přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. července 2017, 10:25

Dopolední finálové postupy Šnejdra a Sklenáře

Hned dvěma českým závodníků se podařilo v průběhu dopoledního bloku druhého dne ME do 22 let v Bydhošti postoupit do elitní osmičky. Jsou jimi překážkář David Sklenář a půlkař Filip Šnejdr. V kvalifikačních bojích byli také úspěšní Vít Müller a Martin Tuček na čtvrtce překážek a Helena Jiranová na překážkové stovce.

Sedmibojařky zahájily druhý den v dálkařském sektoru. Z našeho tria byla nejlepší Barbora Dvořáková, která zaostala tři centimetry za šestimetrovou hranicí. Kateřina Dvořáková dolétla na 590 centimetrů a Barbora Zatloukalová si zapsala body za 560 centimetrů. Velmi solidní dálkařské výkony předvedly Němka Celina Lefflerová (638) a Švýcarka Caroline Agnouová (636). 

Helena Jiranová nastoupila do rozběhu na 100 metrů překážek, který pro ni měl být hlavně rozcvičením před čtvrtkou. Jenže Helča si zaběhla při svém letos teprve druhém překážkovém startu skvělý osobák 13.47 a přímo tak postoupila do večerního semifinále. Nejrychlejší rozběhové časy předvedly Nizozemka Nadine Visserová a Francozka Laura Velette. Obě proběhly cílem v čase 13.26. 

Muži měli při stodesítce překážek na programu rovnou semifinále. S nelehkým postupovým klíčem si na výbornou poradil David Sklenář, který obsadil druhé přímo postupové v čase 14.14 a zítra bude mít možnost bojovat o evropské medaile. Druhý český zástupce Semifinále druhého českého zástupce Daniela Špičáka odstartovalo až napočtvrté a náš reprezentant v něm finišoval na šestém místě za 14.64. Nejrychleji běžel favorizovaný Francouz Ludovic Payen (13.72).

Dalšího českého finalistu přinesla půlka mužů. Filip Šnejdr bojoval až do posledních metrů o přímý postup. Na cílové šachovnici se před něj ovšem dostal Španěl Pablo Sánchez Valladeres. Filipovi však nový osobní rekord 1:47.08 bohatě stačil na postup časem. Kromě Španěla totiž běžel rychleji už pouze vítěz téhož běhu Švéd Andreas Kramer (1:46.93). Tolik štěstí na rychlý závod už neměl Lukáš Hodboď. Jeho výsledný čas 1:50.72 stačil na celkové sedmnácté místo. 

Premiéru na velké mezinárodní akci v kategorii do 22 let si odbyla kladivářka Pavla Kuklová a nakonec z toho bylo vyrovnání osobního rekordu, když její náčiní dolétlo na 63.45. V celkovém pořadí obsadila třináctou příčku a od postupu do finálové dvanáctky ji dělilo pouhých patnáct centimetrů. Nejdelší kvalifikační pokus zaznamenala Finka Krista Tervoová (67.98). 

Dva ze tří českých reprezentantů se dokázali probít z rozběhu na 400 metrů překážek do semifinále. Pro přímý postup si doběhl v čase 51.79 Martin Tuček. Vít Müller byl ještě o desetinu rychlejší (51.69) a postupoval časem. Cesta šampionátem naopak skončila pro Matěje Macha, jenž zaznamenal výkon 52.20. Nejlepší rozběhový čas patří Francouzi Ludvi Vaillantovi (50.38). 

Vůbec poprvé startovala na velkém šampionátu Michaela Bičianová. Svěřenkyni trenéra Jana Pernici se nepodařilo na čtvrtce překážek prolomit hranici jedné minuty a výkonem 60.38 zaostala necelou vteřinu za svým osobním maximem. Při jejím teprve šestém startu v této disciplíně však posbírala potřebné zkušenosti. Nejrychlejší překážkářkou v rozbězích byla Němka Jackie Baumannová (56.96). 

Disciplíny bez české účasti

Z rozběhů na 1500 metrů žen postoupily všechny favoritky včetně té největší, kterou je Němka Konstanze Klosterhalfenová, které také patří nejrychlejší rozběhový čas 4:13.07. 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová

Vytisknout