přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. dubna 2013, 14:12

Lázně v Poděbradech opět ožijí chůzí

Do Polabí se už více než desetiletí vrací bojovat o mistrovské tituly na 20kilometrové trati domácí chodecká elita. Ale nejen ona, v sobotu 13. 4. půjde také o měření sil v rámci mezistátního utkání, nadto přilákalo kvalitní zahraniční konkurenci také zařazení mezi mítinky započítávané do světové challenge.

„Tři v jednom“, to už je tradiční koncepce dubnového chodeckého klání ve středočeských lázních Poděbradech. V rámci mistrovství ČR tu na startu nebudou chybět oba úřadující šampioni Pelantová ani Ketner. Zároveň domácí dospělá reprezentace poměří síly s výběry z Maďarska, Itálie, Litvy, Slovenska, Ukrajiny, muži navíc se Švédy a ženy se Švýcarkami, na juniorské týmy čekají týmy Maďarska, Itálie, Litvy a Slovenska.

Mezi favority na celkové prvenství v hlavním 20km závodě patří zcela jistě obhájce Slovák Matej Tóth a spolu s ním Ital Giorgio Rubino, Nor Erik Tysse (medailista z MS) či Kolumbijec Eider Arévalo (loni juniorský vítěz SP). Mezi ženami vstupuje do závodu s nejlepším osobním rekordem jeho nejmladší účastnice Anežka Drahotová, za jejíž hlavní soupeřky počítejme při neúčasti Italky Di Vicenzaové (loňské vítězky) její krajanky Federicu Ferrarovou i Antonellu Palmisanovou, jež před rokem stály rovněž na stupních vítězů, a dále Irku Lauru Reynoldsovou nebo Mexičanku Monicu Equihuaovou.

Těžké role obhájců

O čtvrtý republikový titul v řadě a svůj pátý celkově bude usilovat Lucie Pelantová, v cestě jí však bude stát již zmíněná juniorka Anežka Drahotová, která se skvělým debutem před měsícem ve švýcarském Luganu zařadila rovnou mezi adeptky absolutního prvenství. „Vypadá to, že konečně přišlo jaro, tak se hned půjde příjemněji. Na rozdíl od předešlých startů se na mě navíc přijedou podívat i nějací známí,“ pochvalovala si před startem obhájkyně Pelantová. „Budu se snažit jít co nejlíp, chtěla bych zase na úrovni 1:33,“ dodala svěřenkyně Jiřího Malysy, kterou pak v sezoně čekají starty na Evropském poháru, univerziádě a jako vrchol mistrovství světa, kam již splnila limit. Do utkání pak doplňuje tým Olga Půčková, v boji o mistrovský bronz však počítejme i se zkušenou Hanou Herberovou.

Podobně jako Pelantová může na nejvyšší stupínek počtvrté za sebou vystoupat i dnes 23letý Karel Ketner, který si právě vloni v Poděbradech vylepšil svůj dosud platný osobní rekord. Nebude to mít ale snadné, výbornou formou se v sezoně zatím prezentuje o pár měsíců mladší Lukáš Gdula, kromě vylepšeného osobáku na dvacítce má v kapse i titul z mistrovské padesátky. Třetím do party pro mezistátní utkání je jejich další vrstevník Pavel Schrom, do medailových počtů pro MČR bychom měli určitě zahrnout i Romana Říhu.

Vzhledem k přesunu sestry do kategorie žen bude předpokládaným tahounem družstva juniorek Eliška Drahotová, kterou doplní Adéla Frydrychová a Anna Selníková. Stejné složení jako před rokem má sestava jejich vrstevníků: Ondřej Motl, Vít Polášek a Filip Veselouš. V mezistátním utkání se vždy započítávají výsledky dvou lepších v týmu, což platí i pro dospělé kategorie.

Hlavní chodecký program je v Poděbradech naplánován na 14:45 a 15:30, kdy startují dvacítky žen a mužů. To už se po kolonádě projdou nikoli jako lázeňští šviháci, nýbrž ve sportovním stylu juniorky (13:20) a junioři (13:30) na desetikilometrové trati, a ještě předtím i mládež a veteráni (12:15, 5 km). Celý program otevře chůze pro zdraví v pravé poledne, veškeré výsledky pak budeme znát kolem páté hodiny odpolední.

Statistiky a další informace k chodeckému odpoledni „Poděbrady 2013“ naleznete v rubrice Zaostřeno na.

Michal Procházka, foto: J. Kucharčík

Vytisknout