přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. června 2021, 20:41

Mistrovské víceboje v poločase

V Třebíči proběhl první den mistrovství České republiky ve vícebojích. V sedmiboji žen vede Dorota Skřivanová a desetibojařské soutěži mužů prozatím vládne Ondřej Kopecký. Velmi kvalitně rozjetý závod má junior František Doubek.

V sedmibojařském klání žen se očekával souboj mezi obhájkyní titulu Janou Novotnou a halovou pětibojařskou šampionkou Dorotou Skřivanovou. Do něj však v průběhu prvního dne vstoupila také ve skvělé formě závodící Barbora Zatloukalová. Nad překážkami byla nejrychlejší Novotná, když proběhla rovinku s ploty za 14.00 před Zatloukalovu 14.15 (OR) a Annou Kerbachovou (14.27). Spokojena mohla být i Skřivanová. Čas 14.37 je pro ni kariérním maximem. Další pak přidala ve výškařském sektoru, kde se společně s Denisou Majerovou jako jediné přenesly přes 174 centimetrů. V kouli pak byla naprosto suverénní, když brala nemalé body za 13.30. V této disciplíně se blýskla osobákem 12.79 Zatloukalová. Na závěrečné dvoustovce měla nejrychlejší nohy olomoucká Michaela Gieselová za 24.98. Skřivanová přidala další osobák 25.03 a do druhého dne nastoupí jako vedoucí závodnice s mezisoučtem 3461 bodů. O 56 bodů zpět je Barbora Zatloukalová (3405), na kterou se pokusí dotírat skvělá dálkařka Jana Novotná (3340 bodů). Na dostřel medailovým umístěním je ještě čtvrtá Anna Kerbachová (3290 bodů).

K mužskému desetibojařskému titulu má po prvním dni nejblíže Ondřej Kopecký. V jeho průběhu si sice připsal pouze jedno dílčí prvenství, a to v dálkařském sektoru, kde skočil 708 centimetrů. Ovšem jeho výkony napříč disciplínami byly jednoznačně nejkvalitnější. Hlavně díky vyrovnanosti je tak ve vedení s mezisoučtem 3851 bodů před obhájcem bronzu Petrem Urbánkem (3720 bodů), který byl nejrychlejší na stovce za 11.12. Bronzovou pozici drží s 3708 body Jonáš Pospíšil, jenž ukázal své kvality ve výškařském sektoru, kde pokořil 204 centimetrů.

Juniorský desetiboj je podle očekávání velkou jízdou hlavního favorita Františka Doubka. Ten zatím jasně dominuje, když vyhrál všech pět disciplín prvního dne a na nejbližšího pronásledovatele má náskok propastných 734 bodů. Doubek zahájil osobním rekordem na stovce 10.93. V dálkařské části zaznamenal na své poměry velmi solidních 711 centimetrů. Následoval osobní rekord v kouli 15.43 a vyrovnání kariérního maxima ve výškařském sektoru, kde se i přes začínající déšť úspěšně přenesl přes 198 centimetrů a následně se rozhodl šetřit síly na další disciplíny. S čtvrtkou si pak poradil v čase 49.47 a jeho součet v poločase závodu je parádních 4129 bodů. Další průběžné medailové pozice drží David Termer z Plzně (3395 bodů) a Mike Dallal ze Spartaku Praha 4 (3295 bodů).

Rozdíl mezi prvními dvěma závodnicemi průběžného pořadí závodu v sedmiboji juniorek je pouhých šest bodů. S bodovým ziskem 3031 bodů vede chrudimská Klára Bažoutová. Té se nejvíce dařilo ve výšce, kde si skočila nový osobák 171 centimetrů. Celkem 3025 bodů připsala v úvodních čtyřech disciplínách na své konto Natálie Olivová. Kolínská atletka si připsala dílčí prvenství v koulařském kruhu, kde byla nejlepší z celého startovního pole za 11.58. S téměř sto padesáti bodovým odstupem drží bronzovou pozici Valerie Janků ze Slavie Praha (2883 bodů).

Na vedoucí pozici sedmiboje dorostenek je po čtyřech disciplínách Eliška Červená ze Svitav, která posbírala 3229 bodů. Výrazně jí k tomu pomohla hlavně velmi rychlá stovka překážek za 14.05. Po dvoustovce klesla na druhou příčku do té doby vedoucí Jessica Nechanická. S 3197 body však neztrácí příliš. Svěřenkyně trenérky Martiny Blažkové se mohla v sobotu radovat ze tří osobáků. Nejkvalitnější z nich byl ten koulařský, když její tříkilové náčiní dopadlo na 13.55. Na průběžné bronzové pozici momentálně figuruje kopřivnická Adéla Tkáčová za 3143 bodů. Ta měla časem 24.89 jasně nejrychlejší dvoustovku.

V kategorii dorostenců je boj o titul zatím velmi vyrovnaný. V poločase je ve vedení reprezentant Spartaku Praha 4 Michal Jára, který si v průběhu prvního dne vytvořil hned čtyři dílčí osobní rekordy. Nejkvalitnějšího dosáhl v dálkařském sektoru, kde dolétl na 702 centimetrů, což je nejlepší český dorostenecký výkon této sezóny. Na vedoucí pozici přenocuje se součtem 3617 bodů. Na jeho umístění ovšem bude útočit turnovský Jakub Šafář, jenž posbíral 3565 bodů. Ten byl nejlepší ve výšce, kde zdolal 195 centimetrů a má silný druhý den. Průběžné třetí místo drží s 3561 body třebíčský Adam Havlíček, jenž zaznamenal dílčí primát v kouli za 13.62. Hned ve dvou disciplínách si připsal nejlepší výkon z celého startovního pole táborský Petr Svoboda, když byl nejrychlejší na stovce (11.35) i čtyřstovce (50.58). Bohužel však zapsal tři křížky v dálce, čímž se vyřadil z boje o cenné kovy.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Tomáš Edlman

Vytisknout