Maratonské superčasy v Londýně, Haile se vrátil ve Vídni

pondělí 18. dubna 2011
Vítězi londýnského maratonu se stali Keňané Mutai a Keitanyová, oba se prosadili do horních pater historických statistik. Ve Vídni atakoval uzdravený Gebrselassie hodinovou trať na půlmaratonu.

Organizátoři Virgin Marathonu v Londýně mohli slavit v obou kategoriích světové výkony roku, v mužské kategorii padl i traťový rekord. Postaral se o to hlavně díky působivé druhé půlce (61:56, posledních 12 km 35:20) 26letý Keňan Emanuel Mutai, který se zlepšením osobního maxima o půldruhé minuty na 2:04:40 vyšvihl na čtvrté místo historických tabulek. Ke světovému rekordu Haile Gebrselassieho scházelo vicemistrovi světa z Berlína 41 vteřin.

O svém prvenství na jednom z nejprestižnějších maratonů světa rozhodl Mutai na 36. kilometru, kdy nastoupil trojnásobnému vítězi Martinu Lelovi a do cíle navýšil svůj náskok na více než minutu. Lel pak měl ještě co dělat, aby uhájil alespoň druhou pozici před Patrickem Makauem. Souboj se rozhodl až na pásce, kde byl přeci jen o něco dříve Lel. Oba borci si připsali výkon 2:05:45.

V ženské kategorii se prosadila jejich keňská krajanka Mary Keitanyová. Světová rekordmanka v půlmaratonu zaběhla čas 2:19:17, jímž se zařadila na čtvrté místo dlouhodobých tabulek. Lepší ženský výkon svět neviděl od roku 2005. Vysokou kvalitou se pak prezentovaly i další závodnice - druhá Lilia Šobuchovová  z Ruska finišovala v čase 2:20:15, Keňanka Edna Kiplagatová byla na třetím místě o 31 vteřin pomalejší. Celkem devět běžkyň pokořilo hranici 2:25 hod.

Ve Vídni hvězdou Haile

Také v rakouské metropoli se běžel maraton, hlavní pozornost však poutala poloviční vzdálenost. Důvodem byla osoba legendárního Etiopana Haile Gebrselassieho, který závodil poprvé od svého neúspěšného startu na maratonu v New Yorku, po němž vloni v listopadu nejprve ohlásil a pak odvolal konec kariéry.

Do závodu ve Vídni Gebrselassie odstartoval dvě minuty po elitních účastnících klasického maratonu, které zhruba za půl hodiny dostihl. "Byl to skvělý formát, ale byl jsem trochu nervózní. Kdybych začal pomalu, mohli by mi utéct, tak jsem se od začátku mačkal," prohlásil 38letý lamač světových rekordů, který půlmaratonský závod vyhrál v traťovém rekordu 1:00:18. "Doufal jsem, že bych mohl běžet pod hodinu, ale i tak je to dobré. Je to slušný čas na to, že jsem běžel sám," doplnil.
Vítězem maratonu se stal Keňan John Kiprotich v čase 2:08:29, v ženské kategorii byla nejrychlejší Etiopanka Fate Tolaová (2:26:21).