přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. dubna 2018, 18:21

Kudlička obdržel Cenu Fair play

Tyčkař Jan Kudlička dnes převzal od Českého olympijského výboru Cenu Fair Play za sportovní gesto, kdy věnoval svou mistrovskou medaili kolegovi Janu Švecovi, jenž se v témže závodě při nepříjemném pádu zranil.

Mistrovské tyčkařské klání se loni v Třinci konalo poprvé v historii národních šampionátů mimo stadion, když se domácí špička v předvečer MČR utkala o cenné kovy na třineckém náměstí, což slibovalo atraktivní podívanou. Průběh závodu však ovlivnily velmi nepříznivé povětrnostní podmínky. Že to nebudou mít tyčkaři snadné, bylo vidět již při rozcvičovacích pokusech. Jihlavské juniorské naději Janu Švecovi se stala osudná výška 460 centimetrů. Při svém třetím pokusu dopadl přímo na hranu šuplíku a zranil se. Ještě několik minut ležel otřesen v sektoru, kde byl v péči lékařů. Následně soutěž pokračovala.

Ve větrné loterii byl nakonec nejúspěšnější Jan Kudlička, který potvrdil roli favorita a bral mistrovský titul. Pověst skutečného šampiona ovšem potvrdil hned druhý den, kdy svého mladšího kolegu navštívil v nemocnici a předal mu svou zlatou medaili. Jak sám řekl, jednalo se hlavně o kamarádské gesto a Jan si tím vysloužil jak sympatie široké veřejnosti, tak i Cenu Fair play, kterou dnes obdržel z rukou zástupců Českého olympijského výboru.

Kromě Jana Kudličky byli oceněni ještě další dva zástupci královny sportu. Dlouholetý atletický trenér a funkcionář Sparty Praha Zdeněk Fator získal diplom za celoživotní postoj ve výchově mladých atletů. Někdejší sprinter Zdeněk Fator pokračoval po ukončení aktivní kariéry jako funkcionář Sparty. Od roku 1960 působil tři desítky let jako vedoucí družstva mužů, jež dlouhodobě patřilo k nejlepším v první lize. Do oddílu přivedl například diskaře Ludvíka Daňka a další reprezentanty, pomáhal vytvářet podmínky pro práci vynikajících trenérů. Současně sám neúnavně hledal atletické talenty, z nichž jako trenér vychoval řadu juniorských mistrů republiky. Protože denně žil atletikou, proslul i jako obětavý a uznávaný organizátor mládežnických atletických soutěží v hlavním městě.

Diplom za čin obdržela Veronika Dobiášová. Atletka SK ZŠ Jeseniova měla na halových přeborech Prahy mládežnických kategorií v soutěži koulařek po třetích pokusech zapsaný výkon 10,54 m, kterým by s přehledem postoupila do finále a dokonce by obsadila druhé místo. Veronika však upozornila zapisovatelku na chybu a vyžádala si opravu zápisu na 7,54 m, což byl výkon, kterého skutečně dosáhla. Chyba nastala zřejmě kvůli hluku, neboť současně se konala jedna z běžeckých disciplín a pokřik fanoušků gradoval.

Petr Jelínek

Vytisknout