přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. července 2023, 11:36

Táborské mistráky v poločase

Mistrovství České republiky mužů a žen v Táboře za sebou má první soutěžní den, který nabídl řadu strhujících soubojů o cenné kovy a zajímavých výkonů.

O jeden z nejkvalitnějších výkonů prvního soutěžního dne na mistrovství České republiky v Táboře se postaral v soutěži tyčkařů její vítěz David Holý. Svěřenec Zdeňka Lubenského ozdobil svůj primát nejlepším českým výkonem za posledních sedm let, když se úspěšně přenesl přes 560 centimetrů. Výše naposledy skočili v roce 2017 Jan Kudlička s Michalem Balnerem. Holý si vylepšil osobní rekord o osm centimetrů. Stříbro si vyskákal jeho tréninkový kolega Matěj Ščerba za 540 centimetrů. Bronz náleží Danu Bártovi (526). 

Mužská stovka vždy patří k vrcholům sobotního programu na MČR a i letos se očekával souboj tradičních rivalů a spoludržitelů českého rekordu Jana Veleby a Zdeňka Stromšíka. V Táboře z něj vyšel vítězně Veleba, když si s tratí poradil v čase 10.55 a přidal do své sbírky šesté zlato v této disciplíně. Obhájce loňského primátu Stromšík pátý titul nepřidal a pověsí si na krk stříbro za 10.64. Bronz obhájil Eduard Kubelík (10.65). 

Královnou finále ženské stovky byla Nikola Bendová, která prolétla rovinku v sezónním maximu 11.48 a mohla se tak radovat ze svého prvního titulu na nejkratším sprintu pod otevřeným nebem. Druhá skončila šampionka z halové šedesátky a držitelka letošního nejlepšího českého výkonu Karolína Maňasová za 11.65. Bronz z minulého roku zopakovala Natálie Kožuškaničová (11.73). 

Velmi těsný doběh mělo finále ženské stovky překážek. Nejhlubší předklon v něm měla Helena Jiranová, která zvítězila ve svém sezónním výkonu 13.29. Spokojena mohla být také stříbrná Nicoleta Turnerová, protože čas 13.32 pro ni znamená posunutí osobího maxima. Bronzová skončila obhájkyně loňského titulu Tereza Vokálová (13.40). 

Souboj o titul na mužské stodesítce plotů byl o poznání jednoznačnější. Zde potvrdil papírové předpoklady Štěpán Schubert. Svěřenec Dany Jandové se stal mistrem České republiky v čase 13.86. Žádný další finalista svůj výkon pod 14 vteřin nestlačil. Pro stříbro si dosprintoval vícebojař Ondřej Kopecký za 14.10 a bronz veze do Přerova Jonáš Kolomazník (14.35). 

V kladivu žen potvrdila pozici vedoucí ženy letošních tabulek Tereza Holcová, která si zajistila svůj premiérový titul mezi dospělými hodem z páté série, který měřil 63.66. Stříbro brala velezkušená Lenka Valešová. Pro ni se jedná už o třináctý cenný kov z MČR v rámci této disciplíny. Její nejdelší pokus v soutěži měřil 62.99. Bronz z minulého šampionátu obhájila díky novému osobáku 62.85 Veronika Bártová. 

Lenka Valešová nechyběla na stupních vítězů ani v soutěži koulařek, kde brala bronz za 14.93 a získala v kombinaci dvou vrhačských disciplín už svou devatenáctou mistrovskou medaili. O jednu přičku si oproti loňskému MČR polepšila Martina Mazurová, která zapsala nejlépe 15.66. Po třech stříbrech se konečně dočkala titulu Katrin Brzyszkowská, když si mistrovský titul zajistila vrhem na 15.93. 

Stejně jako na halovém MČR svedly velmi napínavý souboj o titul čtvrtá žena nedávného ME do 23 let Denisa Pešová s vedoucí závodnicí letošních národních tabulek Michaelou Hrubou. I tentokrát z něj vyšla vítězně Pešová. Své premiérové zlato pod otevřeným nebem navíc ozdobila osobním maximem 188 centimetrů, což je o centimetr výše než skočila před dvěma týdny v Espoo. Hrubá se přenesla přes 186 a pověsila si na krk stříbro, což je už její devátá medaile z venkovního MČR. Bronzovou pozici obsadila někdejší dvojnásobná mistryně Bára Sajdoková za 178 centimetrů. 

Zajímavou a vyrovnanou podívanou slibovaly oba stýply. V tom ženském ovšem byla jasnou vládkyní Soňa Kouřilová, která si závod v podstatě odtáhla a doběhla si pro zasloužené vítězství v čase 10:07.91. Loňské stříbro zopakovala Bára Stýblová (10:13.73), která se v závěru dostala před Annu Málkovou (10:18.33). Také ona zopakovala své umístění z Hodonína. 

V závodě mužů na 3000 metrů překážek se trio favoritů velmi záhy oddělilo od zbytku startovního pole. Jako první z něj pak trošku překvapivě odpadl vedoucí muž letošních tabulek David Foller, jenž se musel po roce opět spokojit z bronzem za 9:05.17. V duelu o vítězství měl pak jednoznačně navrch Tomáš Habarta, jenž se radoval ze zlaté medaile v čase 8:50.26. Pro stříbro si doběhl Jáchym Kovář (8:53.28). 

Po více než měsíční závodní pauze zapříčiněné zdravotními problémy se do diskařského kruhu vrátil Marek Bárta. Soutěží se protrápil, ale přeci jen vybojoval svůj sedmý mistrovský titul díky hodu 59.37. V rámci MČR triumfoval už popaté v řadě. Další dva medailisté se mohli těšit z nových osobáku. Po třech bronzech si polepšil na stříbro Jakub Forejt (58.03). Vůbec poprvé pak stál na stupních vítězů v kategorii mužů Petr Procházka (57.67). 

Obsazení stupnů vítězů mistrovského závodu diskařek bylo totožné s tím loňským. Na rok starý triumf navázala hlavní favortika Barbora Tichá, která posunula hodnotu vlastního nejlepšího českého výkonu této sezóny o metr na 54.90. I tentokrát dělaly Barboře společnost na pódiu stříbrná Leona Vargová (50.83) a Kristýna Čechlovská (50.69). 

Už v rozbězích na 400 metrů překážek se prezentovala velmi rychlým časem 55.52 hlavní favoritka této disciplíny Nikoleta Jíchová. Velmi záhy po jejím doběhu se pak spustila bouřka, která měla za následek půlhodinové přerušení programu. 

Mezi úspěšnné obhájkyně titulu se zařadila v soutěži trojskokanek Linda Suchá. Pouze ona totiž dokázala v Táboře doskákat za 13 metrů, když zapsala 13.16, což jí bohatě stačilo k vítězství. Na stříbrný stupínek po roce opět vystoupala Emma Maštalířová (12.97) a třetí byla Michaela Hrubá za 12.61, která tak získala svou jubilejní desátou medaili z MČR mužů a žen. 

Trojskokanské klání mužů opanoval jeden z nejmladších závodníků Pavel Halátek, jenž doskákal na 15.18 a navázal tak na zlato z halových mistráků. Přes 15 metrů se dostal ještě stříbrný Ondřej Vodák (15.04). Bronz putuje do Otrokovic zásluhou Lukáše Budíka (14.83). 

Ve štafetě mužů na 4x100 metrů se velmi pěkným časem 39.58 blýskla vítězná sestava Dukly Praha. Mezi ženami předvedla nejrychlejší čas 45.54 juniorská reprezentační štafeta. Titul si vyběhaly dle očekávání sprinterky z USK Praha (45.82). 

Celý soborní program uzavřely závody na 5000 metrů. V tom ženském zvítězila Barbora Zoubková (17:18.73) před Simonou Vrzalovou (17:19.82) a Adélou Hluchou (17:21.92). Mužskou pětku Ovládl Martin Zajíc (14:25.30) následovaný Patrikem Vebrem (14:26.26) a Vladimírem Marčíkem (14:40.75). 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: Jan Kucharčík

Vytisknout