přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. srpna 2020, 16:00

Mistrovská neděle s rekordy

Dva rekordy šampionátu a jeden český juniorský národní rekord byly k vidění v průběhu druhého soutěžního dne na mistrovství České republiky mužů a žen v Plzni. Novými držiteli historického maxima mistrovství se stali mílař Filip Sasínek a dálkař Radek Juška. Vlastní juniorský národní rekord překonala čtvrtkařka Barbora Malíková.

Až v poslední individuální disciplíně na dráze se diváci v Plzni dočkali rekordu mistrovství. Obstaral ho v běhu na 1500 metrů Filip Sasínek. Vlastní historické maximum mistrovství překonal téměř o sedm vteřin časem 3:36.72, což je výkon, kterým se vyhoupl na páté místo průběžných světových tabulek. Na svůj osobní rekord ztratil jen pět desetin. Rychle rozběhnutého závodu, kdy skvěle tahal tempo Lukáš Symerský, využili i další závodníci. Velkého milníku dosáhl stříbrný Jan Friš, který se poprvé v kariéře dostal pod 3:40. Hodnota jeho nového osobáku je 3:39.05. Z vylepšení kariérního výkonu na 3:40.68 a bronzové medaile se těšil vítěz včerejší pětky Viktor Šinágl.

Velké běžecké sólo za svým druhým mistrovským titulem tohoto víkendu předvedla na patnáctistovce Simona Vrzalová, když po suverénním primátu na včerejší pětce přidala další dominantní vystoupení i na této trati, kde navíc zaběhla letošní nejlepší český výkon 4:17.41. Stříbro z včerejší pětky zopakovala Moira Stewartová za 4:25.06. Bronz získala v novém osobáku 4:25.82 Pavla Štoudková z Olympu Brno.

Filip Sasínek nakonec nezůstal jediným rekordmanem mistrovství. O několik desítek minut později ho napodobil dálkař Radek Juška, když v páté sérii dolétl na 810 centimetrů, čímž o pět centimetrů překonal historické maximum šampionátu Romana Novotného z roku 2012. Zároveň také vylepšil vlastní nejlepší český výkon této sezóny a zařadil se na dělené desáté místo letošních průběžných světových tabulek. Pro Radka se jedná o čtvrtý titul v řadě a šestý celkově. Na výbornou si vedli i další zástupci na stupních vítězů. Stříbro si vyskákal v novém osobním rekordu 774 Jakub Bystroň z Vítkovic. Osobák si posunul také bronzový Adam Pekárek ze Slavie Praha, a to na 755 centimetrů.

Strhující souboj s překvapivým koncem byl k vidění ve finále hladké čtvrtky žen. Do něj vstupovala jako jasná favoritka čtvrtá žena letošních světových tabulek Lada Vondrová. Tím spíše, kdy ve včerejším rozběhu zaznamenala kvalitní čas 51.69. Do boje o medaile vystartovala nejrychleji. Ovšem neuvěřitelnou cílovou rovinku předvedla Barbora Malíková, dostala se před Vondrovou a cílem proběhla jako první v novém juniorském českém rekordu 51.65. Svůj rekordní zápis z loňského MEJ v Boras srazila o 72 setin a podruhé v kariéře se stala mistryní republiky mezi ženami. Zařadila se také na osmé místo českých historických tabulek mezi dospělými. V letošních světových tabulkách se vyhoupla na sedmé místo. U jména stříbrné Lady Vondrové svítil čas 51.90. Dramatický souboj o bronz svedly Martina Hofmanová a Tereza Petržilková. Obě proběhly cílem v nových osobních rekordech 53.29. Tisíciny nakonec hovořily ve prospěch Hofmanové.

Králem mužské hladké čtvrtky se stal kladenský Matěj Krsek. Naše další mladá naděje této disciplíny nenašla přemožitele v letošním nejlepším českém výkonu a osobním rekordu 46.25. Svěřenec trenérky Hany Větrovcové si vylepšil dosavadní osobák o 37 setin. Další cenný kov do své medailové sbírky z MČR přidal stříbrný Michal Desenský za 46.61. Poprvé v kariéře stlačil svůj čas pod 47 vteřin bronzový Jakub Veselý ze Staré Boleslavi (46.82).

