přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. července 2020, 12:54

Maláčová zvítězila ve Varšavě

Přinášíme výsledkový servis ze zahraničních mítinků, kde byla jedinou českou zástupkyní tyčkařka Romana Maláčová, které se podařilo ovládnout mítink ve Varšavě.

Varšava

Tyčkařka Romana Maláčová si v polské metropoli připsala svůj druhý letošní start pod otevřeným nebem. Při své sezónní premiéře před necelými dvěma týdny na Julisce v rámci extraligy družstev zahájila výkonem 445 centimetrů. Tentokrát se jí podařilo překonat laťku o hodnotě 425 centimetrů, což jí stačilo k tomu, aby v závodě triumfovala. Nutno dodat, že počasí závodníkům skutečně nepřálo, což potvrdila i naše reprezentantka. "Počasí bylo na a možná až za hranicí regulérnosti. Silně pršelo a byla zima. V takovém lijáku se většinou soutěž přerušuje. Na přerušení se chtěli s organizátory domluvit i někteří trenéři. Závod se bohužel konal na území polské televize a pro ni, takže přerušení nebylo možné. Poprvé jsem šla letos závod z delšího rozběhu a těšila se, tak mě mrzí, jaké byly podmínky," uvedla. Mužskou soutěž opanoval favorizovaný Piotr Lisek, jenž si úspěšným skokem přes 570 centimetrů vylepšil své sezónní maximum.

Greenville

Na domácí půdě se dařilo americkým tyčkařkám. Na mítinku v Greenville v Jižní Karolíně se podařilo dvojici Sandi Morrisová a Kate Nageotteová překonat hodnotu letošního nejlepšího světového výkonu roku, když obě skočily shodně 481 centimetrů. Třetí Mega Clarkeová zaznamenala 450 centimetrů. Celý závod proběhl na zahradě Sandi Morrisové, která zde se svým otcem vybudovala regulérní tyčkařský sektor. 

Savona

Hned tři nejlepší světové výkony roku byly k vidění v italské Savoně. O jeden z nich se postarala teprve sedmnáctiletá dálkařka Larissa Iappichinová. Juniorská mistryně Evropy z loňského roku dolétla na 680 centimetrů, čímž vylepšila národní rekord této kategorie a zařadila se na druhé místo italských historických tabulek za svoji matku, kterou je legendární dvojnásobná mistryně světa a olympijská medailistka Fiona Mayová. Iappichinová tak momentálně dělí druhé místo průběžných světových tabulek této sezóny se Srbkou Ivanou Španovičovou a ztrácí jediný centimetr na vedoucí ženu této statistiky Švédku Khaddi Sagniaovou.

Novým leaderem letošních světových tabulek na 400 metrů se stala další domácí hvězda Davide Re, když vylepšil časem 45.31 rekord mítinku. Historické maximum tohoto závodu posunul také na stodesítce překážek Brit Andy Pozzi. Vlastní nejlepší světový výkon roku srazil o 14 setin na 13.30.

Parádní úroveň měla mužská stovka, kde o vítězi rozhodly jen dvě setiny, které hrály ve prospěch Fillipa Torta (10.12) před Lamontem Jacobsem (10.14). Oba italští sprinteři se zařadili na druhé a třetí místo letošních evropských tabulek za Švýcara Silvana Wickiho. Další kvalitní výkony přidali koulař Leonardo Fabbri (21.15) a dálkař Filippo Randazzo (812).

Abashiri

V japonském Abashiri padl nejlepší světový výkon v závodě na 10 000 metrů žen. Jeho autorkou je Keňanka Rosemary Wanjiruová. Čtvrtá žena světového šampionátu v Dauhá proběhla cílem v čase 30:38.18 a zaostala jen necelé tři sekundy za svým osobním rekordem. Závod mužů patřil jejímu krajanovi Jonathanu Ndikuovi. Někdejší dvojnásobný juniorský světový šampion ve stýplu se zařadil časem 27:23.47 na třetí místo letošních průběžných statistik.

Lublaň

Na netradiční trati 2000 metrů překážek se ve slovinské Lublani blýskla domácí reprezentantka Maruša Mišmaš-Zrimseková, když zaběhla časem 5:56.28 druhý nejlepší světový výkon historie na této distanci. Rychlejší byla pouze v loňském roce Němka Gesa Felicitas Krauseová (5:52.80).

Brest

V běloruském Brestu si připsala další špičkový oštěpařský výkon 64.33 někdejší mistryně Evropy Taťána Khaladovičová. Aktuální evropská šampionka na stovce překážek Elvira Hermanová zaběhla 12.80. Vedoucí žena kladivářských světových tabulek Hanna Malyšniková zaznamenala rovných 73 metrů.

Petr Jelínek

Vytisknout