Maratonskými šampiony se stali Homoláč a Pastorová

neděle 12. května 2013
Traťové rekordy ani limity českých běžců pro MS v Praze nepadly, vytrvalce potrápilo vlhko z oteplení po deštivých dnech. Absolutní vítězství si z Volkswagen maratonu odvezou rodilí Keňané Kemboi a Rotichová, domácími králi se stali podruhé Pastorová, poprvé Homoláč.

19. ročník největšího tuzemského závodu na 42.195 km nepřinesl tak skvělé časy jako třeba v předešlých letech, přesto nabídl velmi zajímavé souboje. Ulicemi Prahy, které po vodě v minulých dnech dnes zalilo slunce, se pohybovalo bezmála deset tisíc běžců, což z maratonu dělá jednu z největších sportovních akcí co do účastníků.

Kemboi a Homoláč

Jako první dorazil do cíle na Staroměstském náměstí 29letý reprezentant Kataru Nicholas Kemboi. Rodilý Keňan, jenž jako řada dalších vyměnil dres kvůli obrovské konkurenci ve své vlasti, rozhodl o svém triumfu v závěrečné desetině trati, posledního ze soupeřů setřásl na 37. kilometru. Do cíle se pak dostal za 2:08:51, o tři minuty později než je stávající traťový rekord. „S časem jsem docela spokojený, teplota byla ok, ale bylo docela vlhko, hůře se mi dýchalo,“ přiznal Kemboi, který si svým vítězstvím nebyl jist, přestože nakonec nastřádal třičtvrtěminutový náskok. „Hodně jsem se ohlížel, jestli někdo ze soupeřů neútočí. Jsem rád, že jsem vyhrál, bylo to tu  skvělé,“ pochválil pořadatele i diváky.

Jako druhý v pořadí proběhl cílovou bránou Etiopan Girmay Birhanu, u něhož se užuž zdálo, že ze stupňů vítězů vypadne, nakonec ale překonal krizi a s časem 2:09:30 byl nakonec posledním, kdo zdolal hranici dvou hodin a deseti minut. Tolik štěstí neměl třetí z dlouho vedoucí skupinky Keňan Julius Lomerinyang, který se v závěru propadl až na sedmou příčku. Mimo pódium skončil i jeho krajan a hlavní hvězda závodu Albert Matebor, když nestačil takřka o minutu na Patricka Kipyegona Terera, jenž se objevil v cíli jako třetí po 2:10:10. Páté a šesté místo obsadili eritrejší běžci Kiflom a Mesel.

Jako první z domácích maratonců, druhý z Evropanů a celkově 12. dorazil do cíle Jiří Homoláč. „Mám hlavně radost, že jsem vyhrál mezi českými běžci,“ uvedl 23letý svěřenec Jiřího Sequenta, kterému k premiérovému mistrovskému titulu na této trati stačilo i 2:21:37, tedy pomalejší výkon, než za který byl loni pátý. „S časem spokojený nejsem, ale bylo to dnes hodně těžké, celý závod jsem běžel sám. Teplo mně osobně nevadí, spíš vadil vítr,“ popsal člen AK Kroměříž.

Zbylí medailisté MČR doběhli o tři minuty za Homoláčem, v absolutním pořadí jako 13. a 14., je samotné pak nakonec dělilo dvacet vteřin. Lépe z tohoto duelu vyšel mladší z dvojice, dvojnásobný šampion z let 2010 a 2011, 30letý běžec v barvách Úpice Petr Pechek (2:24:32). Pro Mulugutu Serbessu, mistra ČR 2009, je bronz takřka ve 42 letech skvělým výsledkem. Oba navíc získali svou pátou medaili, čímž se přiblížili nejúspěšnějším vytrvalcům šampionátu. Pod dvě a půl hodiny se z domácích dostal ještě Leoš Pelouch.

Rotichová a Pastorová

Již krátce za polovinou trati ztratili soupeřky kontakt s Caroline Rotichovou a ta své vedení už jen navyšovala až téměř ke dvěma minutám v cíli. Tam Keňanka dorazila přesně po dvou hodinách a 27 minutách a nadělila si tím pěkný dárek k zítřejším 29. narozeninám. „Snažila jsem se držet tempa vodiče, a když odpadla Lydia (Cheromeiová), jen jsem v tom pokračovala, protože i já jsem sem přijela vyhrát,“ uvedla na adresu největší favoritky Rotichová.

Krajanka Cheromeiová dopadla ještě hůře než krajan Matebor, cílovou bránou proběhla jako šestá. Přesto zůstala i druhá příčka v Keni, o což se zasloužila Philes Moraa Ongoriová, s časem 2:28:53 poslední maratonkyně pod 2,5 hodiny. Tahle meta těsně unikla třetí v pořadí, Etiopance Ehitu Kirosové (2:30:02). Evropské barvy dobře hájila na čtvrtém místě Ruska Arjasovová, před Cheromieovou se dostala také další z Keňanek Kibariusová.

Do elitní desítky žen se probila na osmé místo 36letá členka MK Seitl Ostrava Petra Pastorová, která bezpečně obhájila domácí titul. Útok na kýžený limit pro MS (2:33:30) sice nevyšel, i tak si svěřenkyně Aleny Peterkové osobní rekord z loňské Prahy vylepšila téměř o tři minuty na 2:36:44, což ji posunulo na páté místo českých historických statistik za (její trenérku) Peterkovou, Pichrtovou, Starovskou a Sekyrovou.

Ostatní české vytrvalkyně se srovnaly od 13. místa dál. Loňský stříbrný úspěch si zopakovala Radka Churaňová, tentokrát za čas 2:53:05, trojnásobná šampionka se svým osmým cenným kovem na dva přiblížila nejúspěšnější běžkyni MČR Ivaně Martincové. Za trutnovskou běžkyní následovala Šárka Macháčková o 14 vteřin zpět, což pro ni znamená vylepšení osobního rekordu o 3,5 minuty a také první mistrovskou medaili. Na dohled jí byla také Lenka Králová (2:53:31), která se ale nepřihlásila do šampionátu, pod 3 hodiny se o sedm vteřin dostala také Jana Dorazilová.