přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. prosince 2018, 14:43

Kupa novinek z Monaka

V sídle světové asociace je rušno. Úterní výroční vyhlašování atletů či nedělní rozšiřování kolekce „dědictví“ nebylo ani zdaleka vším, co se v Monaku událo v posledních dnech. Zde nabízíme přehled.

Budapešť 2023 potvrzena

Dvě halová mistrovství světa (1989 a 2004), dva venkovní evropské šampionáty (1966 a 1998), a teď už i globální měření sil pod otevřeným nebem. Maďarská atletika má pro konání akce ve své metropoli velkorysou podporu vlády, garanci štědrého rozpočtu a na břehu Dunaje vyroste nový 40tisícový stadion (pozdější kapacita má být 15 000). Po Dauhá v příštím roce a Eugene 2021 tak za další dva roky pohostí mistrovství světa Budapešť.

Rusko stále suspendováno

Tři roky již trvá pozastavení členství ruského svazu (RusAF) ve světové atletice. Podle pracovní skupiny IAAF, která má řešení na starosti, zbývá splnit poslední dvě podmínky.

  •           AIU (Úřad pro integritu v atletice) musí potvrdit, že jí byly poskytnuty všechny údaje a přístup k vzorkům, aby mohla určit, který z ruských atletů má v příslušné databázi případ týkající se porušení antidopingových pravidel IAAF.
  •           RusAF musí uhradit veškeré náklady vzniklé v souvislosti s pracovní skupinou a při podávání nebo obhajobě ruských případů v CAS (Mezinárodní  sportovní arbitráž).
Logo národního partnera na MS

Co dosud nemohly členské federace učinit, bude platit již od nejbližšího mistrovství světa. Počínaje Dauhá mohou mít atleti na svém dresu národního svazového partnera (po jeho schválení IAAF), což už nyní platilo při jiných soutěžích Světové atletické série. Hlavní omezení se týká čtyř federací na jednu společnost.

Schváleny limity pro MS

Po vycouvání z nominace přes ranking pro Dauhá IAAF zveřejnila klasické kvalifikační standardy. Žádná velká revoluce proti Londýnu se podle očekávání nekoná. Limitní výkony zůstávají podobné, došlo k dílčím úpravám počtů. Jednak počtů startujících v silničních disciplínách – 100 v maratonech, 60 v chůzích na dvacet, 50 mužů a 30 žen v chůzích na padesát km – plus v desítce na dráze (27), jednak v navýšení nominantů ze světových štafet na 4x100 a 4x400 m z osmi na deset, ve smíšené na 4x400, která bude mít premiéru, se z Jokohamy kvalifikuje dvanáct týmů.

Kvalifikační standardy (Kompletní kvalifikační systém)

Nová pravá ruka Coea

Výkonným šéfem (CEO) IAAF se od března 2019 stane 51letý Jon Ridgeon. Dvojnásobný olympionik (Soul a Atlanta) a někdejší držitel britského rekordu na 110 m překážek zůstal u sportu i v profesním životě, mimo jiné v roce 1998 pomáhal s úspěšnou transformací britské atletiky v komerčně nejúspěšnější svaz na světě.

Plaketa nejen pro osobnosti

Coe a spol. přicházejí se zavedením IAAF World Athletics Heritage Plaque (plaketa světového atletického dědictví IAAF) s novou vizí oceňování. Nejen atleti mají být nově vyzdvihováni, ale zavedeno je pět kategorií s širokým záběrem:

  •           město: obnovuje dřívější obdobné ocenění, je určeno vícenásobným hostitelům globálních akcí;
  •           soutěž: šampionáty, mítinky, závody;
  •           legenda: atleti, trenéři, činovníci;
  •           význačná stavba: stadiony, pamětihodnosti, dráhy, závodní tratě, tréninkové plochy a trasy;
  •           kultura: výtvarné umění, film, publikace.

Zároveň byla na vytvoření plakety vyhlášena veřejná soutěž, její vítěz vyhrává cestu pro dva na závěrečný víkendový program MS v Dauhá.

Pravidla soutěže – webová stránka k plaketě

Michal Procházka, foto: IAAF

Vytisknout