přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. května 2012, 17:23

Maslák má rekord, radují se i další

Sprinter Pavel Maslák vylepšil na přeborech Prahy 34 let starý čtvrtkařský národní rekord a pokořil kritéria pro ME i OH. Do nominačních listin (jedné či obou akcí) se vepsali i tyčkaři Jiřina Ptáčníková a Jan Kudlička či diskařka Věra Cechlová Pospíšilová.

Téměř přesně na den čtvrt roku potřeboval talentovaný sprinter Pavel Maslák, aby připravil do té doby nejlepšího čtvrtkaře české historie Karla Koláře o oba letité rekordní zápisy. Ten halový překonal 18. února v Gentu, dnes na pražských přeborech pak převzal vládu i nad venkovními tabulkami. Pomohl mu k tomu výkon 45.31, jímž vylepšil Kolářův zápis z roku 1978 o 46 setin. Stalo se tak na témže místě, strahvském stadionu Evžena Rošického.

„Výborné podmínky, sluníčko, dobrý vítr. Ale jsem teprve na začátku sezóny, takže věřím, že tento čas ještě vylepším,“ ocitovaly finalistu letošního HMS v Istanbulu webové stránky manažerské skupiny Top Athletics. „Trochu jsem to přepálil, (na dvoustovce jsem byl) asi za 20.9 a (a třístovce) 32.4, ale když přijde ta správná forma, tak bych i takové tempo mohl zvládnout. Můj tajný sen je čas pod 45 sekund,“ přiznal jednadvacetiletý svěřenec Dalibora Kupky s tím, že jeho nejbližší plán je však trochu jiný. „Chci se na Zlaté tretře pokusit o český rekord na 200 m,“ dodal bronzový medailista z této trati z loňského ME do 22 let, které se konalo stejně jako největší český mítink na stadionu v ostravských Vítkovicích.

Svým dnešním výkonem na čtvrtce si Maslák zajistil účast na evropském šampionátu v Helsinkách a výrazně si přiblížil také účast na olympiádě, když pohodlně vyhověl měkčímu z kritérií a za tím tvrdším zaostal o jedinou setinu.

tyc_ptacnik_el10_jk_n.JPGTo tyčkařka Jiřina Ptáčníková už jistotu má, neboť při svém prvním startu v sezoně skočila 450 cm. „Samozřejmě jsem si říkala, že by bylo hezké mít splněno hned takhle zkraje sezony, ale hlavní cíl byl jiný. Jsem ještě v tréninku, a tak jsem si chtěla zaskákat na laťku místo gumy a vyzkoušet různé tyče,“ prohlásila svěřenkyně trenérů Ptáčníka a Lubenského. která zítra oslaví 26. narozeniny. „Tím limitem jsem si dala pěkný dárek,“ těšilo ji.

Za strop svých současných možností jej však rozhodně nepovažuje. „Zatím jsem skákala z krátkého rozběhu a za sebou mám nejlepší přípravu za poslední léta, takže věřím, že až se sžiji s delším rozběhem a tvrdšími tyčemi, mohl by z toho být pořádný výkon,“ dodala národní halová rekordmanka.

O mistrovství Evropy a olympiádu si řekl také kolega z disciplíny Jan Kudlička, který zdolal 560 cm. Pokude jde o Helsinky, má prakticky jistotu - splnil limit ČAS a ten by museli překonat tři tyčkaři lepšími výkony. Pro Londýn však jde o mírnější z kritérií, takže stačí, aby Kudličku překonal byť i jediný skokan. A tím "někým" může být třeba i tréninkový parťák ze skupiny Boleslava Patery Michal Balner, který se po více než ročních zdravotních potížích vrátil k závodění a začal hned 540 cm. V závodě to stačilo na třetí místo, neboť byl na pokusy lepší Adam Pašiak, pro nějž je tato výška osobákem pod otevřeným nebem, ale v hale už letos skočil i o 5 cm výš (a jako "dvaadvacítce" mu pro ME teoreticky stačí i 555).

Prozatím "jen" do Helsinek nakročila Věra Cechlová Pospíšilová, která poslala disk do vzdálenosti 57.85, čímž nominačnímu kritértiu pro ME vyhověla s rezervou 35 cm. Při přeborech Prahy bylo k vidění řada nadějných útoků na vrcholné akce, zmiňme jeden, při němž chyběl opravdu ten nejmenší kousíček. To, když Zuzana Bergrová, která snad již překonala zdravotní potíže, zaběhla 400 m překážek za 57.01, pouhou setinu od potřebného času pro Helsinky.

Kompletní výsledky jsou zde.

Adam Pražák, Michal Procházka, foto: graf.cz

Vytisknout