McLaughlinová ozdobila Trials svěťákem

pondělí 27. června 2022
Americký národní šampionát byl opět plný špičkových výkonů. O ten nejkvalitnější se postarala Sydney McLaughlinová na čtvrtce překážek, když překonala časem 51.41 vlastní světový rekord.

Při neúčasti bývalé světové rekordmanky Dalilah Muhammadové byla McLaughlinová jasnou favoritkou na zisk titulu. Jednotlivými koly procházela naprosto suverénně a ve finále prolétla jeden okruh s deseti překážkami za 51.41, čímž vylepšila vlastní historické světové maximum z finále olympiády v Tokiu o pět setin. Jedná se už o její čtvrtý kariérní výkon pod 52 vteřin.

Podobně dominantní byl v soutěži koulařů další světový rekordman Ryan Crouser, jenž poslal své náčiní do vzdálenosti 23.12 a vyrovnal tak čtvrtý nejlepší výkon historie. K tomu přidal ještě 23.01. Crouser pokořil 23 metrů už v šestém závodě. Stoupající formu směrem k obhajobě titulu na MS ukázal také Joe Kovacs, jenž zaostal výkonem 22.87 jen čtyři centimetry za svým osobákem, kterým triumfoval právě na světovém šampionátu v Dauhá.

Parádní byly také obě mužské čtvrtky. Na té překážkové vyhrál v letošním nejlepším světovém výkonu 47.04 Rai Benjamin. Vynikajících časů dosáhli také další medailisté Trey Bassitt (47.47) a Khalifah Rosser (47.65). Hladkou čtvrtku ovládl Michael Norman, jenž vylepšil vlastní nejhodnotnější světový výkon této sezóny na 43.56. Pod 44 vteřin stlačil svůj čas ještě druhý Champion Allison (43.70).

Vítěz ostře sledované stovky Fred Kerley se s letošním nejlepším světovým výkonem 9.76 zařadil na dělené šesté místo historických světových tabulek. Tohoto výkonu dosáhl v semifinále. Ve finále pak byl jen o setinu pomalejší. Druhý Marvin Bracy si vyrovnal časem 9.85 osobní rekord. Třetí byl Trayvon Bromell za 9.88 (v semifinále 9.81). Finále ženské stovky bylo větrné a nejrychlejší v něm byla Melissa Jeffersonová, která brala svůj první titul za 10.69. Za ní se do cíle předkláněly Aleia Hobbsová (10.72) a Twanisha Terryová (10.74). Všechny tři si zaběhly v semifinále i parádní regulérní osobáky (Jeffersonová 10.82, Hobbsová 10.81, Terryová 10.87).

Fred Kerley se sprinterského double nedočkal. Na dvoustovce se musel spokojit s bronzem za 19.83. Těsný duel o vítězství vyzněl lépe pro Noaha Lylese (19.67) před Erriyonem Knightonem (19.69). Pod dvacet vteřin se dostali i čtvrtý Kenny Bednarek (19.87) a pátý Josephus Lyles (19.93). Na stejné distanci žen se blýskla vítězná Abby Steinerová, když kralovala v novém osobáku 21.77. Druhá Tamara Clarková zaznamenala 21.92.

Na stovce překážek se Kendra Harrisonová vyhoupla do čela letošních průběžných statistik časem 12.34. Jen o setinu pomalejší byla Alaysha Johnsonová (12.35). Mužskou stodesítku vyhrál Daniel Roberts za 13.03. Stejného výkonu dosáhl v semifinále Grant Holloway. Ten však už do finále nenastoupil, protože má jako obhájce zlata divokou kartu pro start na MS.

Letošní nejlepší světové výkony zapsaly také tyčkařka Sandi Morrisová (482), koulařka Chase Ealeyová (20.51) a půlkařka Athing Muová (1:57.01). Té zdatně sekundovala Ajee Wilsonová za 1:57.23.

Další top výkony obstarali kladiváři Daniel Haugh (80.13) s Brooke Andresenovou (77.96), výškař Shelby McEwen (233) nebo trojskokanka Keturah Orjiová (14.79).