Malíková mistryní Evropy, Pechar bronzový

neděle 8. července 2018
Třetí den mistrovství Evropy do 17 let v Györu přinesl českým barvám dvojnásobnou medailovou radost. Barbora Malíková se stala mistryní Evropy v běhu na 400 metrů. Jiří Pechar vybojoval bronz na dvoustovce.

Čtvrtkařka Barbora Malíková naplnila očekávání, když navázala na svůj loňský primát z mistrovství světa do 17 let v Nairobi a dokázala zvítězit i na evropském šampionátu stejné kategorie v Györu. Finálový závod opanovala v novém rekordu mistrovství 52.66, což je zároveň i hodnota nového českého dorosteneckého rekordu, když vylepšila své maximum z Nairobi o osm setin. Více než důstojnou soupeřkou jí byla stříbrná Němka Marie Scheppanová, která si vylepšila osobák na 52.82. Bronz získala ruská nezávislá atletka Olesya Soldatová (53.09).

Druhou českou medaili na tomto mistrovství vybojoval na dvoustovce Jiří Pechar, jenž se blýskl již v semifinále, kde proběhl cílem v čase 21.23 a stal se novým českým dorosteneckým rekordmanem na této distanci, když o tři setiny překonal výkon Lukáše Šťastného z roku 2008. Ve finále pak finišoval v čase 21.31, což mu zajistilo bronzový cenný kov za německou dvojicí Alexandr Czysch (21.15) a Daniel Regenfuss (21.19). Druhý český sprinter na této trati Tadeáš Formánek si připsal čas 21.70, za což mu v celkovém zúčtování patří čtrnácté místo.

Úspěchem na dvoustovce však Pecharův nabitý sobotní program neskončil. Jen o pár desítek minut později byl účastníkem finále na 110 metrů překážek, kde mu výkon 13.97 stačil na šesté místo. Titul mistra Evropy získal Brit Sam Bennet v čase 13.19 před Francouzem Kennym Fletcherem (13.49) a Švýcarem Nickem Rüeggem (13.74).

Barbora Šplechtnová si v průběhu dopoledního programu vedla velmi dobře v semifinále na 200 metrů, když zaběhla pátý nejrychlejší čas 23.92 a postoupila do boje o medaile. V něm dosprintovala sedmá za 24.46. Nejcennější kov získala Adeleke Rhasidadová z Irska v letošním nejlepším evropském výkonu této kategorie 23.52. Na stupně vítězů jí doporovodily Francouzka Gemima Josephová (23.60) a Islanďanka Jóna Gudbjörk Bjarnadóttirová (23.73).

Oštěpař Martin Florian dokázal ve finálovém závodě, že jeho osobní rekord z mistrovství republiky na Julisce nebyl náhodný, když předvedl podruhé v kariéře výkon za sedmdesát metrů. V závěrečné šesté sérii poslal své náčiní na 71.07 a zasloužil si tak pátou příčku. Nový rekord šampionátu 80.01 stanovil vítězný Polák Marek Mucha. Dalšími medailisty se stali stříbrný Řek Gerasimos Kalogerakis (77.45) a Fin Topias Laine (75.83).

Osmé místo si odveze z Maďarska výškař Jonáš Pospíšil, který se dokázal úspěšně přenést přes 204 centimetrů a zasloužil se tak o další bodované umístění pro český tým. Zvítězil Brit Dominic Ogbechie (216) před Ukrajincem Olegem Doroščukem (213) a Srbem Nikolou Mujanovičem (210).

Svou soutěž rozjeli také desetibojaři, kde nás reprezentují František Doubek a Tobiáš Dvorský. Doubek zaběhl stovku za 11.58, v dálce skočil 670, v koulařském sektoru vrhl 14.66, ve výšce zdolal 182 a čtvrtku zaběhl 52.85. Se součtem 3580 bodů figuruje na průběžném sedmnáctém místě. Tobiáš Dvorský prokázal rychlostní předpoklady na stovce (10.88), dařilo se mu také v dálce (704), v kouli předvedl 12.13, ve výšce překonal nejlépe 176 centimetrů a čtvrtku bohužel nedokončil, takže v polovině závodu uzavírá výsledkovou listinu na jednatřicátém místě (2918 b.). Vede Nizozemec Sven Jansons (4173 b.).

V semifinálových závodech na 400 metrů překážek se vedlo nejlépe Kristýně Korelové, která se díky času 60.49 dokázala probít do finále. Totéž se bohužel nepodařilo Kateřina Dlabajové. Té stačil čas 62.12 na celkové dvanácté místo. V semifinále skončila na stejné trati i cesta Ondřeje Havelky. S výkonem 54.20 obsadí patnáctou příčku.

Finálové brány zůstaly zavřeny také půlkaři Jakubu Davidíkovi, jenž zaběhl ve svém semifinále čas 1:54.25, za což mu patří desátá pozice. Byl tak druhým nepostupujícím do finále.

V kvalifikaci oštěpařek startovalo duo našich nadějí. Zatímco Ivana Koktavá hodila 52.04 a zúčastní se finálového závodu. Hana Hájková zapsala nejlépe 46.24, což na postup mezi dvanáctku nejlepších nestačilo a skončí třiadvacátá.

Na výbornou si vedl v kvalifikaci dálkařů Tomáš Kratochvíl, jenž si třetím pokusem dokázal vylepšit své sezónní maximum na 718 centimetrů a zaskáče si v neděli o medaile

Našim děvčatům na stovce překážek bohužel štěstí nepřálo. Tereza Elena Šínová zakopla na osmé překážce a doklopýtala cílem v čase 14.19, což na postup do semifinále nestačilo. Šínová tak skončí třicátá. Druhá česká zástupkyně Barbara Píchalová skončila ještě hůře, když svůj rozběh ani nedokončila.

Padesátiprocentní byla postupová úspěšnost našich štafet. Zatímco sestava dívek Tereza Marková, Barbora Hůlková, Veronika Milotová a Denisa Folková zaběhla pátý nejlepší čas 2:21.08, čtveřice Jakub Kunt, Sebastián Merta, Ondřej Zajíc a Martin Kováčech skončila s výkonem 1:58.70 na desátém místě a do finále se nepodívá.

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben