přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

31. ledna 2017, 13:23

Maslák a další hvězdy v Düsseldorfu

Atletický seriál World Indoor Tour bude ve středu pokračovat druhým dílem v německém Düsseldorfu. Na tradičně silně obsazeném mítinku poběží svou letošní první čtvrtku Pavel Maslák. Startovní pole ovšem bude nabité ve všech disciplínách a dá se očekávat, že v mnoha z nich se budou přepisovat letošní světové tabulky.

Svěřenec Dalibora Kupky zatím letos testoval svou formu na kontrolních závodech v Praze. Jeho výkony však naznačují, že se nachází v dobrém rozpoložení. Na veřejných závodech ve Stromovce zaběhl pětistovku za 1:00.99 a o pár desítek minut později prolétl třístovku v čase 32.61. Další týden testoval svou rychlostní připravenost a byly z toho časy 6.82 na šedesátce a 20.81 na dvoustovce. Nyní ho čeká letošní čtvrtkařská premiéra. Největším konkurentem mu bude Grenaďan Bralon Taplin, který umí běhat velmi rychlé časy, ale na loňském halovém světovém šampionátu skončil bez medaile. Nyní bude jistě chtít Maslákovi porážku vrátit.

Na nejkratším sprintu na 60 metrů budou mít domácí diváci žhavé želízko v ohni. Rebekka Hasseová zaběhla o uplynulém víkendu v Erfurtu čas 7.14 a zaostala pouhou setinu za dosavadním letošním světovým maximem. Utká se však s více než kvalitními soupeřkami. Polka Ewa Swobodová je juniorskou světovou rekordmankou na šedesátce, když loni v Toruni zaběhla 7.07. Ještě lepší osobní rekord má pak loňská halová mistryně světa z Portlandu Američanka Barbara Pierrová, která umí 7.00. Mužská šedesátka láká na duel nestárnoucího Kima Collinse s rychlým Francouzem Christopherem Lemaitrem, jenž je časem 6.58 momentálně třetí v letošních tabulkách.

Velmi zajímavé budou i překážkové sprinty. V tom ženském zaklekne do bloků halová mistryně světa z roku 2014 a stříbrná z olympijských her v Riu na stovce překážek Nia Aliová ze Spojených států. Německou nadějí bude Cindy Rolederová, loňská mistryně Evropy z Amsterdamu na krátkých plotech a stříbrná z MS v Pekingu 2015. Velmi rychlé časy umí v hale běhat dvojnásobná evropská šampionka na 60 metrů překážek z let 2013 a 2015 Alina Talajová z Běloruska, která má ve své sbírce i stříbro z HMS 2012. Mezi muži budou hlavními favority Francouzi. Výborné časy na překážkách v hale umí Pascal Martinot Lagarde, dvojnásobný vícemistr světa z halové šedesátky a držitel zlaté medaile z HME v Praze. Pozadu nebude chtít zůstat loňský bronzový medailista z olympijských her a mistr Evropy Dmitri Bascou.

Na půlce se dá očekávat souboj mezi Poláky Adamem Kszczotem, jenž je dvojnásobným mistrem Evropy v hale i venku na této distanci a Marcinem Lewandowskim, který se radoval ze zlata na posledním halovém evropském mistrovství v Praze. Počítat se musí také s Američanem Erikem Sowinskim, bronzovým z loňského HMS v Portlandu.

V tyči se představí stříbrná z olympijských her a z posledního halového světového šampionátu Američanka Sandi Morrisová, která v závěru loňské sezóny dokonce pokořila pětimetrovou hranici. V letošních průběžných světových tabulkách je třetí se 465 centimetry. Ještě o centimetr více má letos skočeno juniorská světová rekordmanka Wilma Murtová z Finska, která v Düsseldorfu nebude též chybět.

Oči diváků budou směřovat i do trojskokanského sektoru, kde bude startovat Venezuelanka Yulimar Rojasová. Ta dokázala o víkendu v Madridu skočit 14.79, čímž se suverénně vyhoupla do čela letošních světových tabulek. Utká se například s mistryní Evropy z Amsterdamu Patrícií Mamonaovou z Portugalska nebo se zkušenou Ukrajinkou Olgou Saladuhovou. 

Petr Jelínek

Vytisknout