přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. srpna 2018, 16:14

Staněk s Juškou do finále

Devět českých reprezentantů zasáhlo do úvodního kvalifikačního dne evropského šampionátu v Berlíně. Dálkař Radek Juška a koulař Tomáš Staněk postoupili do finále. Zdeněk Stromšík na stovce a Michal Brož na čtvrtce překážek se probili do semifinálových běhu.

Asi trochu hladší průběh kvalifikace si představoval koulař Tomáš Staněk. Ideálním scénářem mělo být, že by se kvalifikoval hned prvním hodem. Ten sice dopadl až ke kvalifikační hranici 20.40, ale náčiní šlo mimo výseč. V druhém pokusu zajistil vrhem na 19.77 a v závěrečné sérii ovšem předvedl o centimetr méně. Svěřenec trenéra Jan Tylčeho se tak musel až do konce kvalifikačního klání obávat o postup. Nakonec se mu to podařilo z jedenácté pozice a ve finále tak nebude chybět. Nejdelší pokus kvalifikace patří domácímu Davidu Storlovi (20.63).

Po dvou letech si zaskáče evropské finále dálkař Radek Juška. Český rekordman vstupoval do soutěže jako závodník s nejlepším sezónním výkonem z celého startovního pole a zahájil skokem na 769 centimetrů, ve druhé sérii pak přidal na 787, což mu zajistilo postup do elitní dvanáctky. V třetím pokusu pak přešlápl. Jedinými dvěma borci, kteří překonali osmimetrový kvalifikační limit, byli Řek Miltiádis Tentoglou (815) a Němec Fabian Heinle (802). Z favoritů nepostoupila domácí naděje Julian Howard.


V rozbězích na 100 metrů jsme měli hned trojí zastoupení. Do semifinále se však podařilo postoupit pouze českému rekordmanovi Zdeňku Stromšíkovi, jenž se ve svém běhu předkláněl do cíle na čtvrtém místě a časem 10.39 se mu podařilo kvalifikovat do dalšího kola. Jan Veleba zaběhl 10.52 a při své páté účasti na mistrovství Evropy třetí semifinálovou účast nepřidá. Dominik Záleský zaznamenal výkon 10.55 a ani on se dál nepodívá. Nejrychlejší rozběhový čas 10.24 předvedl obhájce titulu Churandi Martina z Nizozemí. 

Tři čeští reprezentanti nastoupili také do rozběhu na 400 metrů překážek. Největší radost nám udělal Michal Brož, který dokázal na čtvrtém evropském šampionátu v řadě postoupit do semifinále. Tentokrát mu k tomu stačil čas 50.74. Naopak Vít Müller svou semifinálovou účast z Amsterdamu nezopakuje, jelikož zaběhl rovných 51 vteřin a to na postup nestačilo. Premiérový start na ME si připsal Martin Tuček, ale s výkonem 51.63 asi příliš spokojen nebude.

Do bloku rozběhu na 100 metrů žen zaklekla Klára Seidlová. Svěřenkyně trenéra Jakuba Uhra měla velmi solidní start, ale v průběhu závodu se startovním polem propadala. Postup do semifinále jí nakonec unikl o pouhé dvě setiny, když proběhla cílem v čase 11.63. Nejrychlejší rozběhový čas 11.30 měla na svědomí Němka Lisa Marie Kwayieová.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - A. Gräf

Vytisknout