Lebid pošesté mistrem Evropy v krosu, Frintová nedokončila

David Gerych doběhl na 83. místě, Vendula Frintová závod nedokončila. Nejvíce radosti nám tak přinesla v kategorii juniorek Tereza Čapková...

Překvapení se nekonalo - Sergej Lebid si v hlavním závodě mužů doběhl pro šesté zlato z mistrovství Evropy! David Gerych na něj ztratil bezmála tři minuty, což mu stačilo na konečné 83. místo. Plno očekávání přinesl běh žen. Domácí debutantka Lornah Kiplagatová původem z Keni nakonec dokázala, co v ní vězí, a vyhrála. Česká reprezentantka Vendula Frintová závod nedokončila. "Běžela na průběžném 55. místě, ale při náběhu do posledního kola si vymknula kotník," litoval vedoucí české výpravy Dušan Molitoris. V závodě juniorů se překvapení nekonalo. Druhé zlato v řadě získal Maďar Barnabás Bene, Jakub Holuša a Martin Mužík doběhli na 75., resp. 93. místě. Ani v juniorské kategorii žen se diváci nedočkali překvapení, vyhrála favorizovaná Rumunka Bobocelová. Tereza Čapková obsadila 27. pozici.

Nejdelší trať dnešního závodního dne (9 840 m) čekala na vytrvalce. Pětinásobný vítěz ME a obhájce loňského zlata Sergej Lebid z Ukrajiny se držel spolu s ostatními favority v přední skupině závodníků. Naopak Davidu Gerychovi se příliš nevydařil úvod běhu, a tak dlouho kroužil téměř na chvostu startovního pole. V polovině závodu měl na největší favority ztrátu již 1:20 min a za sebou jediného běžce. Tehdy do toho šlápli Španěl García a právě Lebid. Oba si vybudovali malý náskok před ostatními a vedli celé pole běžců. David Gerych se snažil zůstat v kontaktu s běžci okolo sebe a brzy za sebou nechal pár atletů, kteří možná trochu přepálili začátek závodu. Sergej Lebid v závěru závodu neskutečně zrychlil a s pohodlným náskokem si doběhl v čase 27:09 pro šesté zlato, páté v řadě! Stříbro poputuje do Španělska společně s Albertem Garcíou, který ztratil na vítěze 12 vteřin. Bronz získal časem 27:26 Francouz Driss Maazouzi, který zopakoval své loňské umístění. Lebid, čerstvý šestinásobný vítěz ME prohlásil, že to byl jeden z nejtěžších závodů, co za dlouhou dobu běžel. Náš David Gerych si nakonec doběhl nikým neohrožován pro 83. pozici časem 30:10 a zůstal o jednu pozici níže, než loni Jan Kreisinger.

Na ženy čekaly čtyři okruhy (6 500 m). Během prvního z nich se běkyně držely blízko u sebe. Na prvním místě proběhla prostorem startu a cíle loňská vítězka Yellingová s pouhou vteřinou náskoku. Vendula Frintová se držela o třináct vteřin dále v početném poli závodnic. Při druhém průběhu se do čela závodu posunula domácí Kiplagatová, jedenatřicetiletá naturalizovaná Keňanka. Pomalu se začaly tvořit rozestupy. Vendula se držela v hloučku šesti běžkyň na 55. místě a na vedoucí běžkyni ztrácela 17 vteřin. Ve třetím kole se svým pronásledovatelkám vzdálila skupinka pěti vedoucích závodnic. V tom samém kole bohužel odstoupila naše závodnice. Z vítězství se radovala Lornah Kiplagatová, která se dokázala utrhnout ostatním na pět vteřin a doběhla v čase 19:55. A smekla parádní poklonu svým soupeřkám, když po doběhu přiznala, v Africe se jí vyhrávalo mnohem snadněji, než v dnešní konkurenci. Stříbro si odnesla Němka Sabrina Mockenhauptová za čas 20:00. Bronz poputuje do Švédska zásluhou Johanny Nilssonové a výkonu 20:01 min.

