přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. listopadu 2023, 14:14

Krosové tituly rozdány

V Dříteči proběhlo mistrovství České republiky v přespolním běhu. Tereza Hrochová si doběhla pro čtvrtý mistrovský titul v řadě. Jáchym Kovář se radoval potřetí za sebou.

Čtvrtý titul pro Hrochovou

V závodě žen vytrvalkyň útočila Tereza Hrochová na zisk čtvrtého mistrovského titulu v řadě. Svěřenkyně trenéra Vladimíra Bartůňka nechtěla nic ponechat náhodě a vzala za to hned od začátku. Po úvodním kilometru už se jí dokázaly držet pouze Simona Vrzalová s Annou Málkovou. Ovšem ani ty nezvládaly nastavené tempo a po dvou kilometrech už byla reprezentantka plzeňské atletiky na čele osamocena.

Velmi rychle si pak vybudovala pohodlný náskok a s přehledem si doběhla pro zlato v čase 28:22. Souboj o stříbro byl o poznání napínavější a rozhodl se až 500 metrů před cílem, kdy zkušenější Vrzalová Málkové nastoupila a proběhla cílem jako druhá za 28:32. Na krosové stupně vítězů se někdejší dvojnásobná mistryně vrátila po třech letech. Anna Málková navázala na bronz z roku 2021 stejným cenným kovem i letos. S osmikilometrovou tratí si poradila v čase 28:44.

Zlatý krosový hattrick v podání Kováře

Největší porci kilometrů před sebou měli muži v závodě vytrvalců, které čekala desítka. V první čtvrtině závodu se nic zásadního nedělo, když byla na čele devítičlenná skupinka favoritů, kterou vedl vítkovický Lukáš Chwistek. Poté už ovšem zatopil pod kotlem držitel posledních dvou krosových titulů Jáchym Kovář a jediným, kdo dokázal na jeho nástup reagovat byl Patrik Vebr.

Kovář se snažil svého soka setřást, aby se nerozhodovalo až v samotném finiši a dva kilometry před cílem se mu to přeci jen podařilo. Od té chvíle už nenechal nikoho na pochybách, že si doběhne pro svůj třetí titul v řadě, a tak se i stalo, když proťal cílovou pásku jako vítěz v čase 31:04. Patrik Vebr mohl být spokojený i se stříbrem (31:10). Jedná se o jeho první medaili z krosového MČR v kategorii vytrvalců. Bronz vybojoval vítěz loňského závodu mílařů Michal Šmahel (31:16).

Davidík kraloval mílařům

Mílařská mistrovská klání byla vypsána na 4 kilometry. V tom mužském se zprvu staral o tempo Viktor Šinágl, ale po jednom kilometru ho vystřídal obhájce stříbra Nico Boketta, jenž se odhodlal k odvážnému nástupu a během chvíle si vybudoval zhruba patnáctimetrový náskok na své soupeře. Na stíhací jízdu se ovšem vydal Jakub Davidík a v polovině závodu už běželi oba borci společně.

Jen o pár set metrů později pak přišel rozhodující okamžik, kdy Davidík ještě zrychlil a Bokettu utrhnul. Ač se svěřenec Ladislava Kárského snažil ještě v závěru duel zdramatizovat, na svého rivala už nestačil a zopakoval umístění z minulého šampionátu v čase 12:01. Titul náleží Jakubu Davidíkovi, jenž jako jediný stlačil svůj čas pod dvanáct minut (11:57). Plzeňský Tomáš Jaša opět potvrdil roli černého koně závodu a získal už svůj třetí bronz z krosových šampionátů za 12:13. K tomu má doma ještě zlato z roku 2020.

Už v pátek se v Dříteči uskutečnil testovací závod, který proběhl za účelem nominace na mistrovství Evropy v krosu ve smíšené štafetě. Mezi muži zvítězil Jakub Davidík (4:11) před Danielem Kotyzou (4:11) a Nico Bokettou (4:13). V kategorii žen byla nejrychlejší Bára Stýblová (4:46) před Pavlou Štoudkovou (4:47) a Simonou Vrzalovou (4:48).

Zlato ze závodu mílařek putuje do Berouna

Závod mílařek se běžel teprve podruhé v historii tohoto šampionátu. Nejlépe do něj odstartovala Bára Stýblová a v prvních dvou kilometrech jí dělala společnost pouze Pavla Štoudková. Ta ovšem postupně ztratila kontakt, a naopak se na ni začaly tlačit ostatní běžkyně. To Stýblová si rozvrhla síly parádně a v poklidu si doběhla pro zlato v čase 13:52. Druhá skončila obhájkyně titulu Anna Šimková (14:08) před dotírající Anitou Žákovou, která si po loňském stříbru pověsila letos na krk bronz (14:12). Diana Mezuliáníková skončila při svém prvním ostrém startu po mateřské pauze šestá (14:32).

Dominantní Johanová a bojovný Češka

Závod juniorek na 4 kilometry byl v jasné režii vítězky EYOFu a finalistky MEJ Jany Johanové. Ta si povětšinou diktovala své vlastní tempo, které navíc v závěrečném okruhu výrazně vystupňovala a přímo deklasovala zbytek startovního pole, když zvítězila s obrovským náskokem v čase 13:57. Vynikajícím finišem vybojovala stříbro Adéla Štefanová (14:30), když se těsně před cílem dostala před další finalistku z Jeruzaléma Radanu Lapáčkovou (14:31), která nakonec vystoupala na bronzový stupínek.

V mistrovském měření sil juniorů se nikomu nechtělo příliš do čela, a tak se toho chopil Jiří Pavel Češka, který se přitom specializuje na půlku. Po většinu šestikilometrové trati tahal tempo a vedl i v náběhu do posledního kola. V úplném závěru pak odrazil atak Daniela Maráka a zaslouženě si doběhl pro zlato v čase 18:57. Marák finišoval jen těsně za ním a pověsí si na krk stříbro (18:57). Z bronzu se radoval Filip Toul (19:04).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: Martin Edlman

Vytisknout