přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. srpna 2018, 13:03

Třetí dopoledne přineslo 4 postupy

Hned čtyřem českým atletům se podařilo v průběhu dopoledního programu čtvrtého dne postoupit z kvalifikačních kol. Oštěpařky Nikol Ogrodníková a Irena Šedivá si zahází evropské finále. To samé se dá říci o diskařce Elišce Staňkové. Půlkař Lukáš Hodboď postoupil do semifinále. Skvěle rozjela soutěž sedmibojařek Kateřina Cachová.

V úvodu dopoledního programu odstartovala na stovce překážek soutěž sedmibojařek s Kateřinou Cachovou. Naše reprezentantka potvrdila, že tato disciplína patří mezi její parádní, když proběhla rovinku za 13.29, čímž si vyrovnala svůj letošní nejlepší čas. Rychlejší byla pouze Němka Louisa Grauvogelová za 12.97.

Na výbornou si svěřenkyně trenérky Martiny Blažkové vedla také ve výškařském sektoru, kde si úspěšným skokem na 185 centimetrech dokonce vyrovnala osm let starý osobní rekord v této disciplíně. V této části byly lepší jen excelentní výškařky Katarina Johnson-Thompsonová a Belgičanka Nafissatou Thiamová za 191 centimetrů.

V průběžném hodnocení po dvou disciplínách Katka figuruje na třetím místě právě za duem Johnson-Thompsonová a Thiamová.

Dvojnásobnou postupovou radost zažila česká atletika v kvalifikaci oštěpu žen. Nikola Ogrodníková potvrdila papírové předpoklady a také svou stabilní výkonnost a druhým pokusem o hodnotě 61.27 překonala kvalifikační limit. Irena Šedivá si zajistila postup do evropskhého finále také hodem z druhé série, který měřil 59.34. Nejdelší kvalifikační pokus měla na svědomí Němka Christine Hussongová, když si vylepšila kariérní maximum na 67.29. 

Úspěšnou kvalifikaci za sebou má diskařka Eliška Staňková. Naše dlouholetá jednička v této disciplíně zahájila pokusem na 55.11 a v druhé sérii pak přidala na 57.81, což byl výkon, který ji zajistil účast v elitní dvanáctce a Eliška si tak zopakuje finálovou účast z předešlého šampionátu v Amsterdamu. 

Padesátiprocentní postupovou bilanci zaznamenali naši půlkaři. Jako první nastoupil do svého rozběhu Lukáš Hodboď a v rychlém závodě si doběhl pro přímý postup a nový osobní rekord 1:46.50. Z předešlého kariérního maxima ukrojil 48 setin. Druhý český zástupce Filip Šnejdr naopak trefil taktický běh s finišem, kde se na přímo postupové pozice nevešel a čas 1:48.70 mu na postup do semifinále nestačil. 

Nejdelší pokus v kvalifikaci dálkařek předvedla obhájkyně titulu ze Srbska Ivana Španovičová, která dolétla na 684 centimetrů. Ve finále naopak bude chybět favorizovaná německá dvojice Sosthene Moguenaraová a Alexandra Westerová. 

Rozběhy na 110 metrů překážek se staly kořistí italských závodníků. Nejrychlejší byl Paolo Dal Molin za 13.40 před Hassane Fofanou (13.50). 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout