Maratony v Berlíně a NY letos nebudou

čtvrtek 25. června 2020
Světový maratonský kalendář bude v tomto roce ochuzen o další dva z největších a nejznámějších závodů na této distanci. Maratony v Berlíně a New Yorku byly pro letos zrušeny.

Organizátoři maratonu v německé metropoli již v dubnu oznámili, že pokud se letošní ročník vůbec uskuteční, bude to v úplně jiné a velmi omezené podobě, než tomu bývá obvykle. Termín konání závodu v Berlíně byl stanoven na 27. září. V Německu ovšem nebude ještě ani v říjnu možné pořádat hromadné akce s více než pěti tisíci účastníky. Pořadatelé tak usoudili, že je lepší závod, kterého se loni zúčastnilo 47 tisíc běžců, pro tento rok zrušit.

Maraton v Berlíně patří každoročně mezi ty nejrychlejší. V roce 2014 se zde stal Keňan Dennis Kimetto prvním mužem, který se dostal pod hranici 2:03, když zaběhl světový rekord 2:02:57. O čtyři roky později na stejné trati historické světové maximum vylepšil jeho krajan Eliud Kipchoge na 2:01:39. Loňský vítěz Etiopan Kenenisa Bekele pak zaostal časem 2:01:41 za Kipchogeho světovým rekordem o pouhé dvě vteřiny. Sedm nejrychlejších maratonských časů historie v kategorii mužů je právě odsud. Berlínský závod má v oblibě také naše maratonská jednička Jiří Homoláč, jenž si zde v minulém roce zaběhl osobní rekord 2:14:35.

Newyorský maraton sice nepatří mezi ty nejrychlejší, nicméně je jedním z nejoblíbenějších, což dokazují i každoroční počty jeho účastníků. Loni ho dokončilo 53 640 běžců. Letos se měl konat jeho jubilejní 50. ročník a náhradní termín byl stanoven na 1. listopadu. Nyní už je ale jasné, že ani tento závod se neuskuteční. „Zrušení letošního ročníku newyorského maratonu je velkým zklamáním pro všechny zúčastněné, ale s ohledem na zdravotní a bezpečnostní situaci jsme nemohli jinak,“ řekl šéf organizačního výboru Michael Capisaro. Přihlášení závodníci mohou získat zpět startovné nebo si ho převést do jednoho z dalších tří ročníků.

Na maratonu v New Yorku zanechala v roce 2017 výraznou českou stopu Eva Vrabcová, když zde doběhla na skvělém sedmém místě v čase 2:29:41.

Ze závodů spadajících do kategorie World Marathon Majors se letos uskutečnil pouze březnový maraton v Tokiu, kterého se ovšem zúčastnili pouze elitní běžci. Londýnský maraton byl z dubna posunut na 4. října a o týden později je stanoven náhradní termín konání chicagského maratonu. Z největších maratonských závodů už byl v tomto roce zrušen také maraton v Bostonu.