Finále čtvrtky překážek žen jasně ovládla dvojnásobná mistryně světa Zuzana Hejnová, když získala svůj druhý mistrovský titul na této distanci v letošním nejlepším českém výkonu 55.70 a v letošních průběžných světových tabulkách se zařadila na pátou příčku. Pro stříbro si doběhla v čase 57.76 Nikoleta Jíchová z Dukly Praha. Z nového osobního rekordu 58.72 a bronzové medaile se mohla radovat Kristýna Korelová ze Staré Boleslavi.

Skvělého výkonu dosáhl také vítěz stejné disciplíny mužů Vít Müller. Svěřenec trenéra Jiřího Kmínka zaběhl letošní nejlepší český výkon 49.93. O šest setin tak překonal svůj čas z extraligy v Kladně a navázal na mistrovské primáty z let 2017 a 2019. V letošních světových statistikách je momentálně sedmý. Spokojen mohl být také stříbrný Michal Brož. Někdejší čtyřnásobný šampion vybojoval stříbro ve svém sezónním maximu 50.69. Bronz z loňského mistrovství obhájil Martin Tuček z Brna (51.01).

Dvojnásobná olympijská vítězka a světová rekordmanka Barbora Špotáková svůj čtrnáctý mistrovský titul nezíská. Svěřenkyně Jana Tylčeho měla jediný měřený pokus o hodnotě 59.94, což stačilo na zisk stříbrné medaile. Zlato z před dvou let zopakovala Nikola Ogrodníková. Její cesta za titulem však nebyla snadná. Také ona se trápila a po dvou pokusem mimo výseč, se zachraňovala třetím pokusem. Nejdále pak dopadl její oštěp v pátých pokusech, a to na 61.41, čímž si zajistila zlato. Nový osobní rekord 56.96 a bronzovou medaili si z Plzně odvezla Martina Píšová.

Soutěž oštěpařů byla v jasné režii zkušených borců z Dukly Praha. Nejúspěšnějším z nich byl Petr Frydrych, jenž si zajistil svůj čtvrtý mistrovský titul v závěrečné sérii, kdy poslal své náčiní do vzdálenosti 79.38. Stříbro si vyházel jeho tréninkový kolega ze skupiny Jana Železného Jaroslav Jílek za 77.98. Třetí byl Vítězslav Veselý výkonem 76.24.

Ve výškařském sektoru se očekával souboj o zlato zejména mezi obhájkyní titulu Bárou Sajdokovou a Michaelou Hrubou. Sajdoková do soutěže nastupovala se zraněním, a tak pokusy hodně šetřila. Jako základní výšku si zvolila 180 centimetrů a zdolala ji s velkou rezervou napoprvé. Z doskočiště ovšem odkulhala. A na dalších hodnotách vynechávala. Hrubá mezitím skočila 186 centimetrů a dostala se do čela. Tam se však příliš dlouho neohřála, jelikož záhy poté Sajdoková skočila prvním pokusem také 190, což ji zajistilo zlato. Hrubá si pak ještě nechala dva pokusy na 192, ale úspěšná už nebyla a brala stříbro. O bronz si to rozdaly Alena Panovská a Kateřina Cachová. Obě se přenesly přes 177 centimetrů. Panovské se to podařilo hned napoprvé, což ji vyneslo zisk právě tohoto cenného kovu. Na Cachovou zbylo čtvrté místo.

Parádní sprint předvedl ve finále mužské dvoustovky českobudějovický Jiří Polák, jenž si doběhl pro suverénní zisk mistrovského titulu v novém osobním rekordu a nejlepším českém výkonu roku 20.63, což je výkon, který ho řadí na čtvrtou příčku českých historických tabulek, kde se dostal právě před Velebu. Ten byl stříbrný za 21.02. Tomu udělal radost také jeho svěřenec Dominik Záleský, který se předkláněl do cíle jako bronzový za 21.08. V historii MČR běžel rychleji než Polák pouze český rekordman Pavel Maslák.

