přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. července 2023, 09:07

Brzyszkowská a Davidík do finále

V průběhu prvního dopoledního programu na mistrovství Evropy do 23 let se představila trojice českých reprezentantů a jejich postupová bilance byla stoprocentní. Mílař Jakub Davidíkk a koulařka Katrin Brzyszkowská se kvalifikovali do evropského finále. Karolína Maňasová poběží odpolední semifinále stovky.

Naprosto bezproblémovou kvalifikaci za sebou má koulařka Katrin Brzyszkowská. Neočekávalo se, že by limit pro finále 15.50 měl být nad její síly a podařilo se jí ho překonat hned prvním pokusem, když své čtyřkilové náčiní poslala do vzdálenosti 15.69 a mohla tak v teplém počasí pošetřit cenné síly pro odpolední finále, ve kterém může pomýšlet velmi vysoko. Nejdelší kvalifikační pokus předvedla Britka Serena Vincent (16.35). 

Jelikož se z rozběhu na 1500 metrů mužů postupovalo pouze přímo, dalo se očekávat, že se poběží takticky a na finiš. Jakub Davidík se v druhém rozběhu dlouho držel na zadních pozicích. Až v náběhu do závěrečného okruhu se posunul výrazně vpřed. Na protilehlé rovince se pak mírně propadl, nicméně v hromadném doběhu si v cílové rovince udržel postupovou pozici, když dokončil závod na šestém místě v čase 3:49.37 a v sobotu bude tak mít možnost bojovat o medaile.

Ženská stovka měla na programu čtyři rozběhy a Karolína Maňasová zaklekla do bloků toho úvodního. Postupový klíč byl nastaven tak, že do semifinále šly závodnice na prvních třech místech a další čtyři nejrychlejší časy. Karolína proběhla cílem jako čtvrtá v čase 11.63 a přímý postup jí tak utekl o jedinou setinu, o kterou byla rychlejší Němka Antonia Dellert. Svěřenkyně Ivo Pištěka tak musela čekat, jak dopadnou další tři rozběhy. V nich byla ze závodnic, které nepostoupily přímo rychlejší jen jedna soupeřka a Maňasová tak nebude chybět v odpoledním semifinále. Nejrychlejší byla vedoucí žena evropských tabulek Řekyně Polyniki Emmanouilidou za 11.32. Také mezi muži zaznamenal nejhodnotnější leader letošních statistik Nizozemec Raphael Bouju (10.26). 

Velmi suverénním způsobem zahájily svou cestu šampionátem také jeho dvě největší hvězdy. Litevec Mykolas Alekna ovládl kvalifikaci diskařů hodem na 61.42 a Britka Keely Hodgkinson s přehledem jistila svůj postup z rozběhu na 400 metrů v čase 53.08. Kvalifikaci kladivářek jasně dominovala jedna z největších domácích nadějí na cenný kov Silja Kosonen za 71.33. 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: Soňa Maléterová

Vytisknout