Kudlička prvním mistrem, Holuša zatím posledním

Na mistrovství republiky dorostu a juniorů skončil první den. Rozdalo se přes dvacet sad medailí.

Jako první se z mistrovského titulu mohl radovat  opavský Jan Kudlička. Zlato v juniorské dálce mu zajistil  výkon 723 centimetrů ze druhé série. Kudlička absolvoval pouze tři úvodní pokusy, na zbylé nenastoupil. Proč? "Šetřil jsem síly na zítřejší tyč a byl jsem přesvědčený, že už mě nikdo nepřeskočí," přiznal tyčkařský specialista. O  stříbro si v posledních pokusech  řekl Dominik Suchý z AK Škoda Plzeň. V páté sérii překonal sedmimetrovou hranici o 9 centimetrů, v závěrečné pak přidal ještě 5 centimetrů. Třetí skončil poslední ze sedmimetrových Antonín Vácha z AC Pardubice (704). Nejdále z dorostenců dolétl Martin Mazáč. Atletovi AC Slovácká Slávia Uh.Hradiště bylo naměřeno 670 centimetrů. Opavský Libor Hudeczek "dal" o 10 méně, bronz obdržel za 6.53 atlet AC Pardubice Jiří jelínek. Juniorkám kralovala kladenská Eliška Klučinová skokem z úvodní série 5.78. I ona, podobně jako Kudlička, absolvovala pouze polovinu soutěže. Ze stříbra se může zásluhou posledního pokusu 566 radovat Petra Hrdličková (Sokol Kolín), na třetím místě skončila výkonem  Lucie Schönová z AK Olomouc (5.59). Nejdelší skok z kategorie dorostenek v letošní sezoně ukázala publiku Lucie Ondraschková z Opavy. O jeden centimetr překonala dosavadní maximum Kateřiny Cachové, která dnes skončila za 560 druhá. Na stupně vítězů je doplnila Michael Vargová ze Škody Plzeň.

Ve výšce se dnes nikoliv poprvé předvedla vítkovická dorostenka Kateřina Cachová. Vícebojařka vyhrála za 1.75. Z druhého místa se mohla radovat Martina Bakičová z USK, bronz za stejnou zdolanou výšku ale horší pokusy brala Barbora Čáchová z JAC Brno. Olomoucká juniorka Nela Severová se marně pokoušela o zdolání 180, i tak ale za úspěšných 177 brala mistrovský titul. Za ní se zásluhou lepších pokusů umístila Hana Pecková z USK VŠEM Ústí nad Labem před vítkovickou Lenkou Ručkovou. Obě překonaly 173.

V dorostecké tyči skončila na prvním Martina Bakičová z USK Praha, která se jako jediná ze všech soutěžících dokázala přenést přes 346 centimetrů. Lucie Mojdlová ze Staré Boleslavi a Hana Konečná z Olomouce se shodně podělily o druhé a třetí místo, když se stejnou úspěšností překonaly 316 centimetrů. Tyčkařský titul mezi juniorkami získala Romana Maláčová z USK Praha za výkon 381. Její oddílová kolegyně Eliška Šípová a čejkovická Monika Chlebíková zaznamenaly o 10 cm méně. Ve prospěch Chlebíkové pak promluvily lepší výkony na 3.56.
Tři tyčkařští borci na 401 si rozebrali medaile v dorostenecké kategorii. Tu nejcennější si zásluhou čistých pokusů odnesl David Melničuk z Litvínova. O druhé místo se smírně podělili českobudějovický Petr Urban z SK Čtyři Dvory a Pavel Kuba z Liazu jablonec.

