přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. února 2014, 21:37

Kudlička do Sopot, svěťák na 1500 m žen

Tyčkař Jan Kudlička nejspíše rozšíří výpravu na světový šampionát v hale, na přeborech Prahy skočil 575 cm. Na mítinku v Karlsruhe zaběhla světové maximum na 1500 m Etiopanka Genzebe Dibabaová.

Pražská hala Otakara Jandery svědčí tyčkařům i s novým povrchem. Tentokrát toho nejvíce využil Jan Kudlička (na foto vlevo), byť jak sám říká, dneska by se mu běželo dobře snad i po poli. „Vrátili jsme se minulý pátek z Tenerife, kde jsme hodně běhali a to se asi podepsalo na mém čtvrtečním výkonu v Linci, kde jsem byl hodně rozbolavělý. Od té doby jsem si trochu odpočinul a hned to bylo znát,“ prohlásil svěřenec Boleslava Patery, který se zdárně přenesl přes 575 cm.

K nominaci by mu vzhledem k výkonnosti z loňského roku stačilo i o decimetr méně. „Zkoušel jsem pak ještě 582 cm, ale byly to spíš takové vtipné pokusy o rekord. Jednak jsem s sebou neměl dostatečně tvrdé tyče, jednak už jsme v hale byli tak pozdě skoro sami a nejvýraznějším zvukem bylo hlučení vysavače, jak halu připravovali na zítřek,“ dodal Kudlička s tím, že propříště s trenérem zvažují prodloužit rozběh z 16 na 18 kroků.

Druhý v soutěži skončil další člen Paterovy skupiny, Michal Balner (na foto vpravo). I on předvedl výborný výkon, limit ČAS 565 cm mu však na nominaci nestačí, neboť na rozdíl od Kudličky nemá skočený entry standard IAAF . „Ale určitě mu to pomohlo aspoň psychicky,“ myslí si jeho parťák.

Vstup do sezony má za sebou překážkářka Lucie Škrobáková, finálových 8.29 jí k limitu přiblížilo na 15 setin. Dvakrát jedenáct setin od nominačního kritéria byl po výkonech 7.81 Martin Mazáč.

Výsledky

Zasvítilo WR

Želízko v ohni jsme měli i na mítinku IAAF v Karlsruhe, Kateřina Čechová srazila ve finále tamní šedesátky své letošní maximum na 7.36, nicméně i tak jí k limitu schází 8 setin. V závodu zvítězila domácí Sailerová se 7.18.

Nejvíce pozornosti atletického světa však na sebe strhla Etiopanka Genzebe Dibabaová, která se stala novou světovou rekordmankou na halové patnáctistovce. Časem 3:55,17 zlepšila dosavadní maximum Rusky Sobolevové z roku 2006 o více než tři sekundy. Jednalo se navíc o solozávod, nejbližší soupeřka za ní zaostala o 13 vteřin.

Domácí pak jistě potěšil i světový výkon roku 7.91 v podání překážkářky Hildebrandové, značka WL zasvítila ještě po trojce Nizozemky Hassanové a patnáctistovce Keňana Chepseby. Jen o 4 cm nevyšel návrat do čela letošního žebříčku koulaři Storlovi (21.34)

Výsledky

Adam Pražák, foto: J. Kucharčík

Vytisknout