Londýn ozdobil maratonskou neděli

pondělí 14. dubna 2014
Domácí hvězdě Farahovi nevyšel debut na královské trati dokonale, přesto se podle očekávání v nabité konkurenci běželo v britské metropoli nejrychleji v sezoně. A to i v ženském podání, kde si parádní premiéru odbyla T. Dibabaová. Kvalitní časy byly k vidění i na dalších maratonech po Evropě.

LONDÝN (GBR):
Třicátémučtvrtému ročníku jednoho z maratonských majorů přihlíželo na tři čtvrtě milionu diváků, dokončilo jej bezmála 36 tisíc běžců.
Již podruhé se tu prosadil světový rekordman Wilson Kipsang, na rozdíl od předloňského úspěchu navíc v traťovém rekordu 2:04:29, který je v dlouhodobém měřítku nyní čtrnáctým časem historie. Další vytrvalec z Keni Stanley Biwott se osobákem 2:04:55 postaral o to, že měl zdejší maraton poprvé dva vytrvalce pod hranici 2:05. O třetí místo se bojovalo mezi dvojicí Etiopanů s výraznějším odstupem, uspěl Tsegaye Kebede (2:06:30) o vteřinu před Ayelem Absherem. Mo Farah si s premiérou na 42,2 kilometrech poradil v evropském čase roku 2:08:21, což stačilo na osmé místo v závěsu za dalšími spolufavority Geoffreyem a Emmanuelem Mutaiovými. Olympijský a světový šampion Stephen Kiprotich skončil mimo první desítku (12. za 2:11:37).
Mezi ženami se v těsném závěru radovala z triumfu dvojnásobná mistryně světa Edna Kiplagatová z Keni. Po výkonu 2:20:21 porazila krajanku Florence Kiplagatovou o dvě vteřiny, třetí finišovala se ztrátou 14 s na vítězku hvězdná běžkyně z dráhy Tirunesh Dibabaová. Její debutový čas 2:20:35 je třetí nejrychlejší v historii. Další Etiopance Feyse Tadeseové ani výtečných 2:21:42 nestačilo na stupně vítězů. Mimo absolutně nejlepší skončila i majitelka olympijského zlata Tiki Gelanaová (9. s 2:26:58), další z favoritek Priscah Jeptoová ani nedoběhla.

ROTTERDAM (NED): Také maraton v Nizozemsku napsal 34. kapitolu. Ovládl je Eliud Kipchoge v čase 2:05:00, další Keňané Bernardové Koech a Kipyego ztratili minutu (2:06:07), resp. tři (2:07:57). Z loňského druhého na první místo si polepšila Abebech Afeworková z Etiopie (2:27:50).

VÍDEŇ (AUT): Etiopan Getu Feleke se v metropoli našich jižních sousedů postaral při 31. ročníku o traťový rekord 2:05:41. Němka Anna Hahnerová zvítězila za 2:28:59 poté, co Keňanku Caroline Chepkwonyovou předstihla 300 metrů před cílem.

VARŠAVA, LODŽ (POL): V  hlavním městě se postaral etiopský favorit Tadese Tola o nejlepší čas na polském území 2:06:55. V Lodži se o kvalitní výkon postarala domácí Karolina Jarzynská, trať zvládla za 2:28:12.