Nad překážkami byla nejúspěšnější dorostenka Nikol Ogrodníková z TJ VOKD Ostrava-Poruba, která zvládla šedesátimetrovou trať za 8.64. Na druhém místě doběhla vítkovická Kateřina Cachová 8.82 o dvě setiny před Kateřinou Rajmovou z Lokomotivy Veselí nad Lužnicí. Mezi juniorkami se jasně prosadila Veronika Kohútová z SSK Vítkovice, která se jako jediná dostala pod 9 vteřin (8.81). Až cílová fotografie pak rozhodla o dalších medailových pozicích. Stříbro přisoudila olomoucké Lucii Schönové, bronz Elišce Klučinové z AC TEPO KLadno. Obě doběhly v na setinu stejném čase 9.11.  Dorostencům vévodil Jan Carda ze Slavie (8.13) před Josefem Poláchem (AK Zlín)a Janem Solfronkem z Jabloncem nad Nisou, mezi juniory běžel nejrychleji hranický Jiří Smola (8.32). Na stupně jej doprovodí Martin Pokorný (Moravská Slavia Brno) a Antonín Vácha (AC Pardubice).

Na hladkých šedesátkách se prosazovali favorité. Nejrychlejším dorostencem se stal žákovský rekordman Václav Zich, který byl v cíli za 7.05. Za ním doběhli Adam Gold z VSK Univerzity Brno a Petr Langmaier z AK Šloda Plzeň. Mezi jejich dívčími protějšky se běh nejvíce vyvedl Marcele Vondřejcové z Hvězdy SKP Pardubice (7.77). Shodně o tři setiny později jí následovaly druhá Jana Slaninová (SSK Vítkovice) a třetí Veronika Soukalová z Jablonce. Výborný čas 7.59 zaběhla vítězná juniorka Kateřina Čechová z Moravské Slavie Brno, pod 8 vteřin se vešly ještě druhá Veronika Kohútová (Vítkovice) a třinecká Jana Sajdoková. Mezi juniory byl nejrychlejší (6.94) Michal Vacek z AC Kovošrotu Praha. O dvě setiny porazil druhého Michala Lehnerta z Olomouce a o 7 setin Milana Pirka z Univerzity Brno.

Řídce byly obsazené chodecké závody. V některých kategoriích se stačila už samotná účast k medaili. Vítězi se stali: dorostenka Veronika Linhartová z Hvězdy SKP Pardubice a juniorka Julie Svobodová z USK  na trati 3000 m, dorostenec Martin Bukáček (Slavia Praha) a David Herber (VSK Univerzita Brno) na 5 kilometrech.

V zajímavém trojskoku předvedl nejdelší výkon (14,55) Petr Zelinka z Lokomotivy Břeclav. O šest centimetrů méně skočil pardubický Tomáš Veselý, třetí skončil Ondřej Hanuš ze Sokola Kolín.

Závěrečnou disciplínou prvního dne byl běh na 3000 metrů. I v něm se rozdělovaly kompletní 4 sady medailí. Mezi dorostenkami zvítězila v čase 10:20,29 budějovická Lucie Sekanová z SK Čtyři Dvory před Evou Krchovou z ACP Olympu Brno a Marií Drösslerovou z Opavy. Nejlepší juniorskou běžkyní na tři kilometry je Lucie Křížová z TJ Olympie Bruntál. Zaběhla jí za 10:13,25 a v cíli měla téměř 20 vteřin náskok na druhou Silvii Svobodovou z Klatov. Třetí protla pásku Miroslava Petroňjuková z Ukrajiny. Ta ale startovala mimo soutěž, takže bronz získala Hana Pechová z ACP Olympu Brno. Nejlepším dorostencem na této trati byl dnes Zdeněk Hejduk (8:56,68) ze Sokola Kolín, který si vyslechl slavnostní fanfáru společně z běžci ze Dvora Králové n. Labem   Radkem Grohem a Ondřejem Fejfarem. Úplně poslední soutěžní zápolení předvedli junioři. Mezi nimi jasně vynikl vloni ještě dorostenec Jakub Holuša ze Sokola Opava. V cíli byl za 8:45,99. V neúprosném spurtu si stříbro vydobyl Lukáš Kourek z Nového Města na Moravě, bronz náleží Milanu Kocourkovi z Athletic Runners Clubu Brno.

Zítra soutěže pokračují. Začíná se v 9,30 hod.