přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. července 2017, 09:53

Češi zahájili v Grossetu pěti postupy

V průběhu dopoledního programu prvního dne ME do 19 let v Grossetu se probojovalo do dalších fází pět českých reprezentantů.

Nad krátkými překážkami zahájily svou soutěž sedmibojařky. Jana Novotná zaklekla do bloků ve druhém běhu a v protivětru -1.7 m/s si doběhla pro nový osobní rekord 14.14. Nejrychlejší byla vítězka prvního běhu Britka Holly McArthurová za 13.93. 

Velmi slušně se vedlo svěřenkyni trenérky Dany Jandové i ve výškařském sektoru, kde se přenesla přes laťku o hodnotě 175 centimetrů. čímž si vyrovnala své sezónní maximum z olomouckého víceboje. Nejlepší výškařkou mezi sedmibojařkami byla Ukrajinka Alina Šuchová, když skočila 187 centimetrů. 

V kvalifikaci oštěpařek potvrdila papírové předpoklady Nikol Tabačková. Ta hned prvním pokusem dokázala pokořit přísný kvalifikační limit třiapadesát metrů. Její oštěp dolétl do vzdálenosti 53.19 a může se tak v klidu soustředit na finálové klání. Ve své skupině byla svěřenkyně Stanislava Šušky jedinou závodnicí, která dokázala kvalifikační standard překonat. 

Do rozběhu na 100 metrů juniorek nastoupily hned tři naše závodnice. Do odpoledního semifinále však postoupila pouze Kateřina Vávrová, která ve svém běhu obsadila třetí, tedy přímo postupové místo v čase 12.09. Johana Kaiserová zaznamenala 12.20 a Anna Šuhájková zaběhla 12.35. Do dalších bojů se tak neprobily. Nejlepší čas zaběhla Britka Olivia Okoliová (11.65). 

Třetinovou postupovou úspěšnost měli i naši sprinteři na stejné distanci. Do semifinálových bojů se totiž podívá pouze Štěpán Hampl, který postoupil přímo z druhého místa v rozběhu ve velmi slušném čase 10.68. Naopak Jan Král (11.13) a Jan Trafina (11.15) nedokázali své časy stlačit pod jedenáct vteřin a jejich cesta skončila hned v prvním kole. Nejrychlejší čas v rozbězích 10.51 má na svědomí domácí favorit Filippo Tortu. 

Hned dvěma českým čtvrtkařům se podařilo proklouznout z rozběhů do semifinále na čas. Tím prvním byl Jakub Veselý, který sice několik metrů před cílem přišel o přímou postupovou pozici, ale výkon 47.68 mu na postup stačil. Bojovný výkona a trocha štěstí pomohla k postupu i Ondřeji Holubovi, jenž postupoval časem až jako úplně poslední. Určitě ale bude spokojen, jelikož si vylepšil osobní maximum na 47.93. Třetí český zástupce Jan Peták zaběhl 49.02 a skončil v rozběhu. 

Kvalifikace dálkařů se nevydařila Jakubu Bystroňovi. Ten prvním pokusem přešlápl, druhý v podstatě proběhl a v závěrečné sérii zaznamenal skok dlouhý 680 centimetrů, což na postup mezi elitní dvanáctku nestačilo. Nejdelší kvalifikační skok zaznamenal Řek Miltiádis Tentóglou (780). 

Disciplíny bez české účasti

Program šampionátu zahájily chodkyně v závodě na 10 kilometrů. Zde si došla pro titul juniorské mistryně Evropy Ruska závodící pod neutrální vlajkou Jana Smerdovová, která prošla cílem v čase 47:19.69. Stříbro získala Němka s českými kořeny Teresa Zureková (47:33.20). Letos se představila také dvakrát v Poděbradech. Bronz těsně uhájila v novém juniorském národním rekordu Turkyně Meryem Bekmezová (48:33.88). 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová

Vytisknout