přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. srpna 2018, 09:36

Maslák do semifinále, Gdula 21.

V průběhu prvního dopoledního bloku evropského šampionátu v Berlíně se představilo sedm českých reprezentantů. Chodec Lukáš Gdula obsadil v závodě na 50 kilometrů jednadvacáté místo. Čtvrtkař Pavel Maslák postoupil do semifinále. Svou soutěž zahájili desetibojaři.

První medaile se rozdělovaly v chůzi na 50 kilometrů. Chodcům a chodkyním hodně znepříjemňovalo závod tropické vedro. V tom mužském si s náročnými podmínkami poradil nejlépe Ukrajinec Maryan Zakalnitski, který si došel pro titul mistra Evropy v čase 3:46:32. Další velký cenný kov do své bohaté sbírky přidal stříbrný Slovák Matěj Tóth za 3:47:27. Nový osobní rekord 3:47:59 vynesl bronzovou medaili Dmitry Dziubinovi z Běloruska. Český reprezentant Lukáš Gdula se po celou dobu závodu pohyboval ve třetí desítce průběžného pořadí. Nakonec z toho bylo jednadvacáté místo a čas 4:05“44.

Historicky první mistryní Evropy chodeckého závodu na 50 kilometrů žen se stala loňská mistryně světa Portugalka Ines Henriquesová, která stanovila svým vítězným časem 4:09:21 základní rekord šampionátu. Další medaile si rozdaly stříbrná Ukrajinka Alina Tsviliyová (4:12:44) a bronzová Španělka Julia Takácsová (4:15:22).

Čeští desetibojaři zahájili první den svého klání na stovce, kde byl z našeho dua rychlejší Jan Doležal, jenž si výkonem 11.06 vyrovnal sezónní maximum. Marek Lukáš zvládl úvodní disciplínu v čase 11.12. Na výbornou vyšla stovka hlavnímu favoritovi Kevinu Mayerovi z Francie, který si vylepšil osobní rekord na 10.64. Setinu za ním se předkláněl Brit Tim Duckworth (10.65). Skvělého času dosáhl i Estonec Karl Robert Saluri (10.68).

V dálkařském sektoru si vedl lépe také Doležal. Jeho nejdelší pokus měřil 712 centimetrů. Spokojen mohl být i Lukáš, jenž si vylepšil sezónní maximum na 699 centimetrů. Obrovské zklamání prožil Kevin Mayer, když zaznamenal tři přešlapy a mistrovský desetiboj tak přišel o svého největšího favorita. Nejlepším dálkařem mezi vícebojaři byl Nor Martin Roe (761). Francouzský desetiboj zažívá skutečně černý den. Kromě Mayera totiž třikrát přešlápli také jeho krajané Romain Martin a Ruben Gado. Stejný osud postihl i Němce Mathiase Bruggera. 

V koulařském kruhu naši vícebojaři předvedli téměř stejný výkon. Marek Lukáš vrhl 14.04. Jan Doležal zapsal o centimetr méně. Záhy po svém nezdaru v dálce, ve které nezískal žádný bod, si alespoň trošku spravil chuť Němec Mathias Brugger, jenž si vylepšil koulařský osobák na 15.92. V průběžném pořadí po třech disciplínách figurují naši desetbojaři na šestnácté a sedmnácté příčce. Vede Nor Martin Roe. 

V rozbězích na 400 metrů byl největší českou nadějí Pavel Maslák. Svěřenec Dalibora Kupky dokončil svůj běh na čtvrtém místě v čase 45.83, což sice na přímý postup nestačilo, ale do semifinále se nakonec dostal. Naopak v rozbězích končí cesta šampionátem pro Patrika Šorma (46.52) a Michala Desenského (46.68). Tři ze čtyř běhů ovládli belgičtí bratři Borléeovi. Nejrychleji běžel Jonathan (45.19) před Kevinem (45.29).

O postup z kvalifikace koulařek neúspěšně usilovala Markéta Červenková, která se postupně zlepšovala z 15.71, přes 16.19 na 16.62. Na finále bylo ovšem třeba vrhnout 17.17, což by pro Markétu znamenalo vylepšení osobního maxima. Naše reprezentantka tak obsadí v celkovém pořadí sedmnácté místo. Nejdelší kvalifikační pokus předvedla německá favoritka Christina Schwanitzová (18.83).

Rozběhy na 400 metrů překážek se obešly bez Zuzany Hejnové, která je nasazena přímo do semifinále. Nejrychleji z celého startovního pole běžela ruská nezávislá atletka Vera Rudakovová za 56.24.

Diskařská kvalifikace byla pohřebištěm některých velkých favoritů. Do finále se nepodívají olympijský vítěz Christoph Harting, bronzový z téhož závodu Daniel Jasinski nebo obhájce evropského zlata Polák Piotr Malachowski. Kralovali Švédové. Nejdelší pokus patřil Danielu Stählovi (67.07). Druhý byl jeho krajan Simon Pettersson (64.82). V boji o medaile uvidíme také úřadujícího světového šampiona Andriuse Gudžiuse, jenž si zajistil postup posledním pokusem. Jedinou německou nadějí bude legendární Robert Harting.

Z rozběhů na 800 metrů postoupily všechny favoritky včetně obhájkyní všech tří medailí Ukrajinky Natalye Priščepovové, Francouzky Renelle Lamoteové a Švédky Lovisy Lindhové. Nejrychlejší čas zaběhla další Ukrajinka Olga Ljakovová (2:00.26).

Bez nějakých větších překvapení se obešly i rozběhy ve stýplu mužů. Nejrychlejší rozběhový čas 8:28.41 zaběhl Ital Yohanes Chiappinelli.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout