Kudlička o medaile, Šebrle nedokončí

Kudlička o medaile, Šebrle nedokončí
Aktuality
středa 8. srpna 2012
Dnes je na programu královny sportů v Londýně první den desetiboje, z něj musel odstoupit kvůli potížím s nohou Roman Šebrle. V dopoledních kvalifikacích se dařilo tyčkaři Janu Kudličkovi, do dalších kol se naopak neprobojovaly půlkařka Lenka Masná ani kladivářka Kateřina Šafránková.
Desetiboj pokračuje bez Šebrleho

Roman Šebrle, jenž si ještě předevčírem nebyl jist svým startem kvůli zraněné patě, zahájil desetiboj 100 metry za 11.54 (vítr +0.7 m/s), která ho zařadila na závěr startovního pole (31 místo). "Stovka mi trošku vlila optimismus do žil, i když nebyla rychlá, věřil jsem, že se udržím v závodě co nejdéle," okomentoval v mixzóně svůj začátek bývalý světový a stále ještě evropský rekordman. Podle očekávání si s hladkou rovinkou poradili nejlépe američtí favorité, světový rekordman Eaton za 10.35 (při SR v Eugene běžel 10.21), šampion z Tegu Hardee byl o sedm setin pomalejší.

Poté, co se vícebojaři přesunuli do dálkařského sektoru, přišla nepříznivá zpráva pro české fanoušky: Roman Šebrle ze soutěže odstoupil a příčinou byla právě zraněná noha. "Na dálce už to nešlo, to přetížení bylo větší. Zkusil jsem jednou rozběh naplno a to stačilo. Tou stovkou se to samozřejmě rozdráždilo. Bolelo to tak, že pokračovat nešlo," uvedl. Podle vlastních slov stovku běžel v podstatě "po špičkách", ale v dálce již takto pokračovat nemohl. Z londýnského stadionu odcházel svěřenec Jany Jílkové smutný, atmosféra je stejně jako předešlé dny úžasná. "Čekal jsem do poslední chvíle, že se to zlepší, abych mohl dokončit celý desetiboj, bohužel se tak nestalo," litotal Roman (více v připravovaném rozhovoru). Vedení v soutěži si v dálce upevnil Eaton, když se dostal jako jediný za osm metrů o 3 cm. Týmový kolega Hardee (v 2. disciplíně 7.53) už ztrácel 143 bodů, průběžně třetí se udržel Kanaďan Warner (7.54).

V koulařském sektoru se prosadil Kazach Karpov s 16.47 a díky tomu se posunul na šestou pozici. Čelo držel po třetím díle desetiboje nadále Eaton (v kouli 14.66), byť se jeho náskok na krajana Hardeeho (15.28) mírně ztenčil na 105 b. Na pomyslnou bronzovou pozici se dostal Ukrajinec Kasjanov (14.45), náskok na trojici soupeřů za ním byl však minimální a ještě na osmého činil méně než sto bodů.

Kudlička uspěl v kvalifikačních bojích

Finálové zastoupení budeme mít v mužské tyčce, stejně jako před čtyřmi lety v Pekingu prošel dál Jan Kudlička. 24letý rodák z Opavy zvládl na první pokus 535 i 550 cm, což mu nakonec v kvalifikaci, kterou opět ovlivnily zdejší podmínky (směr sektoru a protivítr), stačilo. "Skáče se tu špatně, je to chyba pořadatelů, že to neotočí na druhou stranu. Nejde ani tak o ty výkony, žel se bude skákat míň, ale když foukne protivítr, může to být nebezpečné. Holky se o tom přesvědčily, na jazyk to je ještě dobře, ale do šuplíku se může stát něco vážného. Nemyslím si ale, že to udělají, ani že se vítr umoudří, bude záležet, kdo se s tím nejlépe popere," popsal svěřenec Boleslava Patery složitou situaci, kterou dnes řešil volbou měkčí, v podstatě tréninkové tyče. "Jestli budou stejné podmínky, nelze moc myslet na skočenou výšku, ale rád bych byl do osmičky a doufám, že se to povede," dodal Kudlička ke svým ambicím ve čtvrtečním finále, v němž bude obhajovat desáté místo. Tyčkařů nakonec postoupilo 15, ale hned 8 neskočilo své základní výšky, mezi nimi i mistr světa z Tegu, Polák Wojciechowski.

V druhé skupině kladivářek se představila česká reprezentantka Kateřina Šafránková. Její výkon 66.16 metru však na finále nestačil. "To, že jsem neměla jistotu toho, že pojedu na olympiádu, protože Terka (Králová) házela opravdu dobře, mě spíš svazovalo, než nakoplo - házela jsem blbě. V posledních závodech se to ale zlepšovalo, hodila jsem 68, tak jsem věřila, že když potrénujeme, vyjde to. Mrzí mě to, protože jsem se cítila dobře a kladivo se mi zdálo lehké, podobně jako na jiných velkých závodech. Jenže neodletělo," litovala svěřenkyně trenérů Tučka a Pluhaře, která hodila nejdál v první sérii, druhé poslala náčiní do sítě a poslední pokus byl kratší než úvodní. "Druhý pokus mě mrzí, kdybych ho dotáhla, mohl letět dál. Třetí jsem chtěla jít co nejrychleji, ale prý byl dokonce nejpomalejší. Tak nevím, co se stalo," kroutila hlavou Šafránková, která obsadí celkové 31. místo. Ze hry je však třeba i rivalka naší kladivářky Rumunka Perieová, vicemistryně Evropy Slovenka Hrašnová či někdejší světová rekordmanka Ruska Chanafějevová. Ostatní favoritky neváhaly, třeba současná držitelka nejlepšího výkonu historie Němka Heidlerová nezopakovala své fiasko z Helsinek. Nejdále se pak dostala další bývalá světová rekordmanka Polka Wlodarczyková (75.68).

Na půlce Lenka Masná doběhla na pátém místě  takticky vedeného běhu v čase 2:08.68, což na postup do dalších kol nestačilo.   "Neviděly jsme, jak jdou ostatní běhy. Ten náš se "klusal", bohužel to na první tři místa nestačilo, Ukrajinka s Ruskou měly skvělý nástup před dvoustovkou, ale myslím si, že jsem je v konci docela stahovala. Že bych to zase někomu odtáhla, nad tím jsem neuvažovala," uvedla k závodu svěřenkyně Jiřího Sequenta, které nevyšel ani rozběh na mistrovství Evropy. "Před Helsinkama mě potkala ráno dopingová kontrola, zkolabovala jsem při krevním odběru a ještě při cestě z hotelu. Do závodu jsem šla úplně vyšťavená, ale šlo mi o olympijský limit, tak jsem do toho dala maximum, leč tělo se s tím nevyrovnalo," vysvětlila běžkyně, proč se tehdy pokusila závod rozběhnout, ale nešlo to lépe. Do semifinále prošly všechny velké favoritky, včetně obhájkyně Jelimové a posledních mistryň světa Semenyaové a Jelimové. Nejrychlejší však byla americká půlkařka Johnson Montanová, která rozpálila první čtvrtku za 55.5, aby pak dokončila za 2:00.47. Masná obsadí konečném 29. pořadí.

Bez české účasi byly dnes pouze rozběhy na pět kilometrů. Zato se v nich objevil olympijský šampion z dvojnásobné trati Mo Farah, což způsobilo pochopitelnou bouři v naplněných tribunách. A britský favorit splnil jejich očekávání, když bez potíží prošel do bitvy o další medaili. Nedá se to říct o jiných spolufavoritech, v sobotním finále tak neuvidíme Keňana Soie či jeho "spolurodáka" v tureckém dresu a bronzového z Evropy na této trati Arikana. Nejrychlejší dnes byl Etiopan Gebremeskel (13:15.15).

Výsledky naleznete zde.

Michal Procházka, Karolína Farská, foto: graf.cz