přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. února 2011, 16:57

Machurovo odvolání zamítnuto, dvouletý trest koulaře trvá

Český olympijský výbor (ČOV) dnes potvrdil zákaz činnosti pro Remigia Machuru, který mu v září udělil Český atletický svaz.

V červenci 2010 byl Remigius Machura ml. při mimosoutěžním odběru pozitivně testován na růstový hormon a v září jej Disciplinární komise ČAS distancovala na dva roky. Potrestaný koulař, někdejší juniorský evropský šampion s rozhodnutím svazového orgánu nesouhlasil a odvolal se k olympijskému výboru.

Rozhodčí komise ČOV Machurovo „odvolání zamítla a napadené rozhodnutí potvrdila, protože provedenými důkazy bylo jednoznačně potvrzeno, že v krevním vzorku odvolatele, byl nalezen uměle vyrobený (rekombinantní) růstový hormon,“ píše se ve zprávě zveřejněné na webu ČOV.

V odůvodnění se dále uvádí, že „zjištěné hodnoty poměru isoforem tohoto umělého hormonu u odvolatele značně překračovaly hraniční hodnoty stanovené závaznými předpisy Mezinárodní antidopingové agentury (WADA).“ Tím komise zamítla Machurovu obhajobu, „že šlo o přirozený hormon, který se v každém lidském těle vyskytuje.“ Jak tvrdí ČOV, „umělý hormon se přitom do lidského těla může dostat pouze formou injekce, což vylučuje nevědomost sportovce. Ani ta by však nezbavovala sportovce odpovědnosti za nález zakázané látky.“

Z pohledu standardních procedur je toto rozhodnutí konečné, teoreticky poslední Machurovou šancí zvrátit výsledek procesu je Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS) v Lausanne. Zda atlet tuto možnost využije, zatím není vůbec jasné. „V tuto chvíli k tomu nemám co říct, rozhodnutí jsem dozvěděl před pár minutami od kamarádky, která to slyšela v rádiu,“ divil se dnes (v půl páté odpoledne) Machura, že jej ČOV o jednání ani neinformoval.

Nález Revizní komise ČOV s zdůvodněním najdete na webové strance ČOV v rubrice Boj proti dopingu / nálezy. Už dříve zveřejněné Machurovo prohlášení k dopingovému prohřešku je zde.

Michal Procházka

Vytisknout