přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. listopadu 2018, 12:03

Kvalifikace do Dauhá bez rankingů

IAAF oznámila, že kvalifikace na mistrovství světa v katarském Dauhá neproběhne na základě světového rankingu, jak bylo původně plánováno.

Původním záměrem IAAF bylo vytvoření nového kvalifikačního systému, který bude založen na světovém rankingu. Nyní je však jasné, že minimálně pro říjnový světový šampionát v katarské metropoli tomu tak nebude.

IAAF tuto tématiku konzultovala s celosvětovou atletickou komunitou a přesto, že má širokou podporu, je třeba stále na novém systému pracovat, aby měl plnou důvěru a aby byl spravedlivý vůči všem sportovcům i regionům. IAAF zdůraznila, že sportovci jsou u ní na prvním místě a pokud zůstává v novém bodovém systému určitá nejistota, tak prodlouží dobu konzultací.

Rada IAAF tak souhlasila s dodržováním stávajícího kvalifikačního systému, aby nedošlo ke zmatkům příprav na nadcházející světový šampionát. Zároveň se také dohodla na zavedení systému plánovaného světového žebříčku pro rok 2019 tak, aby ho mohli všichni sportovci a federace v reálném čase sledovat a seznámit se s ním, než se stane hlavní kvalifikační cestou na velké mezinárodní akce. „Věříme, že světové žebříčky jsou nejlepším způsobem, jak se kvalifikovat na naše budoucí šampionáty. Provádění změn trvá déle, jelikož je důležité, aby sportovci i federace plně pochopili, jak bude nový systém fungovat před tím než ho představíme v plném rozsahu. Myslíme si, že zachování stávajícího systému kvalifikace je nejlepším řešením pro mistrovství světa v Dauhá. Sportovcům, trenérům a federacím to dodá klid pro přípravu směrem k tomuto světovému šampionátu,“ uvedl prezident IAAF Sebastian Coe.

IAAF zveřejnila i revidovaný kvalifikační systém pro mistrovství světa v Dauhá 2109, který se vrací do stávajícího systému nominačních standardů. Rada IAAF pak schválí nominační standardy na svém zasedání v Monaku ve dnech 3. – 4. prosince 2018.

Atleti se tak budou moci na mistrovství světa v Dauhá kvalifikovat čtyřmi způsoby:

-        Dosažením vstupního standardu v rámci kvalifikačního období.

-        Vítězstvím na kontinentálním šampionátu ve všech disciplínách kromě maratonu (podléhá schválení technického delegáta)

-        Divokou kartou, kterou obdrží úřadující mistr světa, vítěz Diamantové ligy v roce 2019 nebo vedoucí závodník kladivářské, vícebojařské a chodecké Challenge IAAF (stav ke konci kvalifikačního období). V případě, že bude držitelů divokých karet z jedné země více, musí daná federace vybrat závodníky tak, aby dodrželi maximum čtyř závodníků v jedné disciplíně.

-        Atleti, kteří nedosáhnou samotného nominačního standardu mají možnost dobrání na základě svého postavení ve světových tabulkách, tak aby doplnili povolený počet závodníků, kteří mohou startovat v dané disciplíně. (netýká se maratonu, chůze a závodu na 10 000 metrů).

Štafety se kvalifikují na základně svých výsledků na IAAF World Relays 2019, které hostí japonská Jokohama a na základě postavení ve světových tabulkách.

Členské federace, které nebudou mít žádného závodníka, který by splnil nominační standardy, můžou na světový šampionát vyslat jednoho svého zástupce.

Petr Jelínek

Vytisknout