Kvalitní výkony v Havaně

neděle 29. března 2020
Jednou z posledních zemí, kde se ještě závodí, je karibský ostrov Kuba. Na mítinku v Havaně se představili pouze domácí závodníci. To však nic neubralo na kvalitě výkonů, jelikož zde závodili nejlepší kubánští atleti v čele s diskařskou mistryní světa Yaimé Perezovou nebo dálkařem Juanem Miguelem Echevarríou.

Právě skokanské disciplíny byly ozdobou atletického klání v kubánské metropoli. V dálkařském sektoru potvrdil roli hlavního favorita Juan Miguel Echevarría, který zvítězil výkonem 825 centimetrů a zařadil se na třetí místo letošních světových tabulek za své krajany Lestera Lescaye Gaye(828) a Maykela Massa (826). Masso byl tentokrát druhý za 808 centimetrů.

Kubánští atleti jasně vládnou také průběžným světovým trojskokanským tabulkám. Letošní nejlepší světový výkon 17.30 zaznamenal Andy Diaz. Vlastní únorový výkon vylepšil o jeden centimetr. Přes sedmnáct metrů se dostali ještě druhý Cristan Napoles (17.18) a Lazaro Martinez (17.08). Podobná situace panuje i ve světovém trojskoku žen. Pozici vedoucí závodnice světových statistik tohoto roku potvrdila Liadagmis Poveaová, která doskákala na 14.45. Z nových osobních maxim se mohly těšit druhá Davisleidis Velazcová (14.34) a teprve osmnáctiletá Leyanis Perezová (14.15).

Souboj světových šampionek v hodu diskem vyzněl lépe pro tu úřadující, kterou je Yaimé Perezová, která poslala kilové náčiní do vzdálenosti 64.76 a zařadila se na druhé místo letošních světových tabulek za Chorvatku Sandru Perkovičovou. Mistryně světa z roku 2015 Denia Caballerová zapsala 61.24 a byla druhá.

Letošní nejlepší světový výkon padl na trati 800 metrů a obstarala jej Rose Almazaová, když zvládla dva okruhy za 1:58.92. Do čela této statistiky se dostala také Zuzia Hechevarriová na čtvrtce překážek, která si s tratí poradila v čase 55.89. Hladkým sprintům dominoval Reynier Mena. Ten nejprve vyhrál stovku ve větrném čase 10.02 (+4.2 m/s) a následně nenašel přemožitele ani na dvojnásobné distanci, kde zaběhl již v regulérních podmínkách rekord mítinku 20.37, což je výkon, který ho řadí na druhé místo letošních světových tabulek za Jihoafričana Clarence Munyaie.

Na programu havanského mítinku byly také víceboje a v obou kategoriích se měnili vedoucí závodnicí světových tabulek. Mezi ženami se jí stala v novém osobním rekordu 6304 bodů sedmibojařka Ariana Rodriguezová. V mužském desetiboji byl nejlepší zkušený Leonel Suarez za 7990 bodů.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf