Maslák zvítězil v Karlsruhe, Šnejdr 3.

sobota 2. února 2019
World Indoor Tour má za sebou první evropskou zastávku, která se odehrála v německém Karlsruhe. Skvěle si vedli oba čeští reprezentanti. Čtvrtkař Pavel Maslák zvítězil a půlkař Filip Šnejdr byl třetí v novém osobáku.

Zdá se, že forma českého rekordmana a obhájce posledních tří evropských halových titulů Pavla Masláka pomalu stoupá. V Karlsruhe se mohl radovat z vítězství ve svém letošním nejlepším čase 46.78. Svůj týden starý výkon z Norska srazil o 32 setin. Ostatním borcům se sedmačtyřicetivteřinovou hranici nepodařilo pokořit. Masláka na pomyslné stupně vítězů doprovodili Španěl Oscar Husillos (47.12) a Polák Karol Zalewski (47.17).

Výraznou stopu zanechal v závodě na 800 metrů Filip Šnejdr. Svěřenec trenéra Petra Novotného finišoval v silné konkurenci na skvělém třetím místě v novém halovém osobním rekordu 1:47.01 a své kariérní maximum pod střechou si vylepšil o 45 setin, osobní sezónní výkon si posunul dokonce téměř o vteřinu. Vítězem se stal v čase 1:46.52 Švéd Andreas Kramer. Druhou příčku bral zkušený Američan Erik Sowinski (1:46.69).

Na hladké šedesátce žen byla jasně nejrychlejší Polka Ewa Swobodová, která již v rozběhu předvedla letošní nejrychlejší světový čas 7.08. Ovládla i následné finále v čase 7.11. Za ní dosprintovaly druhá Nizozemka Dafne Schippersová (7.19) a třetí Němka Rebekka Haaseová (7.23).

Stejné distanci s překážkami kralovala Nizozemka Nadine Visserová (7.97), která v dramatickém souboji o jedinou setinu porazila domácí hvězdu Cindy Rolederovou (7.98). Třetí skončila Polka Karolina Koleczeková (8.05).

Parádní představení nabídl divákům japonský výškař Naito Tobe. Ten do závodu nastupoval s osobním rekordem 226 centimetrů a k favoritům rozhodně nepatřil, ale nakonec jasně dominoval v novém kariérním maximu, nejlepším světovém výkonu roku a rekordu mítinku 235 centimetrů. Druhé místo si vyskákal ve vyrovnaném osobáku 231 Číňan Yu Wang. Třetí příčku obsadil Donald Thomas z Baham (226).

Letošní nejlepší světový výkon byl k vidění také na trati 3000 metrů žen a postarala se o něj Britka Melissa Courtney, která proběhla cílem vítězně v čase 8:43.36 a poradila si s dvojicí etiopských favoritek Alemaz Samuelovou (8:43.78) a Gudaf Tsegayovou (8:46.27).

V trojskokanském sektoru se mohla radovat z triumfu a nového osobního rekordu 14.51 Španělka Ana Peleteirová, která si připsala cenný skalp úřadující mistryně světa pod otevřeným nebem Venezuelanky Yulimar Rojasové (14.45). Třetí byla ve vyrovnaném portugalském národním rekordu 14.36 Patricia Mamonaová.

Hned třem atletkám se podařilo ve skoku o tyči zdolat 471 centimetrů. Nejčistější zápis však měla Kanaďanka Alysha Newmanová a brala tak prvenství. Její radost byla dvojnásobná, jelikož její vítězný výkon byl zároveň novým halovým národním rekordem. Další pódiová umístění braly Ruska Anželika Sidorovová a Řekyně Katerina Stefanídiová.

O vítězi dálkařského klání musely rozhodovat až druhé nejlepší pokusy. Švéd Thobias Nilsson Montler i Kubánec Juan Miguel Echevarría totiž skočili shodně 808 centimetrů. Druhý nejdelší skok měl však lepší švédský závodník a bral prvenství v závodě. Třetí byl další Švéd Michel Torneus za 791.

Závodu mílařů vládli keňští běžci Vincent Kibet (3:38.23) a Bethwell Birgen (3:39.69). Nejlepším Evropanem byl třetí Francouz Simon Denissel (3:39.37).