přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. srpna 2018, 17:42

Doležal osmým desetibojařem Evropy

Nejlepšího výsledku české výpravy v průběhu druhého dne ME v Berlíně dosáhl desetibojař Jan Doležal, který vybojoval osmé místo. Radek Juška skončil ve finále dálkařů dvanáctý. Výškařka Michaela Hrubá postoupila do finále. Cesta Pavla Masláka a Zuzany Hejnové skončila v semifinále.

Desetibojaři se přesunuli do oštěpařského sektoru. Zatímco Marek Lukáš s výkonem 64.19 nejspíš příliš spokojen nebyl, pro Jana Doležala znamená hod 62.67 vylepšení kariérního maxima v této disciplíně. Oštěpařská část desetiboje patřila Arthuru Abelemu (68.10).

V závěrečné patnáctistovce byl za naší dvojice rychlejší Marek Lukáš, když zvládl trať za 4:37.03. Jan Doležal si doběhl pro další osobní rekord 4:41.27. Suverénně nejrychlejší byl Francouz Ruben Gado za 4:21.49.

Desetibojařským mistrem Evropy pro tento rok se stal Němec Arthur Abele, který posbíral 8431 bodů. Stříbro putuje do Ruska zásluhou nezávislého závodníka Ilji Škureněva, jehož součet činil 8321 bodů. Z nečekaného bronzu se mohl těšit Bělorus Vitali Zhuk za 8290 bodů. Jan Doležal si odveze z Berlína osmé místo a nový osobní rekord 8067 bodů. Marek Lukáš obsadil v mistrovském závodě čtrnácté místo se ziskem 7683 bodů. 

Finále dálkařů bylo dramatické až do samotného konce. Nejšťastnější byl nakonec mladý Řek Miltiadis Tentóglou, jenž si dolétl pro titul evropského šampiona v novém sezónním maximu 825 centimetrů. O držitelích dalších medailí rozhodovaly až druhé nejlepší pokusy, jelikož Němec Fabian Heinle i Ukrajinec Sergij Nykyforov skočili shodně 813 centimetrů. Lepší zápis však hovořil ve prospěch domácího skokana, kterému připadlo stříbro a na Nykyforova „zbyl“ bronz. Užší finále se bohužel odehrálo bez Radka Jušky, jenž výkonem 773 centimetrů obsadil dvanáctou příčku.

V kvalifikaci výškařek nás reprezentovaly Michaela Hrubá a Lada Pejchalová. Limit pro finále byl nastaven na 192 centimetrech, ale na tuto hodnotu se výškařky ani nedostaly. Hrubá dokázala postoupit i se zdolanými 186 centimetry a naprosto čistým zápisem. Zopakuje si tak evropskou finálovou účast z Amsterdamu. Pejchalová zvládla nejlépe 181 centimetrů, což na nejlepší nestačilo a z premiéry na ME si odveze dělené osmnácté místo. Finálový závod bude skákat třináct závodnic. Chybět v něm bude překvapivě italský objev letošní sezóny Elena Vallortigaraová, která si letos vylepšila osobní rekord až na 202 centimetrů.

Zuzana Hejnová byla díky svému letošnímu času přímo nasazena do semifinále běhu na 400 metrů překážek a papírové předpoklady ji opravňovaly k finálovým ambicím. Ty se ovšem nenaplnily, když naše reprezentantka dokončila závod v čase 56.03, a to na postup do elitní osmičky nestačilo. V celkovém zúčtování obsadí svěřenkyně Dany Jandové třinácté místo. Nejrychlejší semifinálový čas zaběhla Ukrajinka Anna Ryžiková když jako jediná stlačila svůj čas pod pětapadesát vteřin (54.82). Dál jdou i další hlavní favoritky Eilidh Doyleová z Velké Británie a Lea Sprungerová ze Švýcarska. Mistrovský titul nebude obhajovat Dánka Sara Slott Petersenová, která také uvízla v semifinále.

Čtvrtkař Pavel Maslák nastupoval do svého semifinále jako obhájce stříbrné medaile z ME v Amsterdamu. Po rozběhu příliš spokojen nebyl a přesto, že si dnes zaběhl sezónní maximum 45.59, na postup do boje o cenné kovy to nestačilo. K tomu byl třeba čas 45.14, který zaznamenal portugalský rekordman Ricardo Dos Santos. Nejrychleji ze všech semifinalistů běžel Brit Matthew Hudson-Smith za 44.76. Obdiv zaslouží také Nor Karsten Warholm, jenž si po včerejším finálovém postupu na čtvrtce překážek doběhl pro další na té hladké (44.91).

Německá koulařka Christina Schwanitzová na domácí půdě třetí titul mistryně Evropy v řadě nepřidala, i když tomu vše po většinu soutěže nasvědčovalo. Až posledním možným pokusem se před ni dostala Polka Paulina Gubaová, která poslala svou kouli na 19.33 a radovala se ze zisku zlaté medaile. Schwanitzová se tak musela spokojit „pouze“ se stříbrem a výkonem 19.19. Na bronzový stupínek vystoupá Běloruska Aliona Dubitská za 18.81.

Po titulu světového diskařského šampiona se raduje z dalšího velkého zlata Litevec Andrius Gudžius. Ten se posledním pokusem dostal před do té doby vedoucího Švéda Daniela Stähla, když jeho disk dopadl na 68.46, což byl vítězný pokus. Stähl bral stejně jako před rokem v Londýně stříbrnou medaili za 68.23. Bronz si na krk pověsil Rakušan Lucas Weisshaidinger za 65.14. Velké loučení domácí legendy Roberta Hartinga nebylo medailové. Výkon 64.33 mu stačil na šesté místo.

Zlato v závodě na 10 000 metrů pro sebe ukořistila keňská rodačka v izraelských barvách Lonah Chemtai Salpeterová. Vedoucí žena letošních evropských tabulek a vítězka Evropského poháru na této distanci zvládla berlínskou desítku za 31:43.29 a přesvědčivě triumfovala. Překvapivou stříbrnou medailistkou se stala Nizozemka Susan Kruminsová v čase 31:52.55. K amsterdamskému stříbru přidala berlínský bronz Švédka Meraf Bahtaová (32:19.34).

Nejrychlejší semifinalistkou na půlce žen byla francouzská obhájkyně stříbrné medaile Renelle Lamoteová, která proběhla dva okruhy za 1:59.44. Pod dvě minuty se vešla ještě Britka Adelle Traceyová. Čas 1:59.86 pro ni znamená vylepšení osobního rekordu.

V semifinále dvoustovky mužů zaznamenal nejlepší čas 20.16 Švýcar Alex Wilson. Své medaile budou obhajovat šampion z Amsterdamu Bruno Hortelano ze Španělska i stříbrný medailista z téhož závodu a mistr světa Ramil Guliyev z Turecka.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout