MČR 22: Druhý den, druhý rekord

neděle 31. srpna 2014
V Jablonci se za vytrvalé závlahy shůry uzavřel republikový šampionát atletů do 22 let. Ani druhý den soutěží nechyběl rekord tohoto MČR, které se koná od roku 2002. Stalo se tak zásluhou oštěpařky Andrejskové.

Pokud si včera mohly některé disciplíny stěžovat na nepřízeň počasí, dnešní den nabídl demokraticky konstantní deštivé počasí. I přesto se urodily výkony patřící do vrchních příček dvanáctileté historie mistrovství republiky atletů do 22 let. Platí to zejména o počinu kolínské oštěpařky Petry Andrejskové. Účastnice nedávného ME v Curychu poslala ve čtvrté sérii své náčiní do vzdálenosti 56.93 m, čímž o bezmála 3.5 m překonala dosavadní maximum soutěže Ireny Šedivé z roku 2011. „Jsem ráda za titul i poměrně kvalitní sérii,“ okomentovala závod, v němž její nejkratší hod měřil 51.22 m. „Mám ale nějaké problémy s kolenem, které budu muset po sezoně vyřešit,“ dodala Andrejsková. Druhá skončila nyní již bývalá rekordmanka Šedivá, když její dnešní nejdelší hod téměř byl o téměř přesně šest metrů kratší maxima Andrejskové. Mezi muži se naopak o prvenství bojovalo až do konce. V poslední sérii se výkonem 66.77 m dostal do čela Martin Sklenář z Uherského Hradiště, Jan Kubeš však ještě dokázal kontrovat a svého vyzyvatele o téměř metr přehodil.

Další rekord už sice překonán nebyl, za to byl jeden vyrovnán. Stalo se tak zásluhou slávisty Jana Jirky, který zvládl dvoustovku za 21.12, tedy stejně jako před 11 lety Jiří Vojtík. O 32 setin zpět jej do cíle následoval Patrik Šorm z Dukly, účastník ME v Curychu, kde běžel čtvrtku. Mezi ženami zkompletovala zlatý double Martina Štychová ze Sokola Plzeň Petřín, když k titulu na stovce přidala i ten na dvojnásobné trati, kterou uběhla v čase 24.23 (+0.6). Se dvěma prvenstvími z individuálních závodů patřila k nejúspěšnějším závodníkům mistrovství. K dalším se řadil Martin Novák z Olomouce, který k sobotnímu stříbru z disku přidal zlato v kouli za 18.36 m. Mezi ženami tuto disciplínu vyhrála Gabriela Pallová z Vítkovic výkonem rovných 14 m.

Atraktivní obsazení měla patnáctistovka žen, kde se na start postavily bronzová medailistka z chůze na ME v Curychu a všestranná vytrvalkyně Anežka Drahotová (USK Praha) a proti ní středotraťařka Diana Mezuliáníková (Olymp Praha), která si při čtvrteční Weltklasse vylepšila osobní rekord na osmistovce na kvalitních 2:02.69. Závod byl rozběhnut pomalu, což hrálo do karet právě Mezuliáníkové, která tři sta metrů před cílem natáhla krok a od té doby se soupeřky dívaly již jen na její záda. „Je pravda, že na finiš jsem si za takových okolností věřila, a to i vzhledem k tomu, jak se mi povedl závod v Curychu. Čas odpovídá tomu, jak pomalu se závod rozběhl,“ okomenotovala svěřenkyně Pavla Tunky výsledných 4:29.18.

To pro Drahotovou byl závod výrazně obtížnější a nakonec těsně uhájila alespoň bronz, o pět setin před Hrachovcovou ze Slávie a s výraznou ztrátou na vítězku i stříbrnou kolegyni z USK, Radku Hanzlovou. „Osobně nejsem moc spokojená,“ přiznala Drahotová. „Ale bylo toho teď hodně, navíc trénuji výhradně cyklistiku, kde pojedu mistrovství světa a tretry jsem měla na sobě naposledy na jaře. Tak jsem ráda alespoň za to třetí místo,“ dodala svěřenkyně Ivo Pitáka, která závod brala hlavně jako příležitost k rozběhání, neboť ji příští víkend čeká večerní Birell GP v Praze a následně i MČR družstev v Kolíně a delším horizontu pak MS v běhu do vrchu.

Jejich mužští kolegové měli naopak závod rozběhlý tak, že se jevilo reálně překonání rekordu šampionátu. Nakonec na to nedošlo, když vítězný Daniel Grecman proběhl cílem v čase 3:50.98. Na stupních si musel připadat domácky, neboť po bok se mu postavili jeho kolegové z oddílu, Jan Friš a Adam Zenkl.

Bylo-li složení medailistů na patnáctistovce sladěno do vítkovické trikolory, na osmistovce to byla pro změnu výlučně duklácká jízda. Vítězný Miroslav Burian, stříbrný Matěj Pavlíček a bronzový Jan Sýkora se vešli do 15 setin, počítaje od vítězného výkonu 1:51.23. Také mezi ženami rozhodla o prvenství dlouhá a napínavá bitva v cílové rovince. Alena Ulrichová (N.M. nad Metují) s Eliškou Kutrovou (Olymp Brno) si nic nedarovaly, ve prospěch prvně jmenované nakonec mluvily tři setiny. Vítězný čas: 2:12.15.

Nelehké to měl i favorit čtvrtky Michal Desenský z Hradce Králové. Jako těžký soupeř se ukázal Albert Holibka z Opavy, v závěru však měl více sil Desenský, který Holibku po výkonu 47.40 porazil o 28 setin. „Bylo těžké najít po mistrovství Evropy motivaci, ale soupeři běželi rychle,“ ocenil po doběhu Desenský. Obdobný duel se odehrál mezi ženami, kde první místo uhájila Klára Lepešková z Českých Budějovic (56.04) před Janou Slavíkovou z Čáslavi.

Na stejné trati s překážkami se prosadili ti, od nichž se to čekalo. Mezi muži to byl semifinalista ME Michal Brož (Dukla), který byl v cíli za 50.97. „Chtěl jsem běžet, co to dá, ale v té zimě a dešti jsem hlavně rád, že jsem dokončil zdravý. Výkon ve mně nebudí nadšení, ale není to ani tragédie,“ hodnotil svěřenec Dalibora Kupky. Ženskému závodu dominovala Jana Reissová ze ŠKODY Plzeň, úspěšná juniorka předvedla výkon 59.90.

Dálku vyhrál Matyáš Vrtiška z Dukly výkonem 690 cm, ženám kralovala díky šestimetrovému skoku Michaela Kučerová z Olomouce. „Mohlo to být i dál, ale jsem ráda, že výkon začíná šestkou. Každopádně mě těší titul, i proto, že do této kategorie patřím poslední rok,“ svěřila se po závodě.

Ve stýplu si pro jasná prvenství doběhli Barbora Jíšová z USK Praha a Jan Janů z Hvězdy Pardubice. Jíšová měla po výkonu 10:40.44 náskok před nejlepší konkurentkou bezmála tři čtvrtě minuty, Janů 14 vteřin.

Šampionát uzavřely čtvrtkařské štafety, vyhráli je atleti Dukly (3:13.02) a sprinterky Slávie Praha (3:56.20).

40minutový záznam soutěže poběží 4. 9. od 18:20 na programu ČT SPORT.