přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. srpna 2018, 12:32

Štafeta čtvrtkařů do finále v NR

Česká štafeta na 4x400 metrů ozdobila svůj finálový postup novým národním rekordem. O medaile poběží také mílařky Simona Vrzalová a Diana Mezuliáníková.

S finálovými ambicemi nastoupila česká štafeta na 4x400 metrů ve složení Patrik Šorm, Michal Desenský, Vít Müller a Pavel Maslák. Na třetí přímo postupovou pozici vytáhl naší čtveřici právě finišman Pavel Maslák a radost byla dvojnásobná. Nejenže naši borci poběží o evropské medaile, ale navíc časem 3:02.52 vylepšili národní rekord, když o čtrnáct setin překonaly výkon štafety z předešlého ME v Amsterdamu. Nejrychlejší byli Britové v letošním nejlepším evropském výkonu 3:01.62. Mezi ženami zaznamenaly nejlepší rozběhový čas Italky (3:27.63). 

Druhý den sedmiboje s Kateřinou Cachovou odstartoval v dálkařském sektoru. Svěřenkyně trenérky Blažkové zajistila pokusem na 609 centimetrů. Ve druhé sérii pak skočila 636 centimetrů, čímž si vyrovnala sezónní maximum. Posledním pokusem už další body navíc nepřidala, když dolétla na 622. Blýskly se dvě hlavní favoritky. Katarina Johnson-Thompsonová zapsala 668 centimetrů. Pozadu nezůstala ani Nafissatou Thiamová (660).

V oštěpu měla Kateřina nejdelší hned první pokus, kdy se její náčiní zapíchlo na 44.64, čímž si vylepšila oštěpařské sezónní maximum. Vynikající hod 57.91 předvedla Nafissatou Thiamová. Před závěrečnou osmistovkou figuruje naše reprezentantka na šestém místě. Vede Thiamová před Katarinou Johnson-Thompsonovou a Caroline Schäferovou. 

Hned tři želízka v ohni jsme měli v rozbězích na 1500 metrů žen. Dvěma z nich se podařilo postoupit. Simona Vrzalová a Diana Mezulináníková dokázaly využít rychlejšího druhého běhu k časům, které jim zajistily finálovou účast. Vrzalová doběhla pátá za 4:08.11 a Mezulináníková finišovala sedmá v čase 4:09.98. Kristiina Mäki si sice vylepšila sezónní maximum na 4:10.35, ale na postup to o 21 setin nestačilo a z Berlína si odveze čtrnácté místo. Nejrychlejší byla vítězka druhého běhu Polka Sofia Ennaouiová za 4:08.60.

Kateřina Šafránková v kladivářské kvalifikaci předvedla dva vyrovnané pokusy, kdy ten delší měřil 64.85, s čímž ve své kvalifikační skupině obsadila desáté místo. V celkovém pořadí obsadí dvaadvacátou příčku. Na postup do finále bylo třeba hodit 68.69. Nejdelší pokus kvalifikace předvedla polská světová rekordmanka Anita Wlodrczyková (75.10).

Tyčkařská kvalifikace nevyšla obhájci stříbrné medaile z ME v Amsterdamu Janu Kudličkovi, který zdolal pouze svou základní výšku, kterou bylo 536 centimetrů a další postupná hodnota byla nad jeho síly. Svou zlatou medaili z předešlého evropského šampionátu neobhájí ani Polák Robert Sobera. Ve finále bude chybět i domácí hvězda a někdejší mistr světa Raphael Holzdeppe.

Lucie Sekanová nastoupila hned do prvního rozběhu závodu na 3000 metrů překážek. Bohužel ani její sezónní výkon 9:50.38 jí na postup mezi dvanáctku nejlepších nestačil. Nejrychlejší čas zaběhla Švýcarka Fabienne Schlumpfová (9:32.32). 

Sprinterka Marcela Pírková se ani při své druhé účasti na mistrovství Evropy do semifinále nepodívá. Ve svém rozběhu finišovala na pátém místě v čase 23.72, což na postup do dalšího kola nestačilo.  K tomu bylo třeba běžet o desetinu lépe. Nejrychlejší rozběhový čas zaznamenala Němka Laura Müllerová (23.06).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout