přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. srpna 2018, 19:27

Staněk těsně pod stupni vítězů

Koulař Tomáš Staněk bohužel na další cenný kov z velké mezinárodní akce nedosáhl. Ve finále obsadil čtvrté místo. Úspěšnou kvalifikantkou se stala tyčkařka Amálie Švábíková. Desetibojař Jan Doležal je průběžně čtrnáctý.

V koulařském finále jsme měli velkou medailovou naději v Tomáši Staňkovi. Při včerejší kvalifikaci se český rekordman necítil úplně ve své kůži, ale dnes zahájil solidním pokusem na 20.56. Ve druhé sérii se pak zlepšil na 21.16 a figuroval na medailové pozici. Na té bohužel do konce závodu nevydržel a zopakoval tak čtvrté místo z loňského světového šampionátu v Londýně. Mistrem Evropy se stal Michal Haratyk, jenž poslal své náčiní do vzdálenosti 21.72. Na stupně vítězů ho doprovodil jeho krajan Konrad Bukowiecki za 21.66 a bronz vybojoval pro pořadatelskou zemi Němec David Storl (21.41).  

O medailistech závodu na 10 000 metrů mužů se rozhodovalo až v závěrečném okruhu. Nejvíce sil do finiše zbylo Francouzi Morhadu Amdounimu, který proběhl cílem vítězně v čase 28:11.22. Stříbro vybojoval pro belgické barvy Bashir Abdi (28:11.76) a bronzovou radost si udělal loňský mistr Evropy do 22 let na této distanci Yemaneberhan Crippa z Itálie (28:12.15). Jakub Zemaník bohužel devět kol před koncem ze závodu odstoupil a u jeho jména svítí ve výsledkové listině DNF.

Desetibojaři pokračovali ve výškařském sektoru. Jan Doležal si dokázal vylepšit výškařské osobní maximum pod otevřeným nebem na 202 centimetrů. Absolutní osobák 205 mu tentokrát odolal. Marek Lukáš zapsal nejlépe 187 centimetrů. V této disciplíně zazářil a pověst vynikajícího skokana potvrdil Brit Tim Duckworth, jenž se přenesl přes laťku o hodnotě 217 centimetrů.

Se závěrečnou disciplínou prvního dne, tedy hladkou čtvrtkou, si velmi dobře poradil Honza Doležal, když si časem 49.42 o pět setin vylepšil osobní rekord. Lukáš zvládl jeden okruh za 50.60. Blýskl se Francouz Ruben Gado (47.65).

V poločase desetibojařského klání je v průběžném vedení Brit Tim Duckworth s mezisoučtem 4380 bodů. Stříbrnou pozici drží domácí Arthur Abele z Německa (4285 b.) a třetí je prozatím Nor Martin Roe (4282 b.). Jan Doležal přenocuje na čtrnácté příčce se ziskem 4083 bodů. Marek Lukáš je jednadvacátý za 3850 bodů. 

Své první velké evropské finále si zaskáče čerstvá juniorská mistryně světa Amálie Švábíková. Svěřenkyně trenéra Berana se rozjížděla trochu vlažněji, když svou základní výšku rovné čtyři metry zdolala druhým pokusem a další postupnou hodnotu 420 překonala dokonce napotřetí. 435 centimetrů ovšem zvládla hned napoprvé a úplnou jistotu postupu ji dal úspěšný skok na 445. V souboji o medaile nebude chybět žádná z favoritek.

Již v semifinále mužské stovky byl k vidění rekord šampionátu a jeho autorem se stal Francouz Jimmy Vicaut, jenž zvládl rovinku za 9.97. V druhém semifinále byl nejrychlejší Brit Zharnel Hughes za 10.01 a to třetí opanoval italský mladík Filippo Tortu v čase 10.12. Zdeněk Stromšík zaznamenal výkon 10.37, což na postup do finálové osmičky nestačilo a z Berlína si odveze sedmnácté místo. 

Do finále bohužel Vicaut nenastoupil a jeho rekord šampionátu také dlouho nevydržel. O dvě setiny ho vylepšil na 9.95 vítězný Brit Zharnel Hughes, který o jedinou setinu porazil reprezentačního kolegu Reese Prescoda, pro kterého znamená výkon 9.96 vylepšení národního rekordu v kategorii do 22 let. Po stříbru z Amsterdamu přidal další cenný kov z ME tentokrát bronzový Turek Jak Ali Harvi (10.01).

Michal Brož nastoupil do svého čtvrtého evropského semifinále v řadě. Ve velmi rychlém běhu finišoval na šestém místě v čase 50.31, za což mu v celkovém pořadí patří devatenáctá příčka. Nejrychlejší byl norský světový šampion Karsten Warholm za 48.67 před Polákem Patrykem Dobekem (48.75). Další semifinálové běhy se staly kořistí Estonce Rasmuse Mägiho (48.80) a Turka Yasmani Copella (48.88).

V semifinálových bězích na 100 metrů žen prokázala skvělou formu Britka Dina Asher-Smithová, která zaostala časem 10.93 jen setinu za svým národním rekordem. Domácímu publiku udělala radost novým evropským rekordem v kategorii do 22 let Němka Gina Lückenkemperová, když prolétla rovinku za 10.98. Další dva semifinálové běhy ovládly další favoritky Dafne Schippersová z Nizozemí (11.05) a Mujinga Kambunjiová (11.14).  

V následném finále ještě Dina Asher-Smithová zrychlila a to tak výrazně, že časem 10.85 vyrovnala nejlepší světový výkon Marie-Josée Ta Louové. Zároveň se jedná také o nový britský národní rekord. Svůj semifinálový čas 10.98 vyrovnala Němka Gina Lückenkemperová, za což jí připadlo stříbro. Bronz si na krk pověsila Nizozemka Dafne Schippersová za 10.99. 

Kladivářské finále skončilo polským triumfem. Ze svého premiérového titulu mistra Evropy se radoval Wojciech Nowicki, který potvrdil roli leadera letošních statistik a jako jediný se dostal přes osmdesát metrů. Jeho vítězný výkon měřil 80.12. Jeho reprezentační parťák a suverén minulých sezón Pawel Fajdek bral tentokrát stříbro za 78.69. Bronz putuje do Maďarska zásluhou Bence Halásze (77.36).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout