přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. srpna 2020, 18:52

Národní šampionát je v poločase

Mistrovství České republiky mužů a žen má za sebou první soutěžní den. A rozhodně bylo na co se dívat, když se hned v devíti individuálních disciplínách měnila hodnota letošního nejlepšího českého výkonu roku.

Králem nejkratšího sprintu na 100 metrů byl Jan Veleba. Spoludržitel českého rekordu se blýskl v rozběhu vyrovnáním vlastního nejlepšího českého výkonu roku 10.21 a ve finále se od něj čekaly velké věci. Krátce po startu bohužel přišlo malé zaváhání a musel dohánět manko, nicméně přesto proběhl cílem jako první v čase 10.28 a vybojoval svůj pátý titul na stovce. Druhý byl jeho svěřenec Dominik Záleský za 10.35, který si tak oproti loňskému šampionátu o jednu příčku polepšil. Bronz získal za 10.48 liberecký David Kolář.

Stejná disciplína žen přišla o největší favoritku již v rozběhu, když byla vedoucí žena letošních národních tabulek Nikola Bendová diskvalifikována za předčasný start. Situace tak byla poměrně otevřená, což se potvrdilo také v samotném finále, kde o vítězce rozhodla jediná setina, která hrála ve prospěch Marcely Pírkové z USK Praha. Pro svůj premiérový titul na stovce si dosprintovala v čase 11.61. Mladičká Eva Kubíčková z Olomouce si domů odvezla stříbro a nový osobák 11.62. Třetí byla vítkovická Jana Slaninová za 11.72.

V závodě tyčkařů zvítězila v napínavém souboji přeci jen zkušenost v podání Jana Kudličky před mládím v osobách Dana Bárty a Matěje Ščerby. Všichni tři borci se shodně dokázali přenést přes 541 centimetrů, zatímco Ščerba s Bártou neúspěšně zápolili na hodnotě 546, Kudlička tuto výšku vynechal a následně si nechal na stojany nastavit 551. Na této hodnotě byl nakonec napotřetí úspěšný a získal svůj dvanáctý mistrovský titul pod otevřeným nebem v letošním nejlepším českém výkonu. Stříbro bral jeho tréninkový parťák Dan Bárta, jelikož měl na rozdíl od Ščerby až do 541 centimetrů čistý zápis. Ščerba bral bronz. Oba si skočili venkovní osobní rekord.

Letošní české maximum neodolalo ani na stovce překážek žen. Kateřina Cachová ho vylepšila už v rozběhu, kde jí časomíra ukázala 13.32. O dvě hodiny později ho pak ještě téměř o desetinu srazila, když si doběhla pro svůj čtvrtý mistrovský titul v této disciplíně v čase 13.23. Majitelkou stříbrné medaile je v osobním sezónním výkonu 13.32 Lucie Čuda Koudelová. Bronz náleží Markétě Štolové za 13.52.

Velmi těsný byl doběh finálového závodu na 110 metrů překážek mužů. Jan Kisiala i Jiří Sýkora se předkláněli do cíle shodně v čase 14.33. O několik tisícin byl nakonec rychlejší Kisiala, jenž se tak stal možná trochu překvapivým mistrem. Na obhájce zlata Sýkoru „zbylo“ stříbro. Bronzový byl David Ryba z Dukly Praha za 14.40.

Pořádající oddíl AK Škoda Plzeň se dočkal zlaté medaile hned v první disciplíně sobotního programu, kterou bylo kladivo žen. Již pátý mistrovský titul vybojovala zkušená Lenka Valešová. Svůj triumf navíc ozdobila letošním nejlepším českým výkonem 65.50. Předešlé maximum Kateřiny Šafránkové posunula téměř o metr. Na nejvyšší stupínek v rámci MČR se Valešová vrátila po deseti letech. Stříbro si na krk pověsila Tereza Králová z USK Praha za 62.91. Bronz putuje do Pardubic zásluhou Adély Korečkové za 61.70.

Před domácím publikem se dařilo také další plzeňské reprezentantce dálkařce Lindě Suché. Ta využila sektoru, který zná nejlépe hned ke dvojnásobnému posunutí osobního rekordu. Ve druhé sérii dolétla na 643 centimetrů. Své vítězství pak potvrdila ještě v závěrečném pokusu, kdy se zlepšila na 645, čímž se zařadila na sedmé místo historie tohoto šampionátu. Úspěšný den měla také stříbrná Jana Novotná, když si skočila nový osobák 637 centimetrů. Bronz z loňského roku zopakovala její oddílová kolegyně z USK Praha Michaela Kučerová za 630 centimetrů.

Soutěži koulařek naprosto dominovala Markéta Červenková. Svěřenkyně trenéra Petra Stehlíka dokonce dvakrát poslala své náčiní za osmnáct metrů. Poprvé tomu tak bylo ve třetí sérii, kdy koule dopadla na 18.05. V pátých pokusech pak ještě hodnotu svého vítězného výkonu vylepšila na 18.08 a je už pětinásobnou mistryní. Stříbro si vyházela vítkovická dorostenka Katrin Brzyszkowská za 14.77. Ke kladivářskému zlatu přidala koulařský bronz Lenka Valešová (14.28).

Parádní náboj měl závod trojskokanů. Počtvrté v kariéře se stal domácím šampionem pod otevřeným nebem Jiří Vondráček z Hvězdy Pardubice. Jeho radost mohla být dvojnásobná, jelikož vyhrál ve vylepšeném kariérním maximu a nejlepším českém výkonu sezóny 16.34. Životní závod má za sebou také Zdeněk Kubát z Dukly Praha. Svěřenec trenéra Václava Fišera si vylepšil osobní rekord téměř o půl metru na 16.24 a poprvé v kariéře překonal šestnáctimetrovou hranici. V Plzni se mu to podařilo hned ve čtyřech pokusech. Obhájce loňského titulu Ondřej Vodák se musel tentokrát spokojit s bronzem za 15.93.

Letošní nejlepší český výkon byl k vidění také v rozbězích na 400 metrů překážek žen. Při své sezónní premiéře na této trati ho zaznamenala časem 56.49 Zuzana Hejnová. Pod minutu stlačila svůj čas ještě Kristýna Korelová (59.85). Mezi muži předvedl nejrychlejší rozběhový čas 52.09 Michal Brož.

V rozbězích na hladké čtvrtce naznačila své možnosti Lada Vondrová, když prolétla jeden okruh ve svém druhém nejlepším kariérním výkonu 51.69 a postarala se tak o jeden z nejkvalitnějších výkonů prvního soutěžního dne.

V soutěži diskařek nedošlo k žádnému překvapení. Tak jako každý rok jasně dominovala Eliška Staňková. Přesto, že absolvovala jen čtyři pokusy, jasně zvítězila výkonem 56.34. Jedná se o již o její osmý titul mistryně republiky a na MČR zůstává neporažená od roku 2014. Na stupně vítězů ji doprovodily stříbrná Lenka Matoušková z Olympu Praha (48.36) a bronzová Barbora Tichá (48.31).

Jasným vládcem výškařského sektoru byla česká jednička Marek Bahník. Jako jediný se dokázal úspěšně přenést přes 214 centimetrů a získal své první mistrovské zlato mezi dospělými. Stříbrnou radost si udělal plzeňský Jan Štefela za 210. Bronz si podělili Matěj Klukan z Olympu Praha a Ondřej Vodák z Univerzity Brno. Oba zdolali 206 a měli shodný zápis.

Diskař Marek Bárta prodloužil svou letošní neporazitelnost v domácí konkurenci, když se v Plzni jako jediný dokázal dostat přes 60 metrů a výkonem 61.01 úspěšně obhájil zlato z minulého šampionátu. Celkem už má doma čtyři mistrovské tituly. Dalšími medailisty se stali kladenský Tomáš Voňavka (58.30) a domácí Jakub Forejt (54.28).

Velmi zajímavý průběh měl i závod mužů na 3000 metrů překážek. Jednoho z hlavních favoritů Damiána Vích hned v průběhu prvního kilometru postihl pád, do vedoucí skupinky se ovšem dokázal velmi rychle vrátit a mohl tak bojovat o cenné kovy. O těch rozhodoval až finiš v posledním kole a v něm byl nejrychlejší právě Vích. Za heroický výkon mu nebyla odměnou pouze zlatá medaile, ale také nový osobní rekord a letošní české maximum 8:48.47. Nový osobák 8:52.07 si zaběhl také stříbrný David Foller z Brna. Bronzový byl obhájce posledních dvou titulů Jáchym Kovář za 8:55.28.

O vítězce na ženském stýplu se rozhodovalo až v závěrečném okruhu, kde měla více sil Tereza Novotná z Olympu Brno, která zvítězila v letošním nejlepším českém výkonu 10:12.94. Nový osobní rekord 10:14.09 vynesl stříbro plzeňské Tereze Hrochové. Pro bronz si s odstupem doběhla Bára Stýblová z Lokomotivy Beroun (10:44.76).

Nejdelší běžeckou distancí šampionátu byla pětka. Na té ženské po většinu závodu vzorně spolupracovaly favoritky Simona Vrazlová a Moira Stewartová. Silnější závěr pak měla Vrzalová a doběhla si pro svůj třetí titul na této trati v letošním nejlepším českém výkonu 16:08.63. Zároveň se stala čtvrtou nejrychlejší závodnicí v historii MČR. Loňská mistryně Stewartová byla stříbrná za 16:27.15. Bronz putuje na pražský Olymp díky Lucii Maršánové (17:07.69).

V závodě mužů na 5000 metrů rozhodl dlouhým finišem o svém triumfu Viktor Šinágl z Olympu Praha. Jeho vítězný čas měl hodnotu 14:31.37. Po půlmaratonském stříbru si doběhl pro cenný kov stejné hodnoty i na pětce Dominik Sádlo (14:45.47). Na bronzový stupínek vystoupal Vladimír Marčík z USK Praha (14:49.83).

Součásti sobotního programu bývají tradičně štafety na 4x100 metrů. V kategorii žen zvítězila štafeta USK Praha A za 46.01 před USK B 46.40 a Plzní 46.44. Mezi muži byli nejrychlejší borci z Liberce (40.65) před Slavií Praha (40.82) a Olympem Praha (40.90).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Jan Kucharčík

Vytisknout