přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. května 2019, 16:48

Maratonci se utkají o své tituly

V rámci pražského Volkswagen maratonu proběhne i domácí republikový šampionát na této nejtradičnější běžecké distanci. Na startu by mimo jiné neměla chybět ani česká mužská běžecká jednička vytrvaleckých tratí Jiří Homoláč.

Hlavním favoritem mužského mistrovského závodu bude jednoznačně obhájce titulu Jiří Homoláč, jenž zvolil pro svou jarní přípravu opět keňský Iten a v úvodu sezóny naznačil slibnou formu, když se na pražském i pardubickém půlmaratonu prezentoval velmi solidními časy hluboko pod 1:05. Loňský maratonský šampionát ovládl suverénním způsobem, když bral titul s jednadvacetivteřinovým náskokem před stříbrným Vítem Pavlištou a vrátil mu tak porážku z roku 2015. Maratonským mistrem se stal ještě v roce 2013. Kromě zisku dalšího titulu je pro Jirku jistě obrovskou výzvou a hlavním cílem pokoření nominačního požadavku, který by mu zajistil start na říjnovém mistrovství světa v katarském Dauhá, jehož hodnota je 2:16:00. Mise to však nebude jednoduchá, jelikož jeho dosavadní osobní maximum z maratonu v Hamburku v roce 2016 je 2:16:55. „Příprava na maraton šla podle plánu. Bohužel se mi v neděli rozjela viróza, kterou doprovázel silný kašel a lehké teploty, takže jsem od pondělka více ležel v posteli než trénoval. Dnes jsem byl poprvé běhat. Věřím, že se v neděli postavím na start a pokusím se běžet, co nejlépe to půjde. Uvidíme, na co to bude stačit,“ uvedl.

Z domácích závodníků by měl být Homoláčovým největším soupeřem další zkušený běžec Vít Pavlišta. Jak již bylo řečeno, Pavlišta se radoval z mistrovského titulu v roce 2015, kdy dokázal Homoláče v přímém souboji porazit. Celkově má ve své sbírce již čtyři cenné kovy z maratonského MČR. Navíc svým vítězným časem z roku 2015 2:17:51 je devátým nejrychlejším maratoncem v rámci tohoto šampionátu.

Zapomínat nesmíme ani na běžeckou stálici a borce, který umí vždy překvapit, a tím je Petr Pechek. Ten je rekordmanem jak v počtu maratonských mistrovských titulů (má jich celkem 5), tak i co se týká počtu získaných medailí (má jich na svém kontě 10). Pechek se může chlubit ojedinělou sérii, jelikož na mistrovských stupních v rámci maratonského MČR nechyběl ani jednou od roku 2009. Na startu nedělního závodu by tak měli stát všichni tři medailisté z minulého roku.

Mistrovský závod žen bude bohužel ochuzen o bronzovou medailistku z ME v Berlíně a českou rekordmanku Evu Vrabcovou a startovat nebude ani překvapivá limitářka pro mistrovství světa v Dauhá Marcela Joglová. Dá se tak očekávat, že se prosadí zkušené závodnice. Mírnou favoritkou by měla být Petra Pastorová, která brala tituly v letech 2017 a 2018. Celkem vystoupala na nejvyšší stupínek už čtyřikrát. V dobré světle se ukázala také na nedávném půlmaratonském mistrovství v Pardubicích, kde vybojovala stříbro. Potrápit by ji mohla loni bronzová Ivana Sekyrová, která na zisk maratonského titulu stále čeká. Na vylepšení loňské páté příčky jistě pomýšlí Eva Filipiová, která byla nejlepší českou závodnicí na Sportisimo půlmaratonu v Praze.

Mistrovský maratonský závod odstartuje v neděli 5. května v 9:00 hod.

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben

Vytisknout