Lyles nejlepším atletem USA dle TFN

čtvrtek 19. prosince 2019
Sprinter Noah Lyles se stal atletickým králem Spojených států amerických pro rok 2019 podle ankety prestižního magazínu Track and Field News, jejíž historie se traduje již do roku 1959.

Noah Lyles dokázal obhájit prvenství z loňského roku, a to se přitom americkým atletům v uplynulé sezóně dařilo vskutku nad míru. Lylesovi se dařilo na obou nejkratších sprintech. Na dvoustovce zaběhl v Lausanne letošní nejlepší světový výkon 19.50, čímž se zařadil na čtvrté místo historických světových tabulek za jamajskou dvojici Usain Bolt, Yohan Blake a svého legendárního krajana a někdejšího světového rekordmana Michaela Johnsona. Na této své hlavní trati okusil hořkost porážky pouze jednou, když v Římě podlehl svému krajanovi Michaelu Normanovi. Ve všech finálových závodech stlačil svůj čas hluboko pod dvacet vteřin. Na poloviční trati je s časem 9.86 druhým mužem letošních světových statistik za reprezentačním a štafetovým parťákem Christianem Colemanem. Ceněný sprinterský double získal v rámci Diamantové ligy. Nejprve ovládl finálový závod na 100 metrů a o týden později zopakoval svůj rok starý diamantový primát i na dvoustovce. Ze světového šampionátu v Dauhá si odvezl dvě zlaté medaile. S přehledem zvítězil ve finále dvoustovky a byl členem vítězné americké štafety na 4x100 metrů. Pro Lylesovo prvenství hlasovalo 22 z 31 hlasujících expertů.

Druhou příčku obsadil vítěz ankety z roku 2017 Sam Kendricks. Nejstabilnější světový tyčkař posledních sezón zářil i v té letošní. Hned dvakrát se mu podařilo překonat šestimetrovou hranici. Na americkém národním šampionátu v Des Moines dokonce posunul hodnotu kontinentálního rekordu na 606 centimetrů. Pod otevřeným nebem skočil více pouze světový rekordman Ukrajinec Sergej Bubka. Následně se podruhé v kariéře radoval ze zisku Diamantové trofeje a úspěšnou sezónu završil na mistrovství světa, kde po strhujícím souboji se švédským rivalem Armandem Duplantisem úspěšně obhájil titul světového šampiona.

Na pomyslné stupně vítězů se vešel také další sprinter, a tím je Christian Coleman. Pokud závodil, byl skutečným králem nejkratšího sprintu na 100 metrů právě on. Jeho sezóna se bohužel neobešla bez problémů. Po svém vítězství na americkém národním šampionátu byl obviněn, že zmeškal tři dopingové kontroly a několik týdnů nemohl závodit. Přišel tak například o finále Diamantové ligy, kde se tak otevřela cesta k triumfu Lylesovi. Ohrožen byl též start na mistrovství světa. Situace ale byla nakonec vysvětlena a Coleman mohl na globálním vrcholu sezóny startovat. V Dauhá byl naprosto dominantní a dosprintoval si pro světové zlato v nejlepším světovém výkonu roku 9.76, což je čas, který ho řadí na šesté místo historických světových tabulek.

V první desítce ani tentokrát nechybí trojskokan Christian Taylor, jenž je v této elitní společnosti již pošesté v řadě. Sam Kendricks a koulař Ryan Crouser se dostali to TOP 10 počtvrté za sebou.

Výsledky ankety o nejlepšího atleta Spojených států amerických dle Track and Field News

Noah Lyles (297 bodů)

-        1. MS (200 m, 4x100 m)

-        1. Diamantová liga (100 m, 200 m)

-        WL – 200 m – 19.50 – 4. místo v historických světových tabulkách

Sam Kendricks (243 bodů)

-        1. MS (tyč)

-        1. Diamantová liga

-        WL – tyč – 606 cm – 2. místo v historických světových tabulkách, kontinentální rekord

Christian Coleman (234 bodů)

-        1. MS (100 m, 4x100 m)

-        WL – 100 m – 9.76 – 6. místo v historických světových tabulkách

Donovan Brazier (227 bodů)

-        1. MS (800 m) – 1:42.34 – kontinentální rekord a 9. místo v historických světových tabulkách

Christian Taylor (177 bodů)

-        1. MS (trojskok) – čtvrtý titul mistra světa

-        1. Diamantová liga – 7. prvenství v tomto seriálu, vyrovnaný rekord tyčkaře Lavillenieho

Rai Benjamin (153 bodů)

-        2. MS (400 m př.), 1. MS (4x400 m)

-        2. finále ve finále Diamantové ligy v čase 46.98 – 3. místo v historických světových tabulkách

Ryan Crouser (148 bodů)

-        2. MS (koule) – finálovým výkonem 22.90 dělí 5. místo historických světových tabulek