Junioři se o medaile poprali na stejné trati jako ženy. Mezi největší favority patřil obhájce loňského prvenství, Maďar Barnabás Bene. Závod byl dlouho vyrovnaný a žádná skupinka běžců se výrazněji neutrhla ostatním. O tom svědčí i fakt, že Martin Mužík proběhl prvním kolem na 63. a Jakub Holuša na 96. místě, přesto je od sebe dělilo pouhých pět vteřin! Ještě do třetího kola vbíhalo prvních 14 běžců se stejným časem 9:02. Naši běžci začali v této fázi závodu nepatrně ztrácet a Kuba se pomalu probojoval před Martina. Do posledního kola vbíhala jako první skupinka šesti běžců, kterým byl započítán stejný čas. V tu chvíli byl Jakub Holuša na aktuálním 81. místě a Martin Mužík na 96. místě se ztrátou 12 vteřin na svého o dva roky mladšího kolegu. Cílovou pásku proťal v napjatém finiši Barnabás Bene, který tak po loňském zlatu získal double. Jeho čas 18:41 však atakovala hned dvojice běžců, která doběhla v pořadí Andy Vernon (Brit.) a Dušan Markeševič ze Srbska a Černé hory. Oběma byl započítán shodný čas 18:42, tedy pouhou vteřinu za devatenáctiletým vítězem. “Byl to pro mě dobrý závod. Byl rychlý,” prohlásil po doběhu vítěz. Náš Jakub Holuša v závěru přidal na tempu a dokončil na 75. místě v čase 19:52. Martin Mužík proběhl cílovým prostorem v čase 20:13 a obsadil konečnou 93. příčku. Jistě zklamání pro Mužíka, který si dával mnohem vyšší cíle. Naopak solidní výkon Jakuba Holušy. Ten si přál doběhnout do sedmdesátého místa a od jeho cíle ho nakonec dělilo pouhých pět vteřin.

Juniorky běžely tři kola o celkové délce 4830 m. Od prvních chvil si první pozici hlídala jedna z favoritek, Rumunka Ancuta Bobocelová. Tereza Čapková se držela na 36. pozici. Druhým okruhem proběhla jako vedoucí závodnice opět Bobocelová a Tereza se posunula o jedno místo dopředu. Loni stříbrná Ancuta Bobocelová si vítězství pohlídala a cílem proběhla v čase 15:23 min. “Trať byla špatná, ale mám ohromnou radost,” svěřila se nová mistryně Evropy. Druhá, s odstupem pouhých dvou vteřin, skončila teprve šestnáctiletá Emily Pidgeonová, mnohými označována jako budoucí Paula Radcliffová. Bronz získala časem 15:33 domácí Susan Kuijkenová. Tereza Čapková v posledním kole zrychlila a doběhla ve “vláčku” závodnic na konečném 27. místě v čase 16:14 min se ztrátou 51 vteřin na vítěznou Bobocelovou.

Konečné výsledky:

MUŽI (9 840 m)
1. Sergej Lebid (Ukr.) 27:09, 2. Alberto García (Špaň.) 27:21, 3. Driss Maazouzi (Fra.) 27:26, 4. Bouabdellah Tahri (Fra.) 27:27, 5. Günther Weidlinger (Rak.) 27:28, 6. Mokhtar Benhari (Fra.) 27:35... , 83. David Gerych (ČR) 30:10.

TÝMY – MUŽI
1. Francie 20, 2. Španělsko 64, 3. Ukrajina 70.

ŽENY (6 500 m)
1. Lornah Kiplagat (Niz.) 19:55, 2. Sabrina Mockenhaupt (Něm.) 20:00, 3. Johanna Nilsson (Švéd.) 20:01, 4. Olivera Jevtičová (SČH) 20:04, 5. Anikó Kálovics (Maď.) 20:15, 6. Hayley Yelling (Brit.) 20:16.... Vendula Frintová (ČR) DNF.

TÝMY – ŽENY
1. Rusko 52, 2. Velká Británie 54, 3. Francie 73.

JUNIOŘI (6 500 m)
1. Barnabás Bene (Maď.) 18:41, 2. Andy Vernon (Brit.) 18:42, 3. Dušan Markeševič (SČH) 18:42, 4. Mohamed Elbendir (Špaň.) 18:50, 5. Ciprian Suhanea (Rum.) 18:50, 6. Štefan Patru (Rum.) 18:52... , 75. Jakub Holuša (ČR) 19:52, 93. Martin Mužík (ČR) 20:13.

TÝMY - JUNIOŘI
1. Polsko 60, 2. Velká Británie 68, 3. Rumunsko 71.

JUNIORKY (4 830 m)
1. Ancuta Bobocel (Rum.) 15:23, 2. Emily Pidgeon (Brit.) 15:25, 3. Susan Kuijken (Niz.) 15:33, 4. Linda Byrne (Ir.) 15:39, 5. Galina Maksimova (Rus.) 15:40, 6. Morag Maclarty (Brit.) 15:42... 27. Tereza Čapková (ČR) 16:14.