Vskutku úspěšnou neděli měla v Plzni Martina Hofmanová. Krátce poté, co získala bronz na čtvrtce, si doběhla na poloviční trati v novém osobním rekordu 23.43 dokonce pro zlato. S tímto časem se zařadila na deváté místo historických tabulek této disciplíny na MČR. Po včerejším výpadku na stovce, si dosprintovala na dvoustovce pro stříbro v čase 23.50 Nikola Bendová. Bronz brala loňská mistryně Marcela Pírková za 23.71.

Soutěž trojskokanek naznačila, že by se této disciplíně mohlo blýskat na lepší časy. Po dlouhé době se totiž v jednom závodě podařilo dvěma českým závodnicím přeskočit třináct metrů. Domácí Linda Suchá usilovala o svůj druhý titul, když chtěla navázat na včerejší zlato z dálky. Nicméně plzeňskému publiku zahrála na nervy, když měla dva přešlapy. Naštěstí se v soutěži zachránila třetím pokusem, a nakonec se konal zlatý happy end, když zvítězila v novém osobním rekordu 13.35. Kariérním maximem 13.26 se zaskvěla také obhájkyně loňského titulu Emma Maštalířová z Dukly Praha. Obě závodnice se zařadily na deváté a desáté místo českých historických tabulek. Bronz si na krk pověsila opavská Petra Harasimová za 12.70.

Závod tyčkařek byl ve znamení dělení cenných kovů. O titul si to rozdaly a následně si ho také podělily Romana Maláčová a Amálie Švábíková. Obě totiž shodně zdolaly 446 centimetrů a měly totožný zápis. Jelikož nedošlo na rozeskakování, mistryně republiky jsou tedy dvě. Pro Maláčovou to je již čtvrtý titul, Švábíková má druhé mistrovské zlato. Dělil se také bronz, kde na stejný stupínek vystoupaly domácí Tereza Schejbalová a Zuzana Pražáková z Kolína. Obě zapsaly 406 centimetrů.

Ve finále závodu na 800 metrů mužů měl nejsilnější závěrečné metry Lukáš Hodboď z Hradce Králové a zaslouženě bral titul v čase 1:47:98. Zopakoval tak svůj primát z roku 2018. O jednu příčku oproti minulému roku si polepšil stříbrný Tomáš Vystrk z Univerzity Brno (1:48.34), který se těsně před cílem dostal přes bronzového Filipa Šnejdra ze Slavie (1:48.59).

O poznání taktičtější bylo finále ženské půlky. Vlažně rozběhnutý závod se rozhodoval až v cílové rovince a vítězně z něj vyšla Vendula Hluchá, která triumfovala v čase 2:09.75 a připsala si cenný skalp Diany Mezuliáníkové. Ta se musela tentokrát „spokojit“ se stříbrem za výkon 2:10.09. Třetí byla Adéla Sádlová z Nového Města nad Metují (2:10.59).

Soutěži kladivářů kraloval Patrik Hájek z Dukly Praha. Vedoucí muž letošních českých tabulek potvrdil papírové předpoklady a vyházel si premiérový titul ve svém druhém nejlepším kariérním výkonu 71.19. Za osobním rekordem zaostal jen o necelý metr. Vítěz posledních tří šampionátů Miroslav Pavlíček bral stříbro za 66.53. Bronz získal jeho oddílový kolega z Kladna Petr Koucký (64.57).

Koulař Martin Novák se po pěti letech opět stal domácím šampionem, když jasně ovládl mistrovskou soutěž výkonem 18.27. Stříbro putuje do Třebíče zásluhou Tomáše Vilímka (17.47). Bronz si na poslední chvíli zajistil vrhem na 17.19 zkušený Ladislav Prášil, jenž v poslední sérii o dva centimetry přehodil včerejšího diskařského šampiona Marka Bártu (17.17).

Závěrečnou disciplínou celého programu bývají tradičně štafety na 4x400 metrů. V té ženské se radovala z titulu domácí AK Škoda Plzeň v čase 3:44.21 před Slavií Praha (3:46.58) a USK Praha (3:48.56). Mezi muži byla nejrychlejší štafeta Univerzity Brno v čase 3:12.33. Stříbro vybojovali čtvrtkaři ze Slavie Praha (3:12.95) a bronz putuje do Kladna (3:13.89).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Jan Kucharčík

Vytisknout