Maraton v Pekingu spláchl déšť

pondělí 25. října 2010
Závodu oceněnému zlatou známkou od IAAF nepřálo počasí. Výkonnostně jej mezi muži zastínil sousední korejský Chuncheon, marocká Casablanca a v Evropě také Lublaň či Toulouse, v Benátkách předčily časy kolegyň dokonce i ženy.

Pekingský maraton zažil kvůli dešti jedny z nejpomalejších časů za třicet let své existence. Etiopský vítěz Gena Siraj proběhl cílem za 2:15:45, když rozhodující 11vteřinový náskok na Jihoafričana Gerta Thyse získal v posledním kilometru. Na třetí místo se vyšvihl pacemaker závodu Matthew Sigei z Keni, jenž ještě desítku před cílem figuroval na šesté příčce.
Mezi ženami se prosadily domácí maratonkyně. Dlouho vedoucí Chen Rong (v české transkripci Čchen Žung) se nakonec musela sklonit o 15 vteřin před tréninkovou partnerkou Wang Jiali (Wang Ťia-li), jež dosáhla vítězného času 2:29:31. Už za hranicí dvou a půl hodiny se do cíle dostala další Číňanka Wang Xiao Shu (Wang Siao Šu).

Podstatně rychlejší časy zaznamenali maratonci (muži) na severu Korejské republiky ve městě Chuncheon (v transkripci Čchunčcheon). Vítěz Říma z loňského roku Benjamin Kiptoo si tu díky překonání traťového rekordu 2:07:54 při 65. ročníku přišel na pěkných 80 tisíc USD (z toho 30 za TR). Celý čelný půltucet příček obsadili Keňané, na stupně vítězů vystoupali rovněž ve výborných časech Benson Barus (2:08:53) a David Kisang (o vteřinu zpět). Pod 2:10 se dostal ještě čtvrtý Mbuvi 2:09:27 a i šestý v cíli dalece ještě předčil pekingského vítěze. Favorit Deriba Merga nedokončil. Ženské pole postrádalo elitní závodnice a tak domácí Kim Sun-Jung (Kim Sun-Čung) stačilo 2:43:39.

Teprve tři roky starý maraton v Casablance zaznamenal hned tři časy pod 2:10, přičemž Etiopan Shumi Gerbaba si při svém debutu na královské trati hned přivlastnil rekord závodu výkonem 2:09:03. Pověsti kvality domácích marockých běžců dostál Rašíd Kisri, jenž vítězi podlehl o sedm vteřin. Třetí příčku vybojoval opět pro Etiopii Girma Beyene Gezahu (2:09.52). Deset vteřin za ním dokončil dlouho vedoucí Keňan Hillary Kipchumba.
Také ženy měnily statistiky zdejšího maratonu, když i zde byla nejrychlejší zástupkyně Etiopie. Tadesse Yeshimebetová ustavila traťové maximum na 2:31:10 s odstupem téměř šesti minut doběhly nejbližší soupeřky, krajanka Kedir Zaharová (2:36:49) a Ruska Larisa Zjusková (2:37:13).

Čtvrtstoletí má za sebou Benátský maraton a také zde padla meta dvou hodin a deseti minut. O symptomatických 25 vteřin ji pokořil Keňan Simon Mukun, o 13 s pak Etiopan Sahle Betona Warga, oběma to přineslo osobní rekordy. Více než minutu za nimi dokončil další keňský zástupce Peter Nderitu (2:10:52). Nejrychlejší maratonkyní víkendu byla Makda Harun Hajiová z Etiopie, která po loňském čtvrtém místě přidala k triumfu i životní maximum 2:28:08. Také stříbrná Keňanka Elizabeth Chemwenová zdolala hranici 2,5 hodiny – 2:29:21. Stále ještě velmi kvalitním časem (a dalším OR) se může pochlubit Ruska Jelena Ruchljadová (2:30:41).

Početné pole 6500 vytrvalců přilákal 15. Lublaňský maraton. Dvě vteřiny od překonání rekordu trati dělili Evanse Rutta v čase 2:10:17. Slabou útěchou budiž pro keňského vítěze, jinak majitele nejlepšího maratonského debutu, že držitel maxima Williams Biama skončil tentokrát až šestý. V Lublani hráli prim Keňané, šampionovi parťáci Philemon Tarbei a Joseph Lomala ztratili 27, resp. 38 vteřin na Rutta. Etiopanka Tiruwork Mekonnenová ovládla ženský závod za 2:37:16. V Toulouse pak při třetím ročníku obhájil v traťovém rekordu 2:12:37 Keňan Benjamin Bitok a Ruska Jelena Koževnikovová zvítězila za 2:45:59.

Silně obsazený silniční běh na deset mílí (cca 16 km) v anglickém Portsmouthu ozdobil mistr světa v krosu Joseph Ebuya traťovým rekordem 45:16. Předešlé maximum Keňan vymazal o čtyřicet vteřin a příliš šancí nedal ani svým soupeřům. Světový rekordman na stýplu Saif Šahín zaostal o minutu dvacet, vítězův krajan Vincent Yator pak dokonce přes dvě minuty. Evropské barvy hájil na čtvrtém místě domácí Scott Overall, známá jména Rakušana Weidlingera a maratonského mistra Evropy Röthlina ze Švýcarska zaznamenala šestou, resp. devátou příčku.
Také ženský závod patřil Keni – zásluhou šampionky her Commonwealthu z dráhové desítky Grace Momanyiové, která trať zvládla za 52:03. Dvacet čtyři vteřin na ni ztratila Britka Freya Murrayová, Maďarka Anikó Kálovicsová už téměř minutku 53:01. Evropský prapor dále nesly čtvrtá Italka Incertiová a šestá, další ostrovanka, Twellová. Na start se celkem postavilo na 23 tisíc běžců.

Abychom jen nezůstávali jen za hranicemi, v sobotu proběhl tradiční, již 53. ročník solidně honorovaného silničního závodu Náchod-Hronov. S tratí dlouhou 8850 metrů si nejlépe poradil Kamil Krunka z místního Nového Města nad Metují za 27:45. O méně než půl minuty později doběhl královédvorský Ondřej Fejfar, další soupeři v čele s turnovským Lubošem Gaislem už ztratili více než minutu.
Ženám, a to i mladší kategorii, vládla jednoznačně Táňa Metelková z Týniště nad Orlicí (30:55), o více než minutu později se dostala do cíle Vendula Frintová v barvách pardubické Hvězdy, třetí místo brala další zkušená běžkyně Jana Klimešová z USK Praha.
Výsledky závodu Náchod-Hronov naleznete zde.

Jen o málo kratší historii má nejstarší maraton v Čechách, který se běhá v pražské Stromovce. Jeho letošní, 48. ročník, vyhráli obhájci loňských prvenství Daniel Orálek z AC Moravské Slávie Brno (2:27:51) a Michaela Dimitriadu v barvách Želvička teamu Praha (3:00:26).
Výsledky Microsoft Pražského maratonu naleznete zde.