct setin a Karolína si tak ze svého prvního šampionátu odveze čtrnácté místo. Nejrychlejší semifinalistkou byla Maďarka Boglárka Takács, která vylepšila časem 11.14 letošní nejlepší evropský výkon kategorie do 23 let.  

Už semifinále mužské stovky nabídlo rekord šampionátu. Jeho novým držitelem je Brit Jeremiah Azu. Bronzový medailista z mistrovství Evropy v Mnichově prolétl rovinku za 10.04, čímž srazil šestnáct let staré maximum krajana Simeona Williamsona o šest setin. Ve druhém semifinále pak byl ještě rychlejší leader Raphael Boujou z Nizozemska. Tomu časomíra v cíli ukázala 10.01. Při tomto běhu měl ovšem až příliš silnou podporu větru o hodnotě +2.5 m/s. 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: Soňa Maléterová

Vytisknout