přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. ledna 2023, 10:01

Mahuchikh a spol. v Banské Bystrici

V úterý 14. února se uskuteční 29. ročník Banskobystrické laťky. Ten ozdobí svou účastí kompletní trio medailistek z nedávného světového šampionátu v Eugene.

Předběžná startovní listina závodu žen je vskutku nabitá. Nechybí v ní Ukrajinka Yaroslava Mahuchikh, která před dvěma lety právě v Banské Bystrici stanovila při svém triumfu hodnotu dosud platného rekordu mítinku a také halového národního maxima své domoviny na 206 centimetrů a s tímto výkonem se dělí o třetí pozici v historických světových tabulkách. Banskobystrickou laťku opanovala také v roce 2020. Při své letošní závodní premiéře ve Lvově už skočila rovné dva metry a vévodí průběžným statistikám letošní halové sezóny.

V sektoru však bude také obhájkyně loňského vítězství a jedna z mála závodnic, které dokáží Mahuchikh konkurovat, a to Australanka Eleanor Patterson. Zatímco na HMS v Bělehradě byla ve vzájemném souboji úspěšnější Ukrajinka, na MS v Eugene se radovala z titulu světové šampionky Patterson, a to díky vyrovnanému kontinentálnímu rekordu 202 centimetrů.

Třetí medailistkou z Oregonu do party je Italka Elena Vallortigara, která si ze Spojených států odvezla bronz a pyšní se osobním rekordem 202 centimetrů. Přes dva metry už se ve své kariéře dostaly také čtvrtá žena posledního MS i olympiády a stříbrná z HME v Toruni 2021 Iryna Gerashchenko (OR 200) nebo další Ukrajinka a stříbrná z MS v Londýně 2017 Julia Levchenko (OR 202).

Kvalitní obsazení má i závod mužů. Na svůj primát z roku 2020 se pokusí navázat Kubánec Luis Zayas, jenž si právě před třemi lety na tomto mítinku skočil osobní rekord 233 centimetrů. Pak jsou zde dva medailisté z loňského HMS v Bělehradě, a to stříbrný Švýcar Loic Gasch (OR 233) a bronzový Novozélanďan Hamish Kerr (OR 231), který bude v Banské Bystrici debutovat.

Vůbec první halový start v kariéře pátého muže olympijského finále v Tokiu Australana Brandona Starca (OR 236). Stálicemi výškařských mítinky v České republice i na Slovensku jsou Mexičan Edgar Rivera (OR 231) a někdejší mistr světa Donald Thomas z Baham (OR 